sobota, 13. apríl 2019 20:54 | Autor: TASR

Tomáš Matoušek a Kenney Morrison
Tomáš Matoušek a Kenney Morrison | zdroj: TASR

Nitra 13. apríla (TASR) - Hokejisti HC'05 iClinic Banská Bystrica zvíťazili v sobotňajšom treťom zápase finále Kaufland play off Tipsport Ligy 2018/2019 na ľade HK Nitra 7:3 a sú krok od zisku titulu. V sérii vedú 3:0 na zápasy a o treťom majstrovskom triumfe za sebou môžu rozhodnúť už v nedeľu, keď je na programe štvrtý duel opäť pod Zoborom.

HK Nitra - HC'05 iClinic Banská Bystrica 3:7 (1:2, 2:3, 0:2)
Góly: 13. Rais (Mezei, Buček), 23. Čaládi (Morrison), 31. Slovák (Fominych, Lantoši) - 9. Asselin (Selleck, Kubka), 17. Higgs (Marshall, Faille), 27. Selleck (Faille), 30. Asselin (Faille, Marshall), 30. K. Sloboda (Southorn), 51. Southorn (Asselin, K. Sloboda), 53. Lamper (Šťastný, Ďatelinka). Rozhodovali: Baluška, Štefik – Výleta, Tvrdoň, vylúčení: 5:8 na 2 min, navyše: Morrison 10 min za seknutie, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:1, 3600 divákov
/stav série: 0:3/

Nitra: Hanuljak (30. Šimboch) – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Versteeg, Rais, A. Sloboda - Kerbashian, Šiška, Scheidl – Rapáč, Bortňák, Buček - Lantoši, Čaládi, Fominych - Hrušík, Slovák, Pätoprstý - Minárik

Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík - Bartánus, Higgs, Lunter – Asselin, Faille, Selleck – Lamper, Šťastný, Zigo – Koper, Češík, Matoušek - Šoltés

Sobotňajší duel odštartoval minútou ticha za bývalého československého hokejistu a trénera Jána Staršieho, ktorý vo veku 85 rokov podľahol dlhej chorobe. Hneď v úvodnej minúte mal obrovskú šancu Buček, ktorý prekĺzol pomedzi dvoch obrancov a rútil sa sám na brankára, ale blafák mu nevyšiel. V 2. minúte predviedol peknú kombináciu štvrtý útok domácich, ani Hrušík však Williamsa neprekonal. Úvodný tlak domácich pokračoval po tom, ako Šťastný fauloval brankára Hanuljaka, následne sa pobil s Korímom a dostal 2+2. Obranca Nitry si odsedel dve minúty, jeho spoluhráči však presilovku 5 na 4 nevyužili. Vedenia sa ujali hostia. V 9. minúte sa dostali do prečíslenia 2 na 1 a Asselin rozvlnil sieť - 0:1. Nitra si od 12. minúty zahrala druhú presilovku a tú sa jej už podarilo premeniť na gól. Mezei nabil Raisovi a ten tvrdou strelou prekonal Williamsa - 1:1. Záver tretiny však patril hosťujúcim hráčom. V 17. minúte prihral Faille do jazdy Higgsovi a ten využil prvú početnú výhodu "baranov" v zápase, strelu švihom umiestnil do pravého horného rohu Hanuljakovej bránky - 1:2. V 19. minúte zachránil domácich Versteeg, keď zmaril prečíslenie Failleho s Asselinom.

Aj v druhom dejstve pokračoval rýchly a ofenzívny hokej z oboch strán a nechýbalo veľa gólov. Nitra hrala od úvodných sekúnd presilovku, síce ju nepremenila, no krátko po jej konci potiahol puk pred bránku Morrison, položil si Williamsa a jeho strelu z uhla usmernil do siete Čaládi - 2:2. Pri ďalšom vylúčení na strane hostí mohol poslať Nitru do vedenia Buček, ale ani na trikrát nedostal puk za brankára. Naopak, v oslabení v 27. minúte sa presadila Bystrica. McCormack poslal puk pred vlastnú bránku, kde ho ukoristil Faille a Selleck upravil na 3:2 pre hostí. Štvrtý zásah mohli pridať "barani" už o chvíľu, počas presilovky roztočili pred Hanuljakom kolotoč, no Bartánus, Lunter ani Faille svoje dobré šance nevyužili. Potom však fauloval aj Mezei a Nitrania sa museli brániť v trojici. Neubránili sa, Faille prihral na ľavý kruh Asselinovi a jeho delovku Hanuljak nezastavil. V dohrávanej presilovke 5 na 4 navyše prišiel piaty gól z hokejky K. Slobodu a Hanuljak sa porúčal. Do bránky sa namiesto neho postavil Šimboch a tréner Stavjaňa premiešal aj útoky. Nitre to pomohlo a už o 32 sekúnd znížila. Fominych vybojoval puk v útočnom pásme, dostal ho pred bránku, kde bol prichystaný Slovák a pomedzi Williamsove betóny skóroval - 3:5. Na druhej strane predviedli parádnu kombináciu Asselin, Faille a Selleck, no posledný menovaný v tutovke netrafil. Tlak hostí pokračoval, no nový brankár Šimboch držal čisté konto. V 37. minúte mal výbornú šancu Lamper, ale aj on v minul odkrytú časť bránky.

V úvode tretej časti si tímy vyskúšali hru 4 na 4. V ďalších minútach sa snažila viac tvoriť Nitra, no proti dobre organizovanej defenzíve súpera to mala ťažké. Navyše, keď sa Bystričania zamerali na udržanie dvojgólového náskoku a hrozili len pri brejkoch. Vážnejšia možnosť domácich prišla v 48. minúte, keď sa po Marshallovej chybe dostal do šance Bortňák, no neskóroval. Na druhej strane zachránil Šimboch po strele Asselina. V 51. minúte však nestačil na presnú strelu Southorna, v 53. ho prekonal aj Lamper, ktorý definitívne rozhodol o výhre Bystričanov v treťom zápase 7:3. Nitrania mohli upraviť skóre v záverečnej presilovke o dvoch hráčov, ale to sa im nepodarilo. O titule sa môže rozhodnúť už v nedeľu opäť na štadióne pod Zoborom.