Main Content

V St. Louis strávil dekádu, teraz ide proti „svojim“. Priateľstvá idú bokom, hovorí

sobota, 1. jún 2019 10:55 | Autor: Jakub Vaverka

David Backes
David Backes | zdroj: TASR

David Backes to vo finále NHL nemá jednoduché. Chce s Bostonom Bruins získať prvý Stanley Cup vo svojej kariére. Proti nemu ale stojí St. Louis Blues – klub, ktorému patrí jeho srdce, a vďaka ktorému sa do ligy v minulosti pozrel.

David Backes je vo finále NHL. St. Louis Blues sú vo finále NHL. Backes ale dúfa, že Bluesmani vytúžený Stanley Cup nezískajú. Dôvod je prostý. 35-ročný americký útočník je hráčom Bostonu Bruins. STL bol verný desať sezón. Blues ho do NHL draftovali, v roku 2003 v druhom kole z celkového 62.miesta. Backes strávil v klube, proti ktorému hrá desať sezón a v rozmedzí rokov 2006 až 2016 bol nielen asistentom kapitána, ale C nosil na drese aj sám.

Špeciálny súper

Pred prebiehajúcou finálovou sériou bol terčom novinárov predovšetkým on. Nestáva sa totiž každý deň, aby ste o splnenie svojho detského sna bojovali proti niekomu, ku komu máte špeciálny vzťah. „Bolo by pekné dostať sa do finále so St. Louis aj s Bostonom a získať šancu vyhrať Stanley Cup, ale teraz je situácia takáto. Mám tam stále dosť priateľov. Za Blues hrá jeden z mojich najlepších kamarátov, je tam kapitán. Povedal som mu, že ho zbožňujem a budem ho zbožňovať aj po tom, ale najbližšie tri týždne ho budem neznášať. Myslím si, že je to vzájomné rozhodnutie,“ uvedomuje si situáciu.

Backes mal na mysli Alexa Pietrangela, ktorý je lídrom St. Louis. Taktiež bol draftovaný Bluesmanmi, šesť rokov potom, ako si vybrali Backesa. Spolu to v klube ťahali osem rokov, keď sa David lúčil a odchádzal do Bostonu, Alexovi to bolo ľúto. Akceptoval však, že jeho kamarát chce zabojovať v posledných rokoch kariéry o Stanley Cup, ktorý nikdy nezískal.

Rodák z Minneapolisu Backes vedel, čo ho približne finále čaká. „Očakávam vybičované emócie. Je to jednoduché – my alebo oni. Nie je v tom nijaká tretia strana. Žiadne remízy alebo čosi podobné. Jeden z nás ide vyhrať Stanley Cup. Či už to bude St. Louis Blues alebo Boston Bruins,“ uvedomuje si Backes vážnosť situácie. „Myslím si, že to môže byť o niečo sladšie, keď sa to podarí proti nim a o niečo ťažšie, ak neuspejeme práve s týmto tímom.“

 

Bluesmanom postup doprial

Boston si vo finále konferencie v štyroch zápasoch poradil s Carolinou Hurricanes a čakal, ako sa vyvinie zápolenie medzi St. Louis a San José. Aj keď pôvodne plánoval, že duely svojich bývalých spoluhráčov nebude pozerať, nakoniec sa nutkaniu neubránil. „Nechcel som o tom príliš premýšľať, ale nejakým kúzelným spôsobom som vždy skončil pri televízii a pozeral som. Nakoniec je pomerne ťažké zaspať,“ povedal Backes pre ligový web počas série Blues so San José, v ktorej Bluesmani zvíťazili po šiestich stretnutiach. Američan neskrýval, že svojmu niekdajšiemu klubu prial postup do finále play-off.

Už po prvom meraní síl vo finále, v ktorom STL viedlo 2:0, ale nakoniec Boston zvíťazil 4:2 sa vo veľkom hovorilo aj o Backesovi. Niekdajším spoluhráčom nič nedaroval a oni nedarovali nič jemu. Výnimkou neboli ani potýčky. Vybavovanie účtov ale nie sú Backesov štýl. „Nechystám sa na nikoho poľovať. Snažím sa vyhrávať zápasy. Robí to každý v našom tíme. Sústreďujeme sa na to, čo musíme. Môžete sa zamerať na konkrétneho súpera a pomstiť sa mu, ale v prvom rade sa musíte sústrediť na hokej,“ povedal oficiálnemu ligovému portálu NHL.

 

Recept neexistuje

Aktuálny stav série je po dvoch odohratých dueloch 1:1. Získať Stanley Cup ale nebude jednoduchá úloha. „Neviem o žiadnom tajnom recepte. Je to bitka. Oba tímy sú podobné, majú podobný herný štýl. Obaja máme kvalitných brankárov. Možno vidím rozdiel v tom, že máme väčšiu skupinu hráčov, ktorí si už na podobnej úrovni zahrali, čo môže zohrať rolu.“

Zápas číslo tri je na programe dnes v noci, zo soboty na nedeľu.