Main Content

Rusi tvrdia, že ich vylúčenie z Euro 2020 nie je možné

utorok, 26. november 2019 12:21 | Autor: TASR

Ruskí futbalisti
Ruskí futbalisti | zdroj: TASR

Moskva 26. novembra (TASR) - Generálny riaditeľ Ruskej antidopingovej agentúry RUSADA Jurij Ganus uviedol, že ruskú futbalovú reprezentáciu môžu vylúčiť z účasti na ME 2020. Informovala o tom stanica BBC. Návrh predložil výbor pre dodržiavanie predpisov Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Na zasadnutí exekutívy WADA v Paríži 9. decembra sa rozhodne aj o tomto návrhu. "Existuje možnosť, že Rusi na EURE nebudú. RUSADA je teraz v režime podmienečného dodržiavania štandardu WADA. Museli sme splniť dve podmienky. Prvou je nechať vstúpiť odborníkov WADA do moskovského laboratória do 31. decembra 2018 a preniesť údaje do ich elektronickej databázy. Druhou je zabezpečenie prenosu vecných údajov - vzoriek uvedených v zozname, ktoré sa predložia vyšetrovaciemu oddeleniu WADA do 30. júna 2019," citovala BBC Ganusa.

Podľa denníka The Telegraph by vylúčenie Ruska otvorilo cestu Škótom, ktorí v kvalifikačnej skupine I skončili na treťom mieste. Právnik Michail Prokopec tvrdí, že Rusom nič nehrozí. "Podľa môjho názoru nič neohrozuje účasť ruského tímu na turnaji. Ak sa preukáže, že antidopingové pravidlá neporušil ani jeden futbalista, ani tréner, potom nebudú žiadne otázky. S výnimkou jedinej - pod akou vlajkou bude tím na ME štartovať," uviedol portál championat.com.

Čestný prezident Ruskej futbalovej únie Vjačeslav Koloskov sa tiež vyjadril o možnom vylúčení ruského mužstva z nadchádzajúcich futbalových turnajov. "Pred 15 rokmi bola podpísaná dohoda medzi všetkými medzinárodnými federáciami a WADA. FIFA samozrejme bola jednou z nich. WADA nás nemôže vylúčiť, iba FIFA alebo UEFA, konečné rozhodnutie bude na ich. Ak má WADA dôkazy proti určitým hráčom, je to iná záležitosť, ale futbalové organizácie majú svoje vlastné lekárske výbory a svoju vlastnú dopingovú službu. Monitorovanie môžu vykonávať iba dopingoví dôstojníci FIFA po dohode s WADA. Ruská futbalová federácia má v UEFA i FIFA veľké slovo, takže musíme veriť, že naši zástupcovia budú schopní presvedčiť kompetentných, že ide o nadmerne veľký trest."

Náš youtubeOdoberať