Main Content

TÉMA |Atalanta Bergamo – menšia talianska verzia anglického Leicestru City?

nedeľa, 9. február 2020 08:00 | Autor: Jakub Vaverka

Duvan Zapata
Duvan Zapata | zdroj: TASR

Koho má Taliansko v osemfinále Ligy majstrov? Juventus – OK. Neapol – OK. Atalanta - čože, Bergamo? Áno, skutočne modro-čierni chlapci z malého talianskeho klubu si prebiehajúci ročník užívajú plnými dúškami a lákajú stále viac očí zvedavých pozorovateľov.

Atalanta je starý klub, ktorý vznikol už v roku 1907 a má dlhú históriu. Ligu celok z Bergama nevyhral nikdy, taliansky pohár iba raz – aj to v roku 1963. V minulej sezóne však Atalanta skončila v Serie A tretia a zabezpečila si miestenku v skupinovej fáze Ligy majstrov. Klub robí sympatickú prácu, získava zaujímavých hráčov za rozumné peniaze, k tomu šikovní mladíci a pozícia outsidera, z ktorej sa dá ťažiť.

Tréner Gian Piero Gasperini vedel, že Bergamo má na to, aby namútilo vodu aj v Lige majstrov, ale verejnosť mala opačný názor. V B skupine v konkurencii Manchestru City, Šachťaru Donetsk a Dinama Záhreb nečakala taliansky tím jednoduchá úloha. Výsledok? Postupové druhé miesto so ziskom siedmich bodov. Bolo to tesné, ale podarilo sa. 

Atalanta si v jarnom osemfinále zmeria sily so španielskou Valenciou a TOP 16 nemusí byť pre Bergamo konečnou. Viacero hráčov hrá najlepší futbal v kariére, spomenúť môžeme napríklad Josipa Iličiča, Maria Pašaliča, Duvana Zapatu či Luisa Muriela. Dôležité ale je, že tím Gasperiniho hrá ako jednoliaty celok, čo robí problém aj favoritom.

Ako sa ukazuje, AB nezlomil ani boj na viacerých frontoch. Veď v Serie A sa celok pohybuje v úvodnej pätici a je v hre o Ligu majstrov. K tomu pridajme výsledky typu 5:0 proti AC Miláno či 7:0 proti Brescu. To sú výsledky, ktoré posielajú odkaz. A Atalanta tento odkaz posiela. Možno nie je tak rozbehnutá ako Leicester svojho času v Anglicku, ale narušuje dogmu. 

Naozaj málokto čakal, že popri Juventusu Turín, Interi Miláno, Laziu Rím a AS Rím bude na vrchole práve Atalanta. Dôležité je, že celok z Bergama nepustil v januárovom transferovom okne svoje opory, pričom práve o Iličiča bol veľký záujem.

Čo je ešte dôležitejšie, Atalanta hrá naozaj atraktívny futbal, podobne ako spomínaný Leicester City, čím si získava priazeň aj nezainteresovaných fanúšikov. Klub, ktorý nie tak dávno bojoval o prežitie v Serie A, teraz teší svojich verných priaznivcov. A ľudí odjakživa bavili príbehy hrdinov, ktorým široká verejnosť nedávala veľké šance, ale vzopreli sa predpokladom a ukázali, že srdce je častokrát viac ako peniaze.