Main Content

PROFIL: Vinicius Junior - mladá hviezda schopná nahradiť Cristiana Ronalda?

piatok, 8. február 2019 10:14 | Autor: Filip Kosnáč

Filip Kosnáč
Filip Kosnáč | zdroj: TASR

Hráč, ktorý už je v tejto chvíli predurčený nahradiť bývalú hviezdu Realu Madrid Cristiana Ronalda?

Kariére Viniciusa Juniora pridáva fakt, že od začiatku musel bojovať s nepriazňou osudu, pretože pochádza z chudobnej rodiny. Narodil sa 12. júla 2000 v malom brazílskom meste São Gonçalo. Už keď mal 6 rokov, všimli si ho skauti Flamenga aj vďaka prispeniu jeho otca. Najskôr hrával futsal, ale postupom času bolo jasné, že väčší talent má na hru vonku, na veľkom ihrisku. Preto sa rozhodol vzdať sa futsalu a zameral sa výhradne na futbal. V roku 2010 prešiel klubové skúšky a zaradil sa do akadémie Flamenga, kvôli čomu sa musel presťahovať k svojmu strýkovi, aby to mal bližšie k tréningovému ihrisku.

VIDEO: Prvý zápas za Real Madrid

Za seniorské mužstvo Flamenga debutoval v máji 2017 pri remíze s Atleticom Mineiro, keď nastúpil pár minút pred koncom ako náhradník. O dva dni neskôr predĺžil zmluvu s klubom až do roku 2022, čo mu zabezpečilo vyšší plat aj klauzulu pri odkúpení. O chvíľu už bolo zrejmé, že ďalšie kroky brazílskeho talentu povedú do Realu Madrid. Oba tímy sa dohodli, že Vinicius prestúpi v júli 2018, pretože hráč musí dosiahnuť minimálny vek 18 rokov, aby sa mohol uskutočniť medzinárodný transfer. Real zaňho zaplatil 46 miliónov eur, čo je druhý najdrahší prestup brazílskeho hráča, hneď za Neymarom, ale zároveň najviac za hráča mladšieho ako 19 rokov. Predstavený bol 20. júla na Santiago Bernabeu ako nová akvizícia.

VIDEO: Prvý gól za Real Madrid

Debut si odbil pri bezgólovej remíze proti Atleticu Madrid. Pri víťazstve 4:0 v Copa del Rey proti Mellilemu už zaznamenal dve asistencie a bol označený za muža zápasu. 3.novembra proti Valladolidu strelil svoj premiérový gól a Real vyhral 2:0. Nepochybne to má v takom veľkom klube ťažké, pretože Real sa momentálne v lige trápi. Ale v hre je stále domáci pohár či Liga Majstrov, ktorú Biely balet vyhral trikrát po sebe. Posledné zápasy sú dôkazom toho, že Real môže vytiahnuť na vrchol práve mladý Brazílčan. Nie náhodou sa objavil v zozname Daily Telegraph medzi najlepšími hráčmi na svete. Na drese nosí číslo 28 a hráva na pozícii podhrotového útočníka alebo na ľavom krídle.

Na medzinárodnej úrovni vyhral Vinicius s Brazíliou majstrovstvá sveta do 15 aj 17 rokov. Všetko naznačuje, že jeho potenciál je obrovský a zrodil sa preto, aby dosiahol veľké víťazstvá. Real verí v jeho schopnosti a pre Brazílčana bude veľmi dôležité, aby sa dokázal odvďačiť za prejavenú dôveru. Bezpochyby je toto jeho najdôležitejšia časť kariéry. Či sa mu podarí presadiť vo veľkom futbale ukáže až čas, predpoklady na to určite má, pretože svoju cestu začal podobne veľkolepo ako jeho krajan Neymar.

 Vinicius je už v mladom veku hviezdou Realu Madrid.