nedeľa, 31. marec 2019 08:32 | Autor: TASR

Nicklas Bäckström, Alexander Ovečkin a Erik Černák
Nicklas Bäckström, Alexander Ovečkin a Erik Černák | zdroj: TASR

New York 31. marca (TASR) - Hokejisti Montrealu v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Tatarom zvíťazili v noci na nedeľu v zámorskej NHL na ľade Winnipegu 3:1. Druhú voľnú kartu do play off však vo Východnej konferencii stále drží Columbus, ktorý má na konte rovnaký počet bodov ako Canadiens, no disponuje zápasom k dobru. Blue Jackets triumfovali v aréne Nashvillu 5:2. Účasť v bojoch o Stanleyho pohár si vďaka víťazstvu 5:1 nad Buffalom definitívne zabezpečili hráči New Yorku Islanders.

Montrealu zostáva do konca základnej časti odohrať tri zápasy, Columbus čakajú ešte štyri. Ak budú mať oba tímy v záverečnej tabuľke rovnaký počet bodov, ďalším kritériom na porovnanie bude vyšší počet víťazstiev v riadnom hracom čase a predĺžení - tých vybojovali viac hráči Blue Jackets (43-40). "Nevzdávame sa. Ešte nie je koniec. Stále hráme o šesť bodov. Koncentrujeme sa na ďalší zápas, ktorý chceme vyhrať a potom uvidíme, aká bude situácia," povedal pre nhl.com obranca "Habs" Shea Weber. Center Jordan Weal sa na výhre podieľal gólom a asistenciou, Canadiens podržal aj brankár Carey Price, ktorý sa blysol 23 úspešnými zákrokmi, ako jediný ho prekonal Mathieu Perreault. Tatar nebodoval, počas takmer 17 minút na ľade sa prezentoval troma streleckými pokusmi. Jets mali po 19-zápasovej absencii späť v zostave kľúčového obrancu Dustina Byfugliena, no ani on nezabránil tretej prehre "tryskáčov" za sebou.

Tampa Bay s Erikom Černákom podľahla Washingtonu 3:6, slovenský obranca zaznamenal počas takmer 20 minút na ľade mínusový bod a jeden strelecký pokus. Navyše sa druhýkrát v NHL pobil, keď v 53. minúte absolvoval pästný súboj so "zlým mužom" Tomom Wilsonom. Zdalo sa, že Černák v ňom mal navrch, no súper záverečnou tvrdou ranou pravačkou trafil slovenského beka do tváre a poslal ho k ľadu. Černák utrpel nešpecifikované zranenie a na záverečné minúty sa už do hry nevrátil. Podľa trénera "bleskov" Jona Coopera by nemalo byť zranenie vážne a jeho zverenec "bude v poriadku". Medzi Černákom a Wilsonom to "vrelo" už v predchádzajúcich zápasoch, tentoraz už obaja odhodili rukavice. "Už párkrát som ho vyzval na pästný duel a povedal mi, že do toho pôjde, len sme sa potom vždy nejako oddelili. Nikdy nechcete vidieť, ako sa niekto zraní, ale bolo to jeho rozhodnutie a postavil sa sám za seba. V tejto fáze sezóny emócie gradujú a takéto vecí sa zvyknú stávať," komentoval bitku Wilson, ktorý si v zápase pripísal aj jednu asistenciu.

Kanonier Capitals Alexander Ovečkin prispel k výhre dvoma presnými zásahmi, ktoré mali poradové číslo 50 a 51 v sezóne. Ruský krídelník pokoril 50-gólovú hranicu v jednom ročníku už ôsmykrát v profiligovej kariére, viackrát (9) sa to podarilo iba dvojici Wayne Gretzky (Edmonton Oilers, Los Angeles Kings) a Mike Bossy (New York Islanders). "Samozrejme, chcel som streliť 50. gól čím skôr, mal som na to v predošlých zápasoch šance, ktoré som ale nepremenil. Vedel som však, že to raz určite príde, zvlášť keď chalani vedeli, že mám na konte 49 gólov a neustále ma hľadali prihrávkami. Takže im za to ďakujem," usmieval sa Ovečkin, ktorý si poistil vedenie v tabuľke strelcov a mieri za svojou ôsmou Maurice Richard Trophy. Druhý v poradí Leon Draisaitl z Edmontonu (47) zaostáva za ním o štyri presné zásahy. Ovečkin sa stal vo veku 33 rokov a 201 dní tretím najstarším pokoriteľom 50-gólovej méty, v neskoršom veku ju v jednej sezóne dosiahli iba Johnny Bucyk (Boston, 1970/71, 35 rokov a 327 dní) a Jaromír Jágr (NY Rangers, 2005/2006, 34 rokov a 62 dní). Dva góly za tím z hlavného mesta USA strelili aj Nicklas Bäckström a T.J. Oshie (zhodne 2+1). V drese Tampy, ktorá si pred duelom prevzala Prezidentskú trofej pre víťaza základnej časti, si pripísal jednu asistenciu Ovečkinov krajan Nikita Kučerov. S 122 bodmi si upevnil vedenie v tabuľke produktivity a kráča za ziskom premiérovej Art Ross Trophy, na druhého Connora McDavida z Edmontonu má náskok 8 bodov.

Hokejisti Floridy triumfovali na ľade Bostonu 4:1. Bruins vedení kapitánom Zdenom Chárom nepredĺžili sériu 12 víťazstiev na domácom ľade, v TD Garden predtým naposledy prehrali ešte v januári. Oporou Panthers bol brankársky veterán Roberto Luongo, ktorý zastavil 30 striel súpera. V bránke Bruins odchytal celý duel Fín Tuukka Rask, Slovák Jaroslav Halák sledoval zápas zo striedačky. Na výhre hostí sa dvoma gólmi podieľal ruský krídelník Jevgenij Dadonov. Chára bol časom 22:18 min. druhým najvyťaženejším hráčom svojho tímu, nazbieral aj tri strely a mínusku.

Ottawa v ďalšom dieli "bitky o Ontário" pokorila Toronto 4:2, hoci Maple Leafs prestrieľali domácich 44:22. Dvoma gólmi sa pod víťazstvo Senators podpísal Anthony Duclair, skvelý výkon predviedol v domácej bránke Craig Anderson, ktorý zneškodnil 42 striel. Christián Jaroš odohral za "senátorov" 15 minút, zaznamenal plusový bod, jednu strelu a dve trestné minúty, ďalší slovenský obranca Martin Marinčin nastúpil v drese Toronta len na 12 a pol minúty, pričom si zapísal dva mínusové body. Útočník "javorových listov" Patrick Marleau odohral 1653. duel v NHL a v historickom poradí podľa počtu štartov sa dostal pred Marka Recchiho na piate miesto.

Carolina si poradila s Philadelphiou 5:2 a definitívne vyradila Flyers z boja o play off. Naopak Hurricanes majú blízko k účasti v bojoch o Stanleyho pohár, stále si držia prvú voľnú kartu na východe s jednobodovým náskokom pred Columbusom. Ten okupuje pozíciu s druhou voľnou kartou. Na výhre Blue Jackets v Nashville sa štyrmi asistenciami podieľal Artemij Panarin, jeho spoluhráč z prvého útoku Cam Atkinson dal dva góly a so 41 presnými zásahmi v sezóne vyrovnal klubový rekord Ricka Nasha z ročníka 2003/2004.

"Káčeri" z Anaheimu uspeli v Edmontone 5:1. Čistým hetrikom sa v druhej tretine v drese Oilers zaskvel Rickard Rakell, pre švédskeho útočníka to bol druhý trojgólový zápas v profiligovej kariére. "Nepamätám si, že by som niekedy predtým strelil tri góly v jednej tretine, je pekné, že sa mi to teraz podarilo. Konečne sa ako mužstvo cítime lepšie a napravili sme si chuť po predošlom nevydarenom stretnutí (prehra 1:6 s Calgary, pozn. red.)," poznamenal Rakell. Slovenský obranca v službách "olejárov" Andrej Sekera počas 17 minút dvakrát vystrelil na súperovu bránku a pripísal si aj mínusový bod.

Brent Burns v 22. sekunde predĺženia rozhodol o triumfe San Jose 4:3 nad Vegas a pomohol tak ukončiť sériu siedmich prehier "žralokov" v sérii. Zároveň sa postaral o ligový rekord obrancu, svojím 14. gólom v predĺžení v kariére o jeden prekonal legendárneho Scotta Niedermayera.

Výsledky:

NEW JERSEY DEVILS – ST. LOUIS BLUES 2:3 pp (0:1, 2:1, 0:0 - 0:1)
Góly: 25. Stafford (Zacha, Agostino), 37. J. Anderson (Santini, Zajac) – 16. Thomas (Maroon, Bozak), 36. Bozak (Bouwmeester, Thomas), 65. Dunn (O'Reilly). Brankári: Schneider - Allen, strely na bránku: 27:27, 16.514 divákov.

NEW YORK ISLANDERS – BUFFALO SABRES 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Góly: 8. Eberle (Barzal, Lee), 29. Beauvillier (Toews), 40. Dal Colle (Pelech, Nelson), 41. Pulock (Clutterbuck, Cizikas), 47. Beauvillier (Bailey, Komarov) – 54. Olofsson (Eichel). Brankári: Lehner - Hutton, strely na bránku: 38:32, 13.917 divákov.

OTTAWA SENATORS – TORONTO MAPLE LEAFS 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)
Góly: 26. Duclair (Lindberg, Pääjärvi), 35. Pääjärvi (Duclair), 47. Ceci (Tkachuk, White), 59. Duclair (Tkachuk, White) – 46. Matthews (Marner), 46. Brown (Hainsey). Brankári: C. Anderson - Sparks, strely na bránku: 22:44, 18.655 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING – WASHINGTON CAPITALS 3:6 (0:3, 1:1, 2:2)
Góly: 38. Miller (Sergačov, McDonagh), 44. Johnson, 60. Kučerov (Sergačov, Miller) – 8. Bäckström (Wilson, Djoos), 11. Oshie (Jensen, Hagelin), 16. Oshie (Carlson, Kuznecov), 28. Bäckström (Orlov, Stephenson), 55. Ovečkin (Oshie, Bäckström), 57. Ovečkin (Carlson, Kuznecov). Brankári: Vasilevskij - Holtby, strely na bránku: 28:35, 19.092 divákov.

WINNIPEG JETS – MONTREAL CANADIENS 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly: 52. Perreault (Roslovic) – 18. Armia (Danault, Weal), 40. Petry (Kulak, Domi), 60. Weal (Shaw). Brankári: Hellebuyck - Price, strely na bránku: 24:44, 15.321 divákov.

NASHVILLE PREDATORS – COLUMBUS BLUE JACKETS 2:5 (1:3, 1:2, 0:0)
Góly: 9. Arvidsson, 33. Forsberg (P.K. Subban) – 1. Atkinson (Panarin, Duchene), 16. Savard (Panarin, Nutivaara), 20. Bjorkstrand (Panarin), 34. Jenner (Kukan), 36. Atkinson (Duchene, Panarin). Brankári: Saros - Bobrovskij, strely na bránku: 25:32, 17.751 divákov.

SAN JOSE SHARKS – VEGAS GOLDEN KNIGHTS 4:3 pp (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Góly: 21. Hertl (Donskoi, Meier), 48. E. Kane, 52. Vlasic (Couture), 61. Burns (Couture, Labanc) – 4. Karlsson (Marchessault, Smith), 26. Eakin (Engelland, Carpenter), 53. Theodore (Karlsson). Brankári: Jones - M. Subban, strely na bránku: 34:26, 17.562 divákov.

EDMONTON OILERS – ANAHEIM DUCKS 1:5 (0:1, 0:3, 1:1)
Góly: 54. Gagner (Lucic, Klefbom) – 16. Perry (Henrique, Lindholm), 22. Rakell (Silfverberg), 29. Rakell (Steel, Holzer), 36. Rakell (Silfverberg, Lindholm), 42. Shore (Carrick). Brankári: Koskinen (36. Stolarz) - Gibson, strely na bránku: 31:38, 18.347 divákov.

BOSTON BRUINS – FLORIDA PANTHERS 1:4 (0:2, 1:1, 0:1)
Góly: 34. Acciari (Krug, Nordström) – 14. Sheahan (Hunt, Yandle), 16. Dadonov (Ekblad, Huberdeau), 35. Brouwer (Matheson), 58. Dadonov (Huberdeau, Barkov). Brankári: Rask - Luongo, strely na bránku: 31:23, 17.565 divákov.

CAROLINA HURRICANES – PHILADELPHIA FLYERS 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)
Góly: 14. Teräväinen (Niederreiter, Williams), 14. Hamilton (Staal, McGinn), 52. Faulk (Teräväinen, Aho), 59. Slavin (Pesce, Mrázek), 60. McGinn – 13. Giroux (Knight, van Riemsdyk), 54. Lindblom (van Riemsdyk, Sanheim). Brankári: Mrázek - Talbot, strely na bránku: 32:32, 17.833 divákov.

VANCOUVER CANUCKS – DALLAS STARS 3:2 pp a sn (2:0, 0:0, 0:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 5. Schaller (Beagle, Biega), 12. Bärtschi (Boeser), rozh. nájazd Granlund – 50. Cogliano (Faksa), 55. Radulov (Klingberg, Janmark). Brankári: Markström - Chudobin, strely na bránku: 31:40, 18.663 divákov.

LOS ANGELES KINGS – CHICAGO BLACKHAWKS 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Góly: 37. Wagner (Carter, Roy), 56. Amadio (Clifford, Lewis), 65. Doughty (Kopitar, Toffoli) – 22. DeBrincat (P. Kane, Anisimov), 44. Gustafsson (Keith, Krüger). Brankári: Campbell - Crawford, strely na bránku: 29:35, 18.230 divákov.