Main Content

Kauza Kmotríkovho "hajlovania" pôjde pred súd

štvrtok, 5. september 2019 12:00 | Autor: TASR

Ivan Kmotrík ml.
Ivan Kmotrík ml. | zdroj: TASR

Bratislava 5. septembra (TASR) – Vo veci viceprezidenta a generálneho riaditeľa ŠK Slovan Bratislava Ivana K. mladšieho, ktorý je obvinený z extrémistického trestného činu, sa napokon predsa uskutoční hlavné pojednávanie.

Odpor voči trestnému rozkazu, ktorým samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, odsúdil koncom augusta Ivana K. mladšieho, obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, na peňažný trest vo výške 5000 eur, podal tak obhajca, ako aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Sudca teraz vytýči termín hlavného pojednávania. TASR o tom informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS v Pezinku obžalobu na Ivana K. mladšieho v druhej polovici augusta. Na ŠTS obžalobu zaregistrovali 15. augusta.

"Prokurátor ÚŠP podal na ŠTS obžalobu na Ivana K., obvineného z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. V máji 2018 po skončení sa futbalového zápasu v Trnave na hracej ploche štadióna za prítomnosti viacerých osôb, ktoré sa po skončení sa futbalového zápasu nachádzali na tribúnach futbalového štadióna, prudko predpažil hore pravú ruku s otvorenou vystretou dlaňou otočenou smerom k zemi so spojenými prstami, a to nad úroveň svojej hlavy, pričom súčasne vyslovil slová 'Heil Hitler', po vyslovení ktorých ešte chvíľku držal pravú ruku vystretú v opísanej polohe, a až následne ju pripažil," konkretizovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Ako dodala, obvinený takto prezentoval pozdrav, ktorý sa spája s nacistickou ideológiou nemeckej tretej ríše na čele s Adolfom Hitlerom v rokoch 1933 - 1945 a následne s neonacistickým hnutím.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) navrhol prokurátorovi obžalovať Ivana K. mladšieho z úmyselného prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd, keď mal po finále Slovenského pohára vo futbale 2017/2018 medzi ŠK Slovan Bratislava a MFK Ružomberok použiť nemecký nacistický pozdrav na Štadióne Antona Malatinského v Trnave.