piatok, 17. máj 2019 09:03 | Autor: TASR

Peter Sagan
Peter Sagan | zdroj: TASR

Ventura 17. mája (TASR) - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v 5. etape na Okolo Kalifornie 80. miesto. Trojnásobný majster sveta z tímu Bora-hansgrohe zaostal za španielskym víťazom Ivanom Cortinom Garciom (Bahrain Merida) o 4:15 minúty.

Druhý bol v cieli Maximiliano Richeze (Deceuninck - Quick-Step) z Argentíny pred Kolumbijčanom Sergiom Higuitom (Education First). Ďalší slovenskí pretekári z Bory-hansgrohe Juraj Sagan skončil 83. a Erik Baška bol na 115. priečke.

Piata časť pretekov mala trasu z Pismo Beach do Ventury s celkovou dĺžkou 219,5 km. Peter Sagan sa držal v popredí, ale v poslednom stúpaní mu došli sily a v pelotóne sa postupne prepadol, nabral stratu a už nezasiahol do záverečného šprintérskeho súboja o víťazstvo. V ňom uspel 23-ročný Garcia a pripísal si premiérový triumf v kariére.

V celkovom poradí je na čele domáci Tejay van Garderen z Education First, najlepší Slovák je Juraj Sagan na 55. mieste, Peter je 82. a Baška okupuje 116. priečku. Peter Sagan navyše prišiel aj o zelený dres, keď ho v bodovacej súťaži predstihol Dán Kasper Asgreen z Quick-Stepu.

výsledky, 5. etapa Pismo Beach - Ventura, 219,5 km:

1. Ivan Garcia (Šp./Bahrain-Merida) 4:56:11 hod., 2. Maximiliano Richeze (Arg./Deceuninck-QuickStep), 3. Sergio Andres Higuita (Kol./EF Education First), 4. Joris Nieuwenhuis (Hol./Team Sunweb), 5. Kasper Asgreen (Dán./Deceuninck-QuickStep), 6. Maximilian Schachmann (Nem./Bora-Hansgrohe), 7. Pawel Bernas (Poľ./CCC Team), 8. Nacer Bouhanni (Fr./Cofidis), 9. Tadej Pogačar (Slov./UAE Team Emirates), 10. Hugo Houle (Kan./Astana Pro Team) - všetci rovnaký čas ako víťaz, 80. Peter SAGAN, 83. Juraj SAGAN obaja +4:15 min., 115. Erik BAŠKA (všetci SR/Bora-Hansgrohe) +15:18

priebežné poradie:

1. Tejay Van Garderen (USA/EF Education First) 26:13:01 , 2. Asgreen +4 s, 3. Gianni Moscon (Tal./Team Ineos) +6, 4. Pogačar +16, 5. Schachmann +22, 6. Higuita +28, ... 55. J. SAGAN +22:54, 82. P. SAGAN +37:32, 116. BAŠKA +57:26