MS v biatlone: Fialková s Kuzminovou skončili mimo najlepšej desiatky

nedeľa, 17. marec 2019 14:25 | Autor: TASR

Paulína Fialková
Paulína Fialková | zdroj: TASR

Östersund 17. marca (TASR) - Zlatú medailu si na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde v pretekoch s hromadným štartom vybojovala talianska biatlonistka Dorothea Wiererová.

Na 12,5 km trati zdolala striebornú Rusku Jekaterinu Jurlovovú-Perchtovú o 4,9 sekundy a bronzovú Nemku Denise Herrmannovú o 15,4. Dvojici Sloveniek sa nedarilo, na 12. miesto sa zaradila Paulína Fialková (+1:42,7), 28. skončila Anastasia Kuzminová (+4:44,1).

Slovenský biatlon mal v záverečnej ženskej disciplíne dve želiezka v ohni a každá jedna, či už Kuzminová, alebo P. Fialková pomýšľali na úspech najcennejší. Za obe sa prihovárala štatistika, Kuzminová v role olympijskej víťazky v 'masse' sa snažila zavŕšiť pravdepodobne posledné preteky na MS v kariére tým najlepším spôsobom, navyše túto sezónu triumfovala v rovnakej disciplíne v Novom Měste na Morave. P. Fialkové mala oporu v hodnotení SP, keď bola dvakrát na stupňoch, vyslúžila si červené tričko líderky a siaha na malý krištáľový glóbus. Obhajkyňou titulu bola Dahlmeierová, ktorá taktiež raz v sezóne v 'masse' SP zvíťazila, rovnako ako jej krajanka Preussová.

V Östersunde husto snežilo, fúkal pomerne silný vietor a v miernom mraze -1 záležalo aj dosť od šťastia. Úvodná streľba v polohe ležmo bola lotéria, Kuzminová (celková strelecká bilancia 4-4-1-1) trafila len tretí terč a musela štyrikrát krúžiť na trestnom okruhu. P. Fialková (2-0-1-2) sa pomýlila dva razy na prvom a piatom terči a taktiež v najlepšej dvadsiatke chýbala. Do vedenia sa dostala Öbergová, 24. bola P. Fialková (+52,1), 30-ta Kuzminová (+1:49,8), nepresne strieľala aj 28. Vittozziová s tromi omylmi (+1:17,6). Presne mierilo 13 žien, ktoré sa zmestili do rozpätia 16,3 sekundy.

Druhá streľba ležmo pomohla 'čistej' P. Fialkovej, aby poskočila v poradí na 14. miesto, so stratou 48,6 sekundy za vedúcou Jurlovovou-Perchtovou. Kuzminová opäť trafila len jediný terč, ten druhý a opäť klesla na posledné 30. miesto (+3:46,6). Čisté strelecké konto si ešte ustrážilo sedem biatlonistiek.

Tretia streľba, stojková, znamenala pre mnohé katastrofu a poradie sa výrazne menilo. P. Fialková ju zvládla dôstojne, s chybou na prvom terči a polepšila si postavenie s 13. priečkou, 1:27,8 min za vedúcou, ako jedinej neustále bezchybne strieľajúcou Wiererovou. Kuzminová pridala ďalší trestný okruh na druhom terči a figurovala na 29. priečke (+4:17,8).

Záverečná streľba stojmo bola aj o značnom náskoku Wiererovej, pred samotným mierením 32,5 sekundy. Druhý a piaty terč nevybielila, no ani jej najväčšia súperka nebola 'čistá', o zlato možno prišla na štvrtom terči. Z náskoku Talianky ubudlo na 10,3 sekundy, a tento odstup si už ustrážila. Škoda, že P. Fialková minula prvý a štvrtý terč, pri presnejšej streľbe mohla výrazne poskočiť vpred, takto sa však zosunula do druhej desiatky. Kuzminová si neradostnú streleckú bilanciu s 10 netrafenými terčami uzavrela na prvom terči v poslednej položke.

Wiererová vo svojich 28 rokoch získala prvýkrát v kariére zlato na MS, dosiaľ sa mohla pochváliť osobným maximom so striebrom spred troch rokov v stíhacích pretekoch.

Výsledky

preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 37:26,4 min. (2 tr. okr.), 2. Jekaterina Jurlovová-Perchtová (Rus.) +4,9 s (2), 3. Denise Herrmannová (Nem.) +15,4 (4), 4. Hanna Obergová (Švéd.) +52,7 (3), 5. Tiril Eckhoffová (Nór.) +57,7 (4), 6. Laura Dahlmeierová (Nem.) +1:03,4 (4), 7. Marte Olsbu Röiselandová (Nór.) +1:10,1 (4), 8. Lisa Vittozziová (Tal.) +1:11,2 (4), 9. Linn Perssonová (Švéd.) +1:29,7 (3), 10. Joanne Reidová (USA) +1:32,1 (4), ... 12. Paulína FIALKOVÁ +1:42,7 (5), 28. Anastasia KUZMINOVÁ (obe SR) +4:44,1 (10)