Main Content

VIDEO: Dojemné chvíle v košickej Steel aréne, zlatý chlapec Nagy sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou

Hoci by si ešte trúfol aspoň dva roky, stačilo. Boľavé telo povedalo stop a je čas prenechať žezlo mladším. Ladislav Nagy oslávi 1. júna 2019 okrúhlu štyridsiatku a zápas proti Dánsku na domácich MS v Košiciach bol pre neho posledný v hráčskej kariére. Organizátori mu priamo po zápase v Steel Aréne pripravili krásnu rozlúčku. Moderátor zreprodukoval jeho kariéru, na kocke sa objavili videá s pamätnými momentmi a potom prišiel na ľad GM Miroslav Šatan, prezident zväzu Martin Kohút aj Nagyova manželka a obe deti. Diváci mu niekoľkokrát predviedli potlesk postojačky. Sám hráč vnímal rozlúčku emotívne, ale podľa vlastných slov na neho všetko doľahne až na druhý deň.

Nagy odohral na medzinárodnej scéne celkovo 122 zápasov, v ktorý strelil 36 gólov. Predstavil sa na ôsmich majstrovstvách sveta, z ktorých má jedno zlato (2002) a jeden bronz (2003). Dvakrát štartoval na MS hráčov do 20 rokov (bronz 1999), raz na "osemnástkach." Predstavil sa aj na Svetovom pohári (2004) a v roku 2018 reprezentoval na zimnej olympiáde v Pjongčangu. Vrcholom jeho reprezentačnej kariéry bolo zlato z MS v Göteborgu, obdobného úspechu na klubovej scéne sa však nedočkal. Na majstrovský titul nedosiahol ani v materskom HC Košice, v ktorého drese strávil aj záverečné tri sezóny aktívnej kariéry. Ako kapitán viedol "oceliarov" v rokoch 2016-2019, no tím vo všetkých troch sezónach stroskotal už vo štvrťfinále najvyššej domácej súťaže.

Nagy zanechal výraznú stopu vo viacerých prestížnych súťažiach vrátane NHL. V nej sa objavil v dresoch St. Louis Blues, ktorý ho v roku 1997 draftoval zo 177. miesta, ale aj Phoenixu Coyotes, Dallasu Stars a Los Angeles Kings. V NHL odohral celkovo 453 zápasov, v ktorých dosiahol bilanciu 117 gólov, 198 asistencií a 315 kanadských bodov. Po sezóne 2007/2008 sa rozhodol pre odchod do KHL a následne odohral dve sezóny za Severstaľ Čerepovec. Postupne si ešte zahral za HK Poprad, švédske MoDo Örnsköldsvik, Lev Poprad a Dinamo Minsk v KHL a fínsky Jokerit Helsinki. Po dvoch sezónach vo farbách Slovana Bratislava v KHL sa rozhodol pre návrat do Košíc.