Main Content

Stobodový kat Slovenska je svetovou hviezdou. My takého hráča nemáme

piatok, 24. máj 2019 16:31 | Autor: Jakub Vaverka

Leon Draisaitl
Leon Draisaitl | zdroj: TASR

Ostávalo 27 sekúnd do konca zápasu Nemecko – Slovensko a jeho meno svietilo na digitálnej kocke. Leon Draisaitl využil zaváhanie v slovenskej obrane a skóroval gól, ktorý Nemecko poslal do štvrťfinále. V roku 2014 ho draftoval z celkového tretieho miesta Edmonton Oilers a vo veku 24 rokov je hokejovou superstar.

V ňom síce Nemci nestačili na Česko, s ktorým prehrali 1:5 a na turnaji skončili, ale kto stretnutie pozeral, dosvedčí, že odpisovaná hokejová krajina sa s jedným z favoritov na medaily držala až do poslednej tretiny.

Draisaitl nazbieral v ročníku 2018/2019 v 82 zápasoch základnej časti NHL 105 bodov. Otvorene sa hovorí o jeho paralelách s Connorom McDavidom. Zarába 8,5 milióna ročne, čo z neho robí edmontonskú platovú dvojku a jedného z najlepšie platených hráčov ligy.

Kanaďan je označovaný za najväčší talent hokeja od čias Waynea Gretzkeho, čo len zvyšuje Draisaitlov kredit, ktorý s ním drží krok. Obaja hráči sa stali prvým duom spoluhráčov v drese Oilers od roku 1989, ktoré zlomilo stobodovú hranicu produktivity.

 

Hokej je tímová hra

Ani skvelé individuálne výkony ale Oilers do play-off nedostali. Dvakrát za sebou. „Hokej je tímová hra, nejde o predvedenú hru jednotlivcov.  Radšej by som vyhrával tímové trofeje, ako tie individuálne,“ povedal Nemec pre Edmonton Journal. S Oilers má podpísaný kontrakt do roku 2025.

McDavid a Draisaitl spolu majú nadštandardný vzťah. V končiacom sa ročníku si spolu zahrali aj v Zápase hviezd NHL. Zatiaľ čo Kanaďan mal miesto na podujatí isté, o Nemcovi sa rozhodovalo do posledných momentov. „Bolo by veľmi špeciálne zahrať si tam s Leonom. Je to môj skvelý kamarát a vynikajúci spoluhráč. Zaslúži si to. Je to niekto, kto odohral skvelý ročník a jeho čísla hovoria jasne,“ povedal vtedy McDavid pre Montreal Gazette.

Slovensko hráča ako Leon Draisaitl nemá. Naším najproduktívnejším hokejistom v NHL v tejto sezóne bol Tomáš Tatar z Montrealu Canadiens s 58 bodmi. Oproti najviac produktívnemu Nemcovi nazbieral o 47 bodov menej.  

Leon je vzácny v tom, že má netradične vyrovnaný počet gólov a asistencií. Presných zásahov si zapísal 50, spoluhráčom prihral 55-krát. Nahrávanie má v krvi, ročníku 2012/2013 sa stal najlepším nahrávačom majstrovstiev sveta do osemnásť rokov.  

Stále ten istý chlapec

Pred odchodom do NHL pôsobil v mládežníckej Western Hockey League, kde obliekal dres klubu Prince Albert Raiders. Draisaitl v tejto lige odohral dokopy 160 stretnutí, v ktorých bodoval 216-krát. Od ročníka 2014/2015 je súčasťou zámorskej profiligy.

Svoje kvality hráč prezývaný LD dokázal aj na Svetovom pohári 2016, ktorý sa hral v Kanade. Spolu so slovenskými hokejistami bol súčasťou Tímu Európy, ktorý dokráčal k striebornej medaile. Draisaitl bol vyhlásený jedným z troch najlepších hráčov mužstva na turnaji.

Ako sám hovorí, nezabúda na svoje korene. „Pre mňa sa nič nezmenilo. Som stále ten istý chlapec z Kolína, ktorý miluje rodinu a priateľov. To sa nikdy nezmení. Samozrejme, zarábam množstvo peňazí a uvedomujem si to. Je to však téma, ktorú sa snažím nechávať na médiá,“ citoval ho portál Oilersnation.

Leon Draisaitl
Leon Draisaitl | zdroj: TASR

Hokej v rodine

Rodák z mesta Kolín sa narodil do hokejovej rodiny, jeho otec Peter bol nemeckým reprezentantom. Zhodou okolností sa obaja stretli v Košiciach. Leon ako hráč nemeckej reprezentácie na MS 2019, Peter ako nový tréner HC Košice.

Peter Draisaitl patril k ťahúňom nemeckého národného mužstva v deväťdesiatych rokoch. Zahral si na olympijských hrách v rokoch 1988 v Calgary, 1992 v Albertville a 1998 v Nagane. Je rodákom z Karvinej a má aj české občianstvo. Celú klubovú kariéru odohral v rodnej krajine. Pred zjednotením Nemecka reprezentoval NSR.

Kanonier Edmontonu priznal, že otec je spolu s ruskou legendou Pavlom Datsyukom jeho hokejovým vzorom. Draisaitl dosahuje váhu okolo 100 kilogramov, čo robí problematické jeho odstavenie od puku, ale prím v jeho hre hrá technika, ako u dvojice, ktorú obdivuje.

Aj napriek multi-miliónovému kontraktu a stobodovej sezóne je Leon Draisaitl človekom z mäsa a kostí. Ako Nemec má veľmi blízko k futbalu, obdivuje Cristiana Ronalda, má rád syrovú pizzu a sitkom Dva a pol chlapa.

Hokejista, ktorý má vlastnú webovú stránku, kde je o ňom možné dohľadať prakticky čokoľvek, vracia spoločnosti časť z toho, čo získal. V roku 2018 sa zaviazal ročne prispieť čiastkou 150 000 dolárov charitatívnej organizácii Edmontonu Oilers. Dohoda bude platiť, kým bude v klube.