Martin alebo Michalovce? Finále 1. ligy rozhodne nenudí

utorok, 5. marec 2019 07:25 | Autor: Jakub Vaverka

Fanúšikovia HK Martin
Fanúšikovia HK Martin | zdroj: Jakub Vaverka

Prvá liga na Slovensku, a teda druhá najvyššia hokejová súťaž u nás, je často terčom kritiky. Spochybňovaná je organizácia, kvalita hráčov či úroveň zápasov. Finále medzi Michalovcami a Martinom ale tieto body vyvracia, ľudia sa rozhodne nenudia. Najneskôr v piatok zistíme, kto sa stane víťazom tejto sezóny a vyzve Žilinu v boji o Tipsport ligu.

Komentár Jakuba Vaverku

Michalovce suverénne vyhrali základnú časť a bez väčších problémov si poradili v play-off so Spišskou Novou Vsou a následne aj s Topoľčanmi. Očakávalo sa, že tento ročník bude záležitosťou Dukly, ktorá je na tom dobre finančne aj organizačne, pričom má vo svojom kádri rozdielových hráčov, ktorí svojou kvalitou druhú najvyššiu súťaž určite prerástli. Východniari ale narazili na Martin.

HK Martin v lete zažil revoltu, pod novou značkou a sezóne strávenej v druhej lige (tretej najvyššej) nastúpil v prvej lige. Nováčik predvádzal po väčšinu ročníka kvalitné výkony a odmenou mu bolo konečné druhé miesto v základnej časti. Prvé kolo play-off proti HK Bratislava bolo s prižmúreným okom prechádzkou ružovou záhradou, semifinále proti Dubnici bolo už náročnejšie. Martinčania ale dokázali postúpiť do finále.

Prvý finálový zápas skončil 3:0 pre Michalovce, takpovediac podľa očakávaní. Druhý duel ale po dráme v predĺžení vyhrali Martinčania 2:1 a vyrovnali sériu. Následne po skvelom výkone pred vlastnými fanúšikmi porazili Duklu aj doma a v sobotu hrali o mečbal. Po neuznanom góle a smolnom inkasovaní prehrali v štvrtom stretnutí 2:3 a Michalovčania sériu vyrovnali.

V pondelok bol na programe zápas číslo päť. V prvej tretine gól nepadol, v druhej Martinčania dvakrát skórovali a vyzeralo to, že si idú po mečbal. V tretej tretine hrali oba kluby na hranici možností, ale všetko nasvedčovalo tomu, že HK MT si to ustráži. V druhej polovici poslednej dvadsaťminútovky ale Turčania inkasovali štyrikrát a k mečbalu sa dostali Michalovce.

Táto séria má všetko. Zaujímavé príbehy (povenujeme sa im po skončení ročníka), skvelé individuálne výkony, plné štadióny (aj v Michalovciach a aj v Martine chodí na zápasy nad 3000 ľudí) a nechýbajú ani zvraty. Dukla môže po roku prvú ligu opäť vyhrať, Martin chce ale v stredu vyrovnať na 3:3. Zatiaľ čo východniari veria, že tento rok sa im podarí zvládnuť baráž a postúpiť do Tipsport ligy, Martinčania vzhliadajú k vytúženému barážovému derby proti Žiline.

Nech už to skončí akokoľvek, finále prvej ligy aj nezainteresovaných fanúšikov rozhodne nenudí. Oba kluby totiž hrajú o všetko a je to vidieť. Prípadný siedmy zápas by bol krásnym vyvrcholením prvoligovej sezóny. Múdrejší budeme už zajtra.