Main Content

Hral medzi amatérmi, nedostával plat. Dnes je najlepší ľavý obranca na svete

piatok, 7. jún 2019 08:35 | Autor: Jakub Vaverka

Andy Robertson
Andy Robertson | zdroj: TASR

V sobotu vyhral s Liverpoolom Ligu majstrov a je považovaný za najlepšieho ľavého obrancu na svete. Právom. Andy Robertson má 25 rokov a futbalový svet ho považuje za najlepšieho ľavého obrancu na svete. V roku 2012 hrával v tretej najvyššej lige v Škótsku.

Život, nielen ten futbalový, je vrtkavý. Za sedem rokov prešiel rodák z Glasgowa kus cesty, ktorý by bol vhodným námetom na film. Jeho prvým tímom bol spomínaný celok z tretej súťaže Queen´s Park. „Bol to amatérsky klub, nedostával som peniaze,“ prináša Robertsonove slová Liverpool Echo.

Na živobytie si zarábal v Hampden Parku, domovskom stánku Glasgow Rangers. „Dvíhal som telefóny, vybavoval som objednávky na zápasy a koncerty.“

„Bol tam chlapík, ktorý sa volal Andrew McGlennan. V Queen´s Parku bol roky. Pomáhal nám. Dohliadal na mňa a dával pozor, či dostávam peniaze za to, že tvrdo pracujem. Vedel, aký je môj sen a pomohol mi. Rovnako tak moja mama a môj otec,“ vysvetľuje Robertson.

Ukáž, čo vieš

Dostal sa do Dundee United a neskôr dokonca do Premier League. Veľký futbal okúsil v kádri Tigrov z Hull City. Na rok 2016 ale nebude spomínať rád. So svojím klubom zostúpil do The Championship. Pozor, bolo to iba tri roky dozadu.

„Zavolal mi Hull a bol som vhodený do vody. Pamätám si, ako sa pred začiatkom sezóny v Premier League zranil Liam Rosenior. Trénr Steve Bruce mi povedal, že šancu dostanem ja a mám ukázať, čo je vo mne.“ Na KC Stadium to bolo ako na hojdačke. Dva zostupy a postup do Premier League cez play-off.

Robertson rástol. V očiach fanúšikov anglického futbalu už nešlo o neznámeho hráča, ktorý hrával amatérsku ligu v Škótsku a dvíhal telefóny. Stále však nemohla byť reč o futbalistovi, ktorý by bol obľúbený po celom svete.

 

Rozum prestal pracovať

Liverpool v roku 2017 hľadal obrancu. Klub potreboval spevniť kraj defenzívy, jednalo sa o problematickú pozíciu. V hre bol Ben Chilwell z Leicestru City, ale z tohto transferu nebolo nič. Prst The Reds ukázal na Andyho Robertsona, mladého Škóta.

„Prebiehali rokovania medzi dvoma klubmi a mojím agentom. Ale nie je to niečo, čo by ste chceli, aby vás rozptyľovalo,“ prináša jeho slová Liverpool Echo. „Keď prišiel Liverpool s ponukou, rozum prestal pracovať. Bolo to niečo, o čom som ani nemusel rozmýšľať.“

Tréner Liverpoolu Jurgen Klopp urobil na Robertsona dojem okamžite. „Prvý raz, keď som sa bavil s trénerom, bol som unesený z jeho plánov. Predtým som hral proti jeho tímu a vedel som, aké je to náročné.“

Prestup na Anfield Road bol vo viacerých ohľadoch splneným snom. „Keď som si prvý raz na seba navliekol dres, bola to obrovská pocta. Uľavenie po tom všetkom, čím som si prešiel. Tréner sa ma pýtal na môj príbeh, páčil sa mu.“

Inšpirácia pre ľudí

Dnes má Andy Robertson 25 rokov a jeho príbeh inšpiruje mladých ľudí po celom svete. Na vrchol sa človek môže dostať kedykoľvek. „To, že som sa dostal z dna škótskeho futbalu tam, kde som teraz je to, čo ma poháňa,“ zakončil Robertson.

Keď si to zhrnieme. Pred siedmymi rokmi Robertson nastupoval v amatérskej škótskej lige. V roku 2016 zostúpil s Hullom City z Premier League. Dva roky dozadu prestúpil za osem miliónov libier do Liverpoolu. Prvý raz si zahral v Lige majstrov, stal sa súčasťou škótskej reprezentácie a neskôr kapitánom. Prvého júna 2019 vyhral s Liverpoolom Ligu majstrov.

Príbeh pokračuje.

Náš youtubeOdoberať