Main Content

Trpí ochorením imunitného systému. Nevzdá sa, pretože sa nevzdali ani jej hokejisti

piatok, 14. jún 2019 17:25 | Autor: Jakub Vaverka

Colton Parayko a Laila Anderson
Colton Parayko a Laila Anderson | zdroj: YouTube screenshot

Hokejisti St.Louis oslavujú po víťazstve v siedmom zápase NHL na ľade Bostonu zisk Stanley Cupu. Postupne medzi nimi koluje trofej, ktorú získali prvý raz v histórii v klubu. Putuje od hráča k hráčovi. Až príde k malému dievčaťu.

Dievča nie je rodinným príslušníkom nikoho z klubu. Je ale fanúšičkou číslo jeden a motiváciou pre celú organizáciu.

Laila Anderson má jedenásť rokov a hovorí o nej verejnosť v Spojených štátoch amerických a Kanade. Oficiálne bola pasovaná do pozície najväčšej fanúšičky hokejistov St.Louis Blues.

Bluesmani boli v januári na tabuľkovom dne NHL. V polovici júna získali svoj premiérový Stanleyho pohár. Ich príbeh sa zaradil medzi najpútavejšie v celej hokejovej histórii.

Popri ťažení zverencov trénera Berubeho sa do popredia dostával životný príbeh malej Laily. Trpí chorobou imunitného systému známou pod skratkou HLH.

V originálnom názve sa choroba volá hemophagocytic lymphohistiocytosis. V skratke, jedná sa o defektnú schopnosť buniek imunitného systému, ktoré napádajú vlastné bunky, čo spôsobuje zdravotné problémy. „Dobré“ bunky nepožierajú len „zlé“, ale aj ostatné „dobré“.

Symptómami tejto choroby sú problémy s pečeňou, anémia, hepatitída, zlyhávanie pečene, aj spomaľovanie mozgových funkcií.

Nič, čo by sľubovalo šťastný a dlhý život. 

Je veľmi špeciálna

Pod ochranné krídla si zobral Lailu Anderson hokejista Blues Colton Parayko. „Je veľmi špeciálna. Všetko, čo sa jej týka, je špeciálne. Je to bojovníčka. Dostane sa cez všetko. Prechádza veľkým súbojom. Som rád, že sme sa s ňou mohli podeliť o tieto momenty. Je to pre mňa výnimočné,“ citoval Parayka po siedmom zápase portál  USA Today.

Jej rovesníčky majú po väčšine iné záujmy, malú Lailu ale najviac zaujíma, či je v bráne Binnington, ako tréner poskladal útoky či kto skóroval. Reportérka ESPN Emily Kaplan po finále na svojom profile na  Twitteri napísala, že fanúšička správne odhadla, že skóre siedmeho duelu otvorí Ryan O´Reilly.

O´Reilly je jedným z jej najobľúbenejších hráčov a stal sa najužitočnejším hokejistom play-off NHL. Muž, ktorý si minulé leto vynútil výmenu z Buffala Sabres je príbehom samým o sebe. Dnes jeho meno svieti na trofeji Conna Smythea s Gretzkym, Crosbym a ďalšími. 

Doktor súhlasil

Laila Anderson po chvíľach, keď s hokejistami St. Louis priamo na ľade oslavovala zisk Stanleyho poháru, hľadala slová iba ťažko. „Urobili pre mňa toho tak veľa, že neviem, ako im to všetko splatím. Znamená to pre mňa mnoho. Nevzdám sa, pretože ste sa nevzdali ani vy. Nedokážem im dostatočne poďakovať za to, ako mi pomáhajú s mojím bojom,“ citoval ju NHLnetwork.

Pôvodne na zápase číslo sedem byť nemala.

Blues viedli vo finále 3:2 na zápasy a mohli sériu rozhodnúť na svojom štadióne. Prehrali ale 1:5 a vedeli, že finále sa rozhodne v Bostone. Malá Laila sa chystala zápas pozerať doma so svojimi rodičmi. Rovnako ako počas celého ročníka.

Organizácia St.Louis jej a jej rodičom ponúkla možnosť vidieť rozhodujúci duel naživo. V rodine Andersonovcov sa dlho nerozhodovalo. „Doktor povedal, že je to v poriadku,“ povedala Lailina mama. Cestovali do Bostonu. 

Zážitok na celý život

Laila Anderson počas play-off NHL získala nálepku talizmanu Bluesmanov. Dokázali vyradiť Winnipeg Jets, Dallas Stars, San Jose Sharks a vo finále zdolať Boston.

„Toto je neskutočné. Ako sa cítiš? Si najlepšia,“ povedal Parayko priamo na ľade. „Ďakujeme, že si prišla. Som veľmi rád, že ťa máme. Môžeme sa s tebou a Stanley Cupom spoločne odfotiť?“ cituje jeho slová RMNB.

„Pobozkaj ho,“ povzbudil Colton Parayko malú fanúšičku. Laila Anderson následne pobozkala Stanleyho pohár. Splnila si sen, o ktorom ani nevedela, že ho má.

Sezóna skončila, začalo leto. Čoskoro je na programe draft, prípravné kempy a októbrový úvod nového ročníka.

Úspech je dočasný, St.Louis už play-off možno nikdy nevyhrá.  Tohtoročný príbeh Bluesmanov má našliapnuté k večnosti. Laila zas k inšpirovaniu (nielen) rovesníkov, ktorí trpia ochoreniami.