Davis Cup: Slovensko po prvom zápase prehráva, Horanský statočne vzdoroval favoritovi

piatok, 1. február 2019 17:33 | Autor: TASR

Filip Horanský
Filip Horanský | zdroj: TASR

Bratislava 1. februára (TASR) - Slovenský daviscupový debutant Filip Horanský prehral v úvodnej dvojhre kvalifikácie o finálový turnaj Davisovho pohára s kanadskou jednotkou Denisom Shapovalovom 4:6, 5:7. Slovenskí tenisti tak v piatok v Bratislave prehrávali s Kanadou 0:1. V druhom singli si na antuke v AXA aréne NTC zmerali sily domáca jednotka Martin Kližan a kanadská dvojka Félix Auger-Aliassime,

Horanský sa nezľakol súpera zvučného mena a držal s 25. hráčom svetového rebríčka ATP krok. Za stavu 3:2 to pri podaní Shapovalova dotiahol na zhodu. Kanaďan si však podržal servis, v ďalšom geme vďaka trom winnerom prelomil podanie súpera a ujal sa vedenia 4:3. Horanský mohol hneď vzápätí kontrovať rebrejkom, no nevyužil ani jednu z troch šancí. Shapovalov potvrdil brejk a prvý set získal vo svoj prospech.

Horanskému pri dlhších výmenách často zahral kratšie údery, čo Kanaďan dokázal potrestať. V druhom sete sa slovenský reprezentant zlepšil na returne a za stavu 2:1 viedol pri podaní Shapovalova 30:0. Kanaďan však následne získal štyri fiftíny za sebou a v piatom geme sa dostal k brejkbalu. Nepremenil ho, no v koncovke setu vďaka agresívnej hre slávil úspech. Za stavu 5:5 zobral Horanskému servis a pri vlastnom podaní premenil hneď prvý mečbal.

Horanského mrzela tesná prehra. "Rozhodlo pár loptičiek, škoda troch nepremenených brejkbalov v prvom sete. Diváci vytvorili super atmosféru, bolo to peklo. Veľmi mi pomohla ich podpora. Mrzí ma, že som ich nepotešil víťazstvom. Shapovalov je tiež iba človek a aj on robil chyby, na rozdiel odo mňa však využil šance. O osude oboch setov rozhodol jediný brejk. S pribúdajúcimi minútami som sa na kurte cítil čoraz lepšie. Škoda, že som si v závere druhého setu nepodržal podanie. Pri brejkbaloch Shapovalov viackrát trafil loptičku rámom rakety a bola z toho čiara. Na začiatku zápasom som cítil nervozitu, no postupne zo mňa opadla. Ak v sobotu budem hrať rozhodujúci piaty zápas, dám do toho všetko. Na daviscupový debut nezabudnem do konca kariéry," uviedol Horanský.ň

Shapovalov pochválil Horanského za predvedený výkon. "Filip odohral veľmi dobrý zápas. Nemal čo stratiť a hral na úrovni tenistov z prvej svetovej päťdesiatky. Ak bude pokračovať v takýchto výkonoch, môže to dotiahnuť ďaleko a dosiahnuť veľké veci. Veľmi dobre som podával, snažil som sa vyvíjať tlak pri jeho servise a vytvoriť si brejkbalové šance. Dve z nich som premenil. Na antukovom dvorci som sa cítil veľmi dobre.".