Main Content

Valverde si mal zachovať tvár a skončiť skôr. Iba oddialil nevyhnutné

utorok, 14. január 2020 10:45 | Autor: Jakub Vaverka

Ernesto Valverde
Ernesto Valverde | zdroj: TASR

Včera vo večerných hodinách padla definitívna. Španielsky kouč Ernesto Valverde skončil v FC Barcelona. Jeho nástupcom sa stal Quique Setién. Podpísal kontrakt na 2,5 roka.

Komentár Jakuba Vaverku

Nestáva sa často, že klub vymení trénera v čase, kedy je na prvom mieste tabuľky. Barcelona skutočne vedie La Ligu, pričom netreba zabúdať na to, že posledné dva ročníky vyhrala. Avšak, hodnotiť Ernesta Valverdeho, dnes už bývalého kormidelníka Blaugranas, len podľa ligovej súťaže, by nebolo fér. Rovnako tak je naivné si myslieť, že na Camp Nou skončil kvôli prehre s Atléticom Madrid v španielskom superpohári.

Odvolanie Valverdeho treba chápať v širších súvislostiach. Fanúšikovia tohto lodivoda mali v zuboch už takmer dve sezóny. Tŕňom v oku sa im stal predovšetkým kvôli zlyhaniam v Lige majstrov. V ročníku 2017/2018 Katalánci vo štvrťfinále porazili doma AS Rím 4:1, pričom v odvete vo večnom meste po katastrofálnom výkone prehrali 0:3. Okej, stane sa aj lepším. Niekedy proste príde zatmenie a veľké zlyhanie. 

Ernesto Valverde
Ernesto Valverde | zdroj: TASR

Kouč s veľkou sebareflexiou by odstúpil už vtedy, avšak dalo sa chápať, že Valverde chcel svetu dokázať, že s Messim a spol dokáže Ligu majstrov vyhrať. V sezóne 2018/2019 hrala Barcelona naozaj výborne. V play-off Ligy majstrov prešla cez Lyon aj Manchester United. V prvom semifinále, aj napriek nie optimálnemu výkonu, porazila Liverpool rozdielom 3:0. 

V tom momente sa nemohlo nič pokaziť. Teda, mohlo a aj pokazilo. Barca prehrala na Anfield Road hanebne 0:4 a vypadla. Hráčov to tak nahlodalo, že niekoľko dní na to prehrali vo finále Copa del Rey s Valenciou a prišli o ďalšiu trofej. Preto sú úspechy v La Lige slabou náplasťou. Valverde mal bez diskusie po vypadnutí s Liverpoolom skončiť. 

Ale neskončil a pokračoval aj napriek veľkej kritike. Na verejnosti sa ho zastávali hráči a aj prezident klubu José Maria Bartomeu. Dodnes nevieme, aké tlaky boli v barcelonskom zákulisí, ale tandem Bartomeu-Valverde skutočne donedávna pôsobil, že sa podporí, aj keby z neba fúriky padali. Jednoducho, niečo na tom, ako sa hovorí, smrdelo.

Aby sme boli fér, treba dodať, že barcelonská verejnosť sa ku koncu k Ernestovi Valverdemu správala bez akéhokoľvek rešpektu. Priznal to aj legendárny Andrés Iniesta. Nuž, rešpekt a tvár treba zachovať v každej situácii, ale žiaľ, v tomto prípade si za to Valverde mohol prakticky sám. Ako je spomenuté vyššie, odísť mal už oveľa skôr.

Pritom, nejde ani tak o výsledky a trofeje, i keď sú samozrejme dôležité. Barcelona ale nudila a hrala neatraktívne. To sa v metropole Katalánska neodpúšťa. Teraz prichádza Quique Setién, vyznávač Cruyffovského poňatia futbalu. A je na mieste si myslieť, že Barca sa opäť stane tímom fun-to-watch.

Náš youtubeOdoberať