nedeľa, 10. marec 2019 07:50 | Autor: TASR

Erik Černák
Erik Černák | zdroj: TASR

New York 10. marca (TASR) - Hokejisti lídra zámorskej NHL z Tampy Bay zvíťazili v noci na nedeľu na domácom ľade nad Detroitom 3:2. Jednou asistenciou k tomu prispel aj slovenský obranca Erik Černák. Ruský útočník Nikita Kučerov strelil dva góly a vytvoril nový klubový rekord v počte bodov (110 bodov - 33+77), keď prekonal Vincenta Lecavaliera (108) zo sezóny 2006/2007.

"Je to niečo špeciálne pre mňa aj moju rodinu. Myslím, že mi veľa ľudí neverilo a snažím sa im dokázať, že sa mýlili," povedal pre nhl.com 25-ročný ruský krídelník, ktorého pochválil aj Lecavalier. "Kučerov je neuveriteľný hráč a nebolo pochýb, že prekoná môj rekord. Rád mu osobne k tomuto úspechu pogratulujem a želám jemu aj Lightning veľa úspechov na ceste za Stanleyho pohárom," uviedol v stanovisku bývalý hráč Tampy. Černák asistoval pri úvodnom góle duelu a zaznamenal deviatu asistenciu v sezóne. Po úspešnom buly posunul puk svojmu kolegovi z obrannej formácie Ryanovi McDonaghovi, ktorý strelou od modrej otvoril v 4. minúte skóre. Slovenský bek strávil na ľade 21 a pol minúty, zaznamenal tri strely a jeden hit.

Tampa Bay zdolala Detroit v štrnástich zápasoch za sebou, naposledy nestačila na Red Wings 3. novembra 2015. V bránke "Bolts" dostal šancu Louis Domingue, ktorý zaznamenal 20. víťazstvo v sezóne. V záverečných sekundách sa pri power play hostí pokúsil streliť gól, ale tesne minul opustenú bránku Detroitu. Debut v drese Tampy absolvoval český obranca Jakub Rutta, ktorého získal klub v januári z Chicaga.

Boston doma zdolal Ottawu 3:2 a natiahol sériu duelov, v ktorých bodoval, už na číslo 19. Bruins opäť v tretej tretine prehrávali, ale Chris Wagner v 49. minúte vyrovnal a víťazný gól strelil 45 sekúnd pred koncom tretej tretiny David Krejčí. Druhýkrát za sebou rozhodol Boston v poslednej minúte, čo sa stalo premiérovo v klubovej histórii. Boston prehral v riadnom čase naposledy 19. januára s NY Rangers (2:3). Devätnásť duelov bez prehry je druhá najdlhšia séria, rekord má Boston zo sezóny 1940/1941, keď neprehral 23 zápasov. "Je to pekné číslo, ale ideme od zápasu k zápasu. Zajtra hráme opäť, však? Tak si ideme krátko oddýchnuť a pripraviť sa na ďalší duel," povedal Krejčí pre nhl.com. V akcii boli dvaja Slováci, v domácom drese korčuľovali kapitán Zdeno Chára a útočník Peter Cehlárik, nebodovali však. Cehlárik si za 10 minút na ľade pripísal jednu strelu, Chára (22:17) vystrelil na bránku súpera dvakrát. Ich spoluhráč a brankár Jaroslav Halák sedel na striedačke, v drese Senators absentoval pre zranenie Christián Jaroš, ako aj dlhodobo zranený Marián Gáborík. Ottawa prišla po tejto prehre aj o teoretickú možnosť postúpiť do play off.

Naopak v tuhom boji o play off pokračuje Arizona a na postup stráca už len jeden bod. Coyotes zdolali LA Kings 4:2 a vyhrali ôsmy z posledných deviatich zápasov. Svoje prvé dva góly v sezóne strelil Christian Dvorak, v oslabení sa presadil Michael Grabner. Slovenský útočník Richard Pánik odohral 16 a pol minúty, nebodoval, ale pripísal si plusový bod a dve strely. "Nemôžeme poľaviť a začať sa tľapkať po ramenách. Vybojovali sme si šancu na veľký úspech a nemôžeme to pustiť z rúk. Svoj osud si už kontrolujeme sami," povedal pre nhl.com tréner Arizony Rick Tocchet. Gól vo svojom prvom zápase v NHL strelil 21-ročný švédsky útočník LA Carl Grundström. Stal sa 19. hráčom Kings, ktorý skóroval pri debute v profilige, naposledy sa to podarilo Tannerovi Pearsonovi v novembri 2013.

Toronto vyhralo v kanadskom derby na ľade Edmontonu 3:2, k čomu výraznou mierou prispel autor gólu a dvoch asistencií John Tavares. Oilers prehrávali 0:3 a hoci dvomi gólmi v závere ešte duel zdramatizovali, prehru neodvrátili a prišli o štvorzápasovú sériu úspechov. "Až na ten záver sme hrali dobre. Každý si odviedol svoju prácu, vytvárali sme si šance. Napokon trojgólový náskok stačil," povedal Tavares pre nhl.com. V akcii boli aj dvaja slovenskí obrancovia Andrej Sekera (Edmonton) a Martin Marinčin (Toronto). Sekera bol na ľade 17:24 minúty a zaznamenal mínusku, Marinčin proti svojmu bývalému klubu odohral necelých trinásť minút a pripísal si jednu strelu.

"Žraloci" zo San Jose zdolali St. Louis 3:2, vyhrali štvrtý duel za sebou a dostali sa na čelo Pacifickej divízie. Víťazný gól dal v predĺžení vo svojom 200. zápase v kariére Kevin Labanc, o oba zásahy Sharks v riadnom čase sa postaral Timo Meier. Na prvý gól nahral Švajčiarovi veterán Joe Thornton, čím zaznamenal 1467. bod v kariére a na 14. mieste historických tabuliek vyrovnal zápis legendárneho slovenského rodáka a ikonu Chicaga Blackhawks Stana Mikitu.

Len 18 zákrokov stačilo brankárovi Colorada Philippovi Grubauerovi k shutoutu v zápase s Buffalom. Avalanche vyhrali 3:0, pri všetkých góloch bol Nathan MacKinnon (1+2). Skóroval aj Mikko Rantanen a dostal sa na hranicu 30 gólov. Colorado má aspoň troch 30-gólových strelcov (MacKinnon 35, Gabriel Landeskog 33, Rantanen 30) prvýkrát od sezóny 1995/1996, keď sa na túto métu dostali až štyria (Joe Sakic 51, Claude Lemieux 39, Valerij Kamenskij 38, Peter Forsberg 30).

Hokejisti New York Rangers zastavili šesťzápasovú sériu prehier, keď otočili duel s New Jersey z 0:2 na 4:2. Dva góly a asistenciu zaznamenal Ryan Strome, prvý gól v NHL strelil český obranca Libor Hájek, ktorý ale duel nedohral pre zranenie ramena. Útočník Devils Travis Zajac si pripísal asistenciu a ako štvrtý hráč New Jersey sa dostal na métu 500 bodov. Na čele je Patrik Eliáš (1025) pred Johnom MacLeanom (701) a Kirkom Mullerom (520).

Columbus ukončil osemzápasovú sériu prehier s Pittsburghom a nad "tučniakmi" vyhral 4:1. Dva góly strelil Cam Atkinson, Sergej Bobrovskij zaznamenal 28 zásahov. Blue Jackets zdolal Penguins prvýkrát od 17. februára 2017. Chicago vyhralo v Dallase 2:1 a ukončilo päťzápasovú víťaznú sériu Stars. O góly Blackhawks sa postarali David Kämpf a Alex DeBrincat, v bránke bol spoľahlivý Corey Crawford (26 zásahov), ktorého prekonal len Alexander Radulov.

Svoj prvý gól v drese Vegas strelil Mark Stone a prispel k víťazstvu Golden Knights 6:2 vo Vancouveri. "Trvalo to dlhšie ako som dúfal, ale som rád, že to konečne vyšlo," povedal Stone, ktorý prišiel do tímu vo februári výmenou z Ottawy a v piatok podpísal s Vegas osemročný kontrakt na 76 miliónov dolárov. Brankár Marc-Andre Fleury vychytal 438. víťazstvo v NHL, vďaka čomu prekonal Jacquesa Plantea a osamostatnil sa na ôsmom mieste histórie súťaže.

výsledky:

COLORADO AVALANCHE - BUFFALO SABRES 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 24. MacKinnon, 51. Rantanen (Barrie, MacKinnon), 59. Bourque (Johnson, MacKinnon). Brankári: Grubauer - Hutton, strely na bránku: 43:18, 18.052 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ST. LOUIS BLUES 3:2 pp (2:1, 0:1, 0:0 - 1:0)
Góly: 17. Meier (Thornton, Heed), 20. Meier (Couture, Hertl), 64. Labanc (Couture, Hertl) - 11. Maroon (Parayko, Dunn), 40. Schenn. Brankári: Jones - Allen, strely na bránku: 33:19, 17.562 divákov.

BOSTON BRUINS - OTTAWA SENATORS 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Góly: 31. Marchand (Krug, Bergeron), 49. Wagner (Krug, McAvoy), 60. Krejčí (Heinen, Grzelcyk) - 32. Pageau (Tkachuk), 43. Tkachuk (Tierney). Brankári: Rask - Anderson, strely na bránku: 31:19, 17.565 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - PITTSBURGH PENGUINS 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Góly: 3. Jenner (Anderson, Foligno), 23. Atkinson, 57. Bjorkstrand (Dzingel, Duchene), 59. Atkinson (Werenski) - 27. Aston-Reese (Malkin, Kessel). Brankári: Bobrovskij - Murray, strely na bránku: 33:29, 19.146 divákov.

EDMONTON OILERS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:3 (0:1, 0:1, 2:1)
Góly: 59. Nugent-Hopkins (Draisaitl, McDavid), 60. Klefbom (McDavid, Draisaitl) - 20. Rielly (Tavares, Kadri), 33. Tavares (Hyman, Zajcev), 43. Muzzin (Nylander, Tavares). Brankári: Stolarz - Andersen, strely na bránku: 33:40, 18.347 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - PHILADELPHIA FLYERS 2:5 (1:2, 0:3, 1:0)
Góly: 7. Mayfield (Leddy, Barzal), 57. Leddy (Barzal, Pulock) - 16. Hartman (Provorov, Gostisbehere), 20. van Riemsdyk (Voráček, Sanheim), 22. Couturier (Voráček, Sanheim), 26. Patrick (Giroux, van Riemsdyk), 38. Konecny (Gostisbehere, Laughton). Brankári: Greiss (41. Gibson) - Elliott, strely na bránku: 27:25, 13.917 divákov.

NEW YORK RANGERS - NEW JERSEY DEVILS 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)
Góly: 39. Strome (Shattenkirk, Namestnikov), 42. Hájek (Kreider, Strome), 54. Namestnikov (Zibanejad, Skjei), 60. Strome (Namestnikov, Zibanejad) - 17. Severson (Agostino, McLeod), 20. Coleman (Butcher, Zajac). Brankári: Lundqvist - Schneider, strely na bránku: 41:24, 17.386 divákov.

TAMPA BAY LIGHTNING - DETROIT RED WINGS 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Góly: 4. McDonagh (ČERNÁK, Cirelli), 12. Kučerov (Point, Hedman), 54. Kučerov (Sergačov, Johnson) - 40. Vanek (Kronwall, Zadina), 60. Mantha (Kronwall, Hronek). Brankári: Domingue - Bernier, strely na bránku: 33:24, 19.092 divákov.

ARIZONA COYOTES - LOS ANGELES KINGS 4:2 (2:1, 0:0, 2:1)
Góly: 8. Dvorak (Chychrun, Keller), 10. Grabner (Ekman-Larsson), 51. Dvorak (Goligoski, Keller), 56. Grabner - 15. Kempe (Doughty), 44. Grundström (Forbort, Doughty). Brankári: Kuemper - Campbell, strely na bránku: 32:35, 14.976 divákov.

DALLAS STARS - CHICAGO BLACKHAWKS 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)
Góly: 7. Radulov (Seguin) - 6. Kämpf (Kunitz), 20. DeBrincat (Kane, Murphy). Brankári: Chudobin - Crawford, strely na bránku: 27:39, 18.532 divákov.

NASHVILLE PREDATORS - CAROLINA HURRICANES 3:5 (0:2, 1:0, 2:3)
Góly: 23. Smith (Josi, Ellis), 43. Boyle (Turris), 58. Granlund (Johansen, Arvidsson) - 15. Niederreiter, 20. Niederreiter (Teräväinen, Aho), 41. Williams (Teräväinen, Faulk), 47. Martinook (Pesce, Wallmark), 60. Aho (Pesce). Brankári: Saros - Mrázek, strely na bránku: 34:32, 17.724 divákov.

VANCOUVER CANUCKS - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 2:6 (1:5, 1:1, 0:0)
Góly: 11. Boeser (Biega, Pettersson), 24. Horvat (Roussel, Biega) - 2. Stone (Šťastný, Pacioretty), 6. Tuch (Merrill), 9. Eakin (Nosek, Tuch), 12. Nosek (Miller, Tuch), 15. Šťastný (Miller, Stone), 25. Schmidt (Marchessault, Smith). Brankári: Markström (15. Demko) - Fleury, strely na bránku: 31:33, 18.286 divákov.