Main Content

Agent Stanislava Lobotku pre Šport7.sk: Konkrétna ponuka bola z Neapola (ROZHOVOR)

piatok, 11. január 2019 09:48 | Autor: Timotej Gašper

Branislav Jašurek (vľavo) - rozhovor
Branislav Jašurek (vľavo) - rozhovor | zdroj: Instagram, TASR

Do jeho klientely patria najväčšie talenty slovenského futbalu a na profesionálnej úrovni je už takmer 10 rokov. Futbalový agent zo spoločnosti FairSport, Branislav Jašurek, odpovedal v rozhovore pre Šport7.sk o Lobotkovi, začiatkoch či progrese slovenského futbalu.

Počas aktívnej hráčskej kariéry ste okrem Slovenska vystriedali aj Nemecko, Česko, Lotyšsko a Litvu. Ako spomínate na tie roky? 

Do Nemecka som prestúpil ako 17 ročný chlapec. Môj vtedajší agent ma presvedčil, že je to lepšia cesta ako zostávať v MŠK Žilina a z dnešného pohľadu to považujem za chybu. Nebol som pripravený ani mentálne a ani futbalovo. Na druhej strane som sa naučil jazyk a pravdepodobne aj rýchlejšie dospel. Na Lotyšsko a Litvu spomínam rád, zahral som si tam v kluboch bojujúcich o titul a európske poháre. V Česku to bolo najlepšie finančne a v Trenčíne začínala éra pána Linga, čo bola tiež zaujímavá skúsenosť. Myslím si, že z talentu ktorý som mal, som mohol vyťažiť aj viac, ale nie vždy som uveril správnym ľuďom.

Malo ukončenie vašej hráčskej kariéry v roku 2008 konkrétny dôvod? 

Áno, na bežnej zdravotnej kontrole futbalistu mi lekári objavili hypertrofiu srdca. Musel som s profesionálnym športom skončiť zo dňa na deň vo veku 26 rokov.

Ako prebiehala vaša transformácia z hráča na agenta? 

Po skončení profi kariéry som chvíľku pracoval u môjho dovtedajšieho agenta a zároveň si doplňoval trénerské vzdelanie a začínal ako tréner. Rozhodnutie založiť si vlastnú firmu som urobil v roku 2010 keď som sa spoznal s mojím dnešným spoločníkom Pawlom Zimonczykom z Poľska.

Spomínate si na prvý prestup, do ktorého ste sa angažovali z pozície manažéra/agenta? 

Áno, bol to prestup Juraja Križka z Trenčína do Brna.

Za posledné roky ste s agentúrou FairSport uskutočnili viaceré veľké prestupy. Dá sa však vybrať jeden, ktorý bol z vášho pohľadu viac výnimočný ako tie ostatné? 

Vybrať jeden sa nedá. Výnimočný je pre mňa každý transfer, ktorý zmení hráčovi a jeho rodine život k lepšiemu. Výborné je, keď sa podarí prestup do jednej z piatich najlepších líg na svete.

Do vašej klientely patria poväčšine mladé talenty slovenského futbalu. Je práca s mládežou vašou prioritou? 

„S mládežou v prvom rade pracujú kluby. My sme tu nato aby sme im a ich rodičom pomohli zorientovať sa keď dosiahnu úroveň profesionálneho športu. Niekto sa zraní, niekto potrebuje mentálneho kouča, niekto má problémy v škole. O toto sa nemôže starať jeden človek a FairSport by nebol tam kde je, keby v ňom nepracoval Robo Jež, Mirko Poliaček, Rado Bočejči ostatní...

Ak by ste mali vybrať jednu krajinu, z ktorej vychádza najviac talentov, ktorá by to bola? 

Vzhľadom na počet obyvateľstva Chorvátsko a celkovo Balkán. Ich talent na loptové hry a mentalita sú výnimočné.

Ako hodnotíte progres slovenského futbalu za posledné roky? 

Slovenský futbal sa posunul hlavne v schopnosti vychovať hráča a pripraviť ho na veľký futbal. Je to vďaka systému práce v Žiline a svojho času v Trenčíne. Na podobnú cestu sa vydali aj V DAC či Podbrezovej. Na reprezentačnej úrovni máme dnes z môjho pohľadu potenciál byť konkurencie schopní Európe. Na klubovej úrovni sa trošku trápime kvôli veľkosti respektíve „malosti“ trhu a celkového nedostatku financií.

V lete 2018 sa veľa písalo o odchode Stana Lobotku z Celty do jedného z popredných veľkoklubov. Ak bol záujem klubov ako PSG či Arsenal reálny, čo napokon rozhodlo o zotrvaní Stana vo Vigu?

Na to aby sa urobil 30 a viac miliónový transfer sa musí zísť veľa okolností. S Arsenalom sme boli v kontakte ale kúpili za 28 miliónov Torreiru. PSG mal problém s Financial Fair Play a Tottenham nakoniec neurobil v lete ani jeden transfer. Konkrétna ponuka bola z Neapola, ale nedosiahla očakávania Celty.

Pre Vás aktuálne prebieha jedno z najrušnejších období v roku - prestupové obdobie. Môžeme očakávať prestupy či hosťovania zo strany vašich klientov? 

Pred pár dňami podpísal Boris Godál v AEL Limassol, rokujeme o hosťovaní Roba Mazáňa, Kamil Wilczek predĺžil v Brondby, je toho dosť. Veľký záujem bol o Davida Hancka či hosťovanie Samka Mráza. Ponuku na Adama Jakubecha riešime s Lille. Prestupové obdobie trvá, uvidíme čo prinesie.

Z VOLEJA:

Audi x Mercedes

Audi

Pop x Oldies 

Oldies

Najznámejší klienti Branislava Jašureka zo spoločnosti FairSport: 

Stanislav Lobotka, Dávid Hancko, Samuel Mráz, Róbert Mazáň, Adam Jakubech, Kamil Wilczek, Michal Sipľak

Náš youtubeOdoberať