Main Content

Sú mladí a sedia na lavičke: Mladíci Barcelony pripravení zažiariť

utorok, 7. január 2020 09:58 | Autor: Jakub Vaverka

FC Barcelona
FC Barcelona | zdroj: koláž Šport7.sk

Barcelona už dlho nie je klubom, ktorý dáva primárne šancu talentovaným hráčom z vlastnej liahne. Stále sa však na Camp Nou nájdu mená, ktoré majú na to, aby sa v dohľadnej dobe presadili v prvom tíme výraznejšie.

Barcelona má vo svojom tíme najlepšieho hráča na svete, do osemfinále Ligy majstrov postúpila bez prehry a je v reálnej hre o španielsky titul. Katalánci v tomto ročníku zaostávajú za svojimi možnosťami a fanúšikovia ich za výkony kritizujú. Predovšetkým kormidelník Ernesto Valverde musí často reagovať na hnev z tribún. O svoju pozíciu sa ale vraj báť nemusí.

Barcelonské opory ale starnú a Messi, Suarez, Piqué, Busquets či Alba tú nebudú večne. Preto je potrebné, aby Katalánci dávali priestor mladým hráčom, pretože sa dostanú do priepasti, kde doterajších lídrov nebude mať kto nahradiť. V súčasnej Barce ale pre mladých nie je ľahké nastupovať a už vôbec nie pravidelne. 

V tomto ročníku sa vo veľmi dobrom svetle ukázal 17-ročný Ansu Fati, ktorého to najlepšie ešte len čaká. Ďalší mladík Carles Aleňa odišiel do konkurenčného Realu Betis, aby pravidelne nastupoval. Sú však aj ďalšie mená, ktoré by si šancu zaslúžili.

Jedným z nich je pravý obranca Moussa Wagué, ktorý by sa v dlhodobom horizonte mohol stať nástupcom Nelsona Semeda. Má 21 rokov a reprezentuje Senegal, no v prvom tíme neodohral ani 2 celé zápasy. Jeho potenciál by ale nemal byť ignorovaný. 

Potom je tu Jean-Clair Todibo. 19-ročný stopér, v ktorom niektorí priaznivci vidia nového Gerarda Piquého. Barca mala poriadne ťažkosti, keď Todiba získavala z francúzskeho Bordeaux a už keď ho získala, nedáva mu šancu. Todibo má všetko to, čo by mal moderný stopér mať. Nečudo, že sa hovorí o jeho možnom odchode na hosťovanie.

Nasleduje Junior Firpo. Hráč, ktorý má korene v Dominikánskej republike, ale reprezentuje Španielsko, má 23, prišiel ako letná posila z Realu Betis. Tréner Ernesto Valverde ho párkrát otvorene kritizoval, pričom prístup samotného futbalistu vraj nie je optimálny. Má ale na to, aby časom vytlačil zo zostavy Jordiho Albu, ktorý už mladší nebude. 

Riqui Puig je osobitná kapitola. Má 20 rokov je barcelonský odchovanec, má nízko položené ťažisko a skvelú techniku. Tréneri ho ale prehliadajú. V klube je od trinástich rokov a má barcelonskú DNA. Vo veľkom sa špekuluje o jeho možnom dočasnom odchode. Je škoda, že musí vysedávať na lavičke a neukazuje, čo v ňom je.

Náš youtubeOdoberať