Main Content

Má cukrovku, má celiakiu a tri zlaté medaily: Kaapo Kakko bojuje s osudom a darí sa mu

utorok, 28. máj 2019 11:40 | Autor: Jakub Vaverka

Kaapo Kakko
Kaapo Kakko | zdroj: TASR

Kaapo Kakko. Poznáte ho, však? Pred pár týždňami o ňom vedeli iba skutoční hokejoví znalci. Dnes ho spoznávajú aj vaše priateľky či mamy. Fínsky mladík si podmanil verejnosť. Ľudí si získal hokejovým umom. Získava si ich však aj kvôli alebo vďaka svojmu neľahkému osudu.

Hovorí o ňom celý hokejový svet. Osemnásťročný mladík Kaapo Kakko dokráčal s fínskou reprezentáciou k zlatým medailám z majstrovstiev sveta 2019. Prakticky za rok získal prvenstvá na šampionátoch osemnásťročných, dvadsaťročných aj mužov.

Pred júnovým draftom do NHL je najzaujímavejším talentom, i keď jednotkou by mal byť americký útočník Jack Hughes. Sledujú ho skauti New Jersey, New Yorku Rangers, ale aj Chicaga či ďalších. Má pred sebou sľubnú hokejovú budúcnosť.

Nechýbalo ale veľa a s hokejom by už dávno skončil.

 

Cukrovka a celiakia

Dôvody sú hneď dva. Diabetes alebo ľudovo povedané cukrovka a celiakia. Keď má niekto čo i len jednu z týchto diagnóz, komplikuje mu to život. Kakko má obe choroby, ale na jeho hre to vôbec nie je vidieť. Ani na okamih neuvažoval, že by ukončil svoju rozvíjajúcu sa kariéru.

Keď sa dozvedel, že je cukrovkár, bol to preňho šok. Teda, nielen preňho, ale aj pre okolie a v neposlednom rade pre doktorov. „Pre doktorov to bolo prekvapivé zistenie, neboli na mne badať nijaké príznaky,“ povedal Kaapo Kakko pre fínsky portál Helsingin Salomat. Musel sa vyrovnať s tým, že si musí dávať pozor na hladinu cukru a pravidelne si pichať inzulín.

Ako by to nestačilo, mladý chlapec, ktorý sa zamiloval do hokeja sa musel vyrovnať s ďalšou nepríjemnou informáciou. Má totiž celiakiu, a teda intoleranciu na lepok, ktorý sa nachádza napríklad v múke.

Premýšľanie nad jedlom

„Najťažšie na celiakii je, že musím o tom, čo zjem, premýšľať viac, ako moji priatelia. Oni môžu zjesť to, čo chcú. Ďalšou vecou je to, že sa pri jedení musíte uistiť, či skutočne ide o bezlepkovú potravinu,“ hovorí rodák z fínskeho Turku.

V tamojšom TPS strávil posledný ročník, ale v domácej najvyššej súťaži ho už podľa všetkého neuvidíme. Jeho miesto je v NHL. Kde to bude, momentálne nevieme. Zlatý medailista zo slovenského šampionátu, ktorý má neľahký osud, si však už v 18 rokoch získal stovky tisíc priaznivcov po celom svete.

Má predpoklady na to, aby mu patrila budúcnosť. Ako s nimi naloží, je len na ňom.

Náš youtubeOdoberať