Main Content

Lakers verzus Clippers: Nová obrovská rivalita alebo nafúknutý dočasný hype?

sobota, 1. február 2020 09:00 | Autor: Jakub Vaverka

LeBron James
LeBron James | zdroj: TASR

Los Angeles, mesto anjelov, kde sa plnia sny. V LA, kde sú doma futbaloví Galaxy či hokejoví Kings, sa tento rok najviac hovorí o basketbale. Konkrétne o obnovenej rivalite medzi Lakers a Clippers. Teda, obnovenej je možno silné tvrdenie.

Aby kontext dával väčší zmysel, treba si uvedomiť, že v tomto ročníku ako Lakers, tak aj Clippers patria medzi favoritov na triumf v NBA. Oba kluby zdieľajú jeden štadión, na svoje stretnutia nastupujú v Los Angeles v hale Staples Center, kde svoje zápasy hrávajú napríklad aj hokejisti klubu NHL Los Angeles Kings. Práve spoločné priestory pridávajú vzniknutej rivalite medzi LAK a LAC. Rivalite, ktorá mnohým nedáva zmysel.

Lakers vznikli v roku 1947 a k dnešnému dňu majú na konte šestnásť titulov z NBA. Clippers vznikli v roku 1970 a doposiaľ nielen, že nevyhrali ligu ani raz, ale dokonca sa neradovali ani z výhry v konferencii. Preto nečudo, že medzi fanúšikmi o nich panujú vtipy, pričom v jednom sa hovorí, že ešte aj partie dovolenkárov, ktoré hrajú na plážach v Los Angeles basketbal, sú v meste populárnejšie ako Clippers. 

LeBron James
LeBron James | zdroj: TASR

Žlto-fialoví zvyknú svojmu mladšiemu a menej úspešnému mestskému rivalovi často pripomínať, že Staples je ich aréna, pretože ich veľké momenty sa odohrali práve tam, zatiaľ čo Clippers prakticky nemajú na čo spomínať. Prečo sa potom hovorí o rivalite, ktorá baví milióny divákov po celom svete?

Všetko zmenil hrdina minuloročného play-off v drese Toronta Raptors Kawhi Leonard. Americký basketbalista v lete prekvapil, keď sa rozhodol, že podpíše kontrakt práve s Los Angeles Clippers. Okrem toho, zlákal k sebe aj ďalšieho vynikajúceho hráča – Paula Georgea, ktorého LAC získali z Oklahomy City Thunder.

V NBA sa preskupili sily, duo Kawhi – PG zmenilo pohľad na organizáciu Clippers. Z klubu, o ktorý dovtedy zavadil iba málokto sa stal jeden z adeptov na triumf v celej súťaži. Nelenili však ani konkurenční Lakers, LeBron James k sebe zlákal hviezdneho Anthonyho Davisa z New Orleans Pelicans a prišiel napríklad aj cenený Danny Green z majstrovského Toronta.

Svetlá reflektorov sa presunuli do Kalifornie, bitka o Los Angeles dostala nový šmrnc. Otvorene sa hovorí, že ak ofenzívne ladených Lakers, ktorí sú vyslovene fun-to-watch tímom, má niekto zastaviť, sú to Clippers. Dôvod je prostý, ak má niekto ubrániť LeBrona s Davisom, je to práve Kawhi Leonard. 28-ročný rodák z LA má všetko, čo má moderný basketbalista mať a je právom radený medzi najlepších hráčov súčasnosti. Ak nie je úplne najlepší. 

Nie nadarmo sa hovorí, že ofenzíva vyhráva zápasy a defenzíva trofeje. Práve obranou by mohli v rozhodujúcich momentoch LAC poraziť svojho mestského rivala. Avšak to predbiehame. Ešte ani len nezačalo play-off. Skôr bude zaujímavé sledovať, ako sa bude obnovená či skôr novovzniknutá kalifornská rivalita vyvíjať. Či pôjde o začiatok novej vybičovanej kapitoly alebo o dočasné vzplanutie medzi Lakers a Clippers.

 V tejto sezóne sa oba celky zatiaľ stretli dvakrát, v oboch prípadoch vyhrali basketbalisti Clippers. Prvý výsledok bol 112-102 a druhý 111-106. Celkovo však štatistiky hovoria jednoznačne pre Lakers. LAK vyhrali 148 vzájomných stretnutí, LAC 74.

Náš youtubeOdoberať