Main Content

Neprehovoril ho zubár, nezabrala ani vodka. Milovník zbraní čaká v NHL na miliónový kontrakt

streda, 26. jún 2019 09:05 | Autor: Jakub Vaverka

Arťom Panarin
Arťom Panarin | zdroj: TASR

Artemi Panarin, rodák z mesta Korkino má 27 rokov a patrí medzi najžiadanejších hokejistov na prestupovom trhu. Vo svojej kariére vyhral KHL, má dve bronzové a jednu striebornú medailu z majstrovstiev sveta, vyhral šampionát hráčov do 20 rokov.

Dnes nevie, kam povedú jeho ďalšie kroky. V NHL si doposiaľ zahral za Chicago Blackhawks a Columbus Blue Jackets. Vo veternom meste a ani v štáte Ohio ale v nasledujúcom ročníku hrať nebude.

Populárny „Bread Man“, ktorý získal svoju prezývku, pretože základ jeho priezviska „Pan“ znamená v niektorých jazykoch chlieb, je pripravený v krátkom časovom horizonte získať Stanley Cup. Trofej, ktorá je snom každého hokejistu. 

Otvorené dvere

Po skvelom play-off v KHL v roku 2015 v drese SKA Petrohrad sa Panarin sťahoval do Ameriky. Dostal šancu od Chicaga Blackhawks a v prvom ročníku v 80 zápasoch základnej časti nazbieral osemdesiat bodov. Milovník zbraní, ktorý ich často zdieľa aj na svojich sociálnych sieťach sa rozstrieľal.

Vytvoril dvojičku s Američanom Patrickom Kaneom. Centra im robil Arťom Anisimov a vznikol jeden z najlepších útokov vtedajšieho ročníka. „Bol to zvláštny pocit, keď sa to udialo. V priebehu sezóny o tom žartujete, ale nečakáte, že to nastane,“ povedal Kane o výmene Panarina, s ktorým si vytvoril skutočne špeciálny vzťah.

 „Neviem, uvidíme, aké budú možnosti,“ povedal kanonier s číslom 88 na chrbte o tom, či si ešte jedného dňa zahrá s Panarinom. „Či by bolo skvelé s ním ešte pôsobiť v jednom útoku? Tak to rozhodne áno.“ 

Nepodarené all-in

Panarin strávil v Chicagu dve sezóny, následne sa sťahoval do Columbusu, kam bol vymenený, pretože Blackhawks mali problémy s platovým stropom.

„Myslím si, že čo sa celkového hodnotenia týka, patrí medzi troch najlepších hokejistov v celej NHL,“ tvrdí o Panarinovi tréner Columbusu John Tortorella.

V Blue Jackets Panarin pôsobil taktiež dva ročníky. Pred tým posledným sa hovorilo, že by mohol odísť, ale rozhodol sa ostať. Columbus totiž išiel „all-in“ do bojov o Stanley Cup.

Tortorellova partia postúpila do play-off a vyradila víťaza základnej časti Tampu Bay Lightning 4:0 na zápasy. Nakoniec prišiel koniec po sérii s Bostonom Bruins. Blue Jackets ale hrali dobre, no ich risk nevyšiel.

Teraz je isté, že Artemi Panarin klub opustí. Jeho platové požiadavky sú jednoducho príliš vysoké na to, aby si ho organizácia mohla dovoliť. 

Neúspešné prehováranie

Fanúšikovia Columbusu si ale ruského útočníka veľmi obľúbili a počas uplynulej sezóny robili, čo bolo v ich silách, aby ho presvedčili k podpisu nového kontraktu.

Po meste sa objavovali billboardy, kde mu zubár ponúkal starostlivosť o jeho zuby do konca života. Bezplatne.

Zaujala aj ponuka na zásoby vodky. Rovnako do konca života, taktiež bezplatne. Ale ani to nestačilo. Panarina tento záujem potešil, ale finančne je na tom tak, že zaplatiť si zubára a alkohol preňho problém nie je. 

Zástup záujemcov

Otázne je, kam povedú jeho ďalšie roky. V januári sa objavili reporty, že by sa mohol vrátiť do Chicaga. Pred niekoľkými dňami sa ale ukázalo, že Panarin je otvorený mnohým možnostiam, no v Chicagu ani v Columbuse hrať nebude.

Chce skúsiť niečo nové.

Najväčším favoritom na získanie jeho práv je Florida Panthers. Panteri majú priestor pod platovým stropom a trénuje ich Joel Quenneville, ktorý dal Panarinovi šancu v NHL pri jeho začiatkoch. Navyše, Cats sa snažia získať aj brankára Bobrovského, s ktorým Panarin nastupoval v Columbuse.

Potom je tu New York Rangers. Klub, ktorý je v prestavbe a získanie superstar by ho mohlo posunúť do bojov o Stanley Cup. Jazdci majú istotu v bráne, kde je Lundqvist, do obrany získali  Troubu z Winnipegu a v drafte si vybrali Kaapa Kakka.

Panarin nebude lacný, požaduje 11 až 12 miliónov dolárov ročne. To by ho dostalo na úroveň Sidneyho Crosbyho a Connora McDavida. Ako ale povedal Tortorella, tento Rus je jedným z najlepších hokejistov v celej lige.