Main Content

Kuzminová a Fialková to v Kanade budú mať náročné: Extrémna zima v Canmore spôsobila zmeny v súťažiach

streda, 6. február 2019 20:50 | Autor: TASR

Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková
Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková | zdroj: TASR

Canmore 6. februára (TASR) - Extrémny mráz s teplotami až do mínus 29 stupňov Celzia prinútil organizátorov pretekov Svetového pohára v biatlone v kanadskom Canmore pozmeniť časový plán všetkých súťaží.

Vo štvrtok sú v kanadskej provincii Alberta na programe vytrvalostné preteky jednotlivcov. Prípadnú trestnú minútu skrátili organizátori na 45 sekúnd. "Mužská dvadsaťkilometrová trať bude kratšia o päť kilometrov, ženskú zredukovali z pätnástich na dvanásť a pol kilometra," informuje agentúra dpa. Sobotňajšie štafety sa presúvajú na pôvodne voľný piatok, o deň neskôr nasledujú preteky s hromadným štartom.

Podľa pravidiel Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) sa preteky nesmú konať pri teplote nižšej ako mínus dvadsať stupňov Celzia. Od teploty mínus pätnásť stupňov rozhoduje o ich konaní rozhodca po konzultácii s medicínskym delegátom IBU. Do nedele hlásia v Canmore denné teploty v rozpätí mínus deväť a mínus dvadsaťdeväť stupňov.

"Samozrejme budeme poveternostnú situáciu pozorne sledovať, aby sme neohrozili zdravie športovcov," cituje agentúra dpa vyhlásenie IBU. Pre extrémnu zimu museli v Canmore už zrušiť utorkové slávnostné otvorenie podujatia.

Podmienky však neprekážajú dvojnásobnej nemeckej olympijskej víťazke Laure Dahlmeierovej. "Zmrznuté vlasy. Mne je to jedno," napísala vo svojom profile na sociálnej sieti 25-ročná športovkyňa.

V zámorí sa na štart postavia aj slovenské reprezentantky Anastasia Kuzminová a Paulína Fialková.