utorok, 10. september 2019 06:42 | Autor: TASR

Slovenskí futbalisti
Slovenskí futbalisti | zdroj: TASR

Bratislava 9. septembra (TASR) - Chorvátski futbaloví reprezentanti prekvapujúco remizovali v pondelňajšom zápase "slovenskej" E-skupine kvalifikácie EURO 2020 na ihrisku Azerbajdžanu 1:1. V tabuľke sú s desiatimi bodmi z piatich zápasov na čele, Azerbajdžan získal vôbec svoj prvý bod. Slovensko vyhralo večer v Budapešti nad Maďarskom 2:1.

Vicemajstri sveta mali od začiatku duelu navrch a už v 11. minúte sa ujali vedenia. Petkovič sa v šestnástke snažil predrať cez dvojicu obrancov, Krivocjuk zahral rukou a rozhodca nariadil penaltu. Tú premenil kapitán Modrič. O tri minúty neskôr mohlo byť už 2:0, Rebič sa dostal sám pred Balajeva, ale neprekonal ho. V 24. minúte sa neujala ani strela Vlašiča, keď opäť výborne zasiahol brankár domácich. Tí vážnejšie zahrozili až v 33. minúte, no Livakovič si so Šejdajevovou strelou z uhla poradil. V nadstavenom čase prvého polčasu hráči Azerbajdžanu síce dostali loptu do siete, ale Garajevovi sa to podarilo z jasného ofsajdu.

Obraz hry sa príliš nezmenil ani po zmene strán, no domáci začali už viac hroziť. V 62. minúte mohol pridať druhý gól Petkovič, ktorého poslal do brejku Vlašič, ale jeho strela minula pravú žrď. V 67. minúte dostali domáci opäť loptu za Livakovičov chrbát, no opäť z ofsajdu. Do tretice im to však už vyšlo. V 72. minúte sa Chalizade na hranici šestnástky odhodlal k sólu, prešiel cez troch brániacich hráčov a prudkou strelou vyrovnal - 1:1. Azerbajdžan v ďalších minútach veľkého favorita už k veľkým šanciam nepustil a tak si v Baku pripísal prvý bod v kvalifikácii. Chorváti nenadviazali na vysoké víťazstvo nad Slovenskom 4:0 spred troch dní v Trnave.

V C-skupine potvrdili obaja favoriti papierové predpoklady. Holanďania sa predstavili v Tallinne a domáce Estónsko zdolali jasne 4:0. O prvé dva góly sa postaral Ryan Babel, najprv v 17. minúte prudkou strelou z hranice päťky a krátko po zmene strán hlavou. Na 3:0 upravil v 76. minúte Memphis Depay a krátko pred záverečným hvizdom stanovil konečný rezultát Georginio Wijnaldum. Nezaváhali ani Nemci, ktorí v Belfaste dominovali celý zápas a Severné Írsko zdolali 2:0. O prvý presný zásah sa postaral v 48. minúte krajný bek Marcel Halstenberg, v tretej minúte nadstaveného času pridal druhý zásah Serge Gnabry. Nemci sú s 12 bodmi na čele tabuľky, rovnako nazbierali aj druhí Severní Íri, tretí Holanďania majú deväť bodov, no zápas k dobru.

Poliaci po prehre so Slovinskom (0:2) stratili ďalšie body v domácom súboji s Rakúskom, ktorý sa skončil bezgólovou remízou. V tabuľke G-skupiny im s trinástimi bodmi stále patrí prvé miesto. Na druhé miesto sa posunuli Slovinci, ktorí v dramatickom závere zápasu s Izraelom získali triumf 3:2. V ďalšom stretnutí skupiny vyhralo Severné Macedónsko na ihrisku Lotyšska 2:0.

V I-skupine pokračujú v dominantných výkonoch belgickí reprezentanti. V šiestom zápase na pôde Škótska triumfovali 4:0 a stále nestratili ani jediný bod. O ich kvalite hovorí aj impozantné skóre 19:1. V Glasgowe rozhodli už v prvej polovici stretnutia, keď sa postupne presadili Romelu Lukaku, Thomas Vermaelen a Toby Alderweireld. Pri všetkých troch presných zásahoch asistoval tvorca hry Kevin de Bruyne, ktorý v 82. minúte sám upravil na 4:0. Druhí Rusi vydreli v Kaliningrade tesný triumf nad Kazachstanom 1:0 gólom Maria Fernandesa z 89. minúty, Cyprus si poradil so San Marínom jasne 4:0.

6. kolo kvalifikácie EURO 2020

E-skupina:

Azerbajdžan - Chorvátsko 1:1 (0:1)
Góly: 72. Chalizade - 11. Modrič (z 11m). Rozhodovali: Schärer - De Almeida, Heiniger (všetci Švaj.)

Maďarsko - Slovensko 1:2 (0:1)
Góly: 50. Szoboszlai - 41. Mak, 56. Boženík. Rozhodovali: Lahoz - Devís, del Palomar (všetci Šp.), ŽK: Szoboszlai, Dzsudzsák, Szalai, Baráth, A. Nagy, Pátkai - Šatka, Vavro, ČK: 90.+ Baráth (Maď.), 22.000 divákov