Main Content

Jeho útek pripomínal časy studenej vojny. Malkin riskoval všetko, aby hral NHL

nedeľa, 26. máj 2019 09:28 | Autor: Jakub Vaverka

Jevgenij Malkin
Jevgenij Malkin | zdroj: TASR

Pripomína to scény z čias, keď hokejisti v snahe o prestup do NHL museli nielen opustiť svoj klub za železnou oponou, ale na dlhé roky aj svoje rodiny. Po skončení studenej vojny to však až také dramatické nebolo.

V roku 2006 sa Jevgenij Malkin rozhodol, že zoberie svoju budúcnosť do vlastných rúk. Dva roky predtým ho v NHL draftoval z druhého miesta Pittsburgh Penguins.

On však stále bol hráčom ruského Metallurgu Magnitogorsk, svojho materského klubu. Záujem Penguins o mladíka, ktorého si vybrali, sa stupňoval. Rusi však o talentovaného hokejistu nechceli prísť. Magnitogorsk preto Malkinovi znemožňoval odchod do USA všetkými možnými spôsobmi.

Bolo evidentné, že Metallurg urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby jeho hokejová nádej neodišla.

Kluboví predstavitelia na dvadsaťročného útočníka vyvíjali psychologický tlak. Potvrdili to aj Malkinovi rodičia, ktorým sa konanie ruského klubu nepáčilo. Zástupcovia Magnitogorsku chodili k Malkinovcom domov, tlačili na ich syna, aby podpísal novú zmluvu, ktorá by ho udržala v Rusku. Spomínali slová ako pocta, česť a patriotizmus.

 

Zrada z vlastných radov

„Jeho snom bolo prísť do Pittsburghu a začať kariéru v NHL. Aby to docielil, musel si prejsť komplikovaným procesom. Vždy je náročné, keď prichádzate z inej krajiny,“ komentoval vtedy príchod ruského útočníka majiteľ Pittsburghu Mario Lemieux v americkej televízii ESPN.

Situácia bola vážna. Klub odmietal ustúpiť, i keď mladíkovi sľúbil, že po sezóne 2005/06 bude môcť odísť do zahraničia. Malkin nakoniec novú zmluvu pod nátlakom podpísal, ale v hlave sa mu neprestávali objavovať myšlienky na NHL.

„Keď som nastúpil na môj prvý zápas za Mettalurg, bol to pre mňa splnený sen. Následne som začal rozmýšľať nad NHL,“ opisoval Malkin pre oficiálnu stránku ligy.

Cítil sa byť zradený klubom, v ktorom vyrastal.

Magnitogorsk sa v rámci predsezónnej prípravy na ročník 2006/07 nachádzal vo Fínsku, odkiaľ sa mal vrátiť do Ruska. Malkin počas tréningového kempu oznámil klubovým šéfom, že pre súkromné záležitosti musí tímovú výpravu opustiť.

Zbalil si osobné veci, zobral si batožinu a mal odcestovať späť domov. Všetko malo prebehnúť hladko, nemalo ísť o žiadnu výnimočnú situáciu.

Jeho cieľovou stanicou však nemalo byť Rusko, ale Spojené štáty americké. Ruský hokejista plánoval ujsť cez Los Angeles do Pittsburghu, o celej záležitosti vedeli zástupcovia klubu NHL. Malkin ale neodcestoval.

Na päť dní sa vyslovene odpratal do hotelovej izby v Helsinkách a stratil sa z dohľadu zástupcov Magnitogorsku. Nevedela o ňom dokonca ani jeho rodina. Ako uvádzajú zdroje z tej doby, Jevgenij sa na päť dní vyparil.

 

Riskoval všetko

Malkin nevedel, čo ho čaká. Vedel, že riskuje všetko, aby si splnil svoj americký sen. Ak by sa mu totiž nepodarilo odísť do USA a musel by sa vrátiť do Ruska, ťažko si predstaviť, aký trest by ho postihol.

Ruský hokejista požiadal na fínskom konzuláte o víza do USA. Konzulát sa nachádzal iba pár ulíc od hotela, kde bol ubytovaný Metallurg. Pomohli mu agenti Pat Brisson a J. P. Barry, ktorí Malkinovi sľúbili, že ho dostanú do Ameriky.

Barry spolupracoval s Olgou McQueen, ruskou občiankou pracujúcou v kanadskom Vancouveri. Bola pripravená počkať ho na letisku v USA. Vybavila aj byt, v ktorom dočasne býval v Helsinkách.

Keď Malkin získal víza, jeho letu do Los Angeles už nebránilo nič. Situácia pokračovala v USA, kde hráčovi agenti informovali Magnitogorsk. Ruská strana sa Američanom vyhrážala rôznymi legálnymi krokmi. Faktom však bolo, že Mettalurg bol bezmocný.

Chvíľu hrozilo, že Malkin sa už nikdy nebude môcť vrátiť do Ruska. S tým ale hráč rátal, jeho túžba hrať v NHL bola silnejšia.

„Želal by som si, aby všetko prebehlo iným spôsobom. Bolo to pre mňa veľmi náročné rozhodnutie. Vedel som, že to musím urobiť. Povedali mi, že ak odídem, bude z toho medzinárodný škandál. Veril som však, že toto je pre mňa miesto, kam musím odísť,“ komentoval Jevgenij svoje kroky po príchode do Pittsburghu na webe NHL.

Šťastný koniec

Zvyšok príbehu je svetu známy. Malkin podpísal nováčikovský kontrakt s Pittsburghom Penguins, vytvoril tandem s Kanaďanom Sidneym Crosbym a spolu sa zdokonaľovali.

Hneď v prvom ročníku v NHL Malkin nastúpil na 78 zápasov základnej časti, v ktorých nazbieral 85 bodov za 33 gólov a 52 asistencií. Pridal 4 kanadské body v 5 dueloch v play-off.

Dnes je Malkin jedným z najúspešnejších hráčov v súčasnom hokeji. Trikrát vyhral Stanley Cup, dvakrát vyhral majstrovstvá sveta (má taktiež 2 strieborné a 2 bronzové medaily). Vo svojej zbierke má aj individuálne ocenenia pre najužitočnejšieho hokejistu základnej časti NHL, play-off a pre hráča, ktorý získal najviac kanadských bodov. V ročníku 2012/2013, keď bola v NHL výluka, sa Jevgenij dočasne vrátil do Mettalurgu Magnitogorsk.

„Verím, že ma privítajú dobre, že mi budú tlieskať. Nechcel som opustiť moju rodinu a riskoval som, že sa nikdy nevrátim domov,“ povedal Malkin pre portál Triblive.

„Pre Jevgenija je to špeciálne, vracia sa domov. Je šanca, že nikto nebude riešiť, čo sa stalo pred niekoľkými rokmi,“ dodal jeho vtedajší spoluhráč Sergej Gončar.

Rus v spomínanom ročníku nazbieral v 37 stretnutiach 65 bodov a udalosti z roku 2006 neriešil takmer nikto. Následne sa predstavitelia v zámorí dohodli a útočník opäť opustil Mettalurg. Tentoraz nie ako dezertér.

Náš youtubeOdoberať