Main Content

Kickboxer Milan Paleš: Pri kickboxe mám menej zranení ako pri futbale

štvrtok, 10. január 2019 10:10 | Autor: Jakub Vaverka

Milan Páleš
Milan Páleš | zdroj: Instagram

Milan Paleš je slovenský kickboxer, ktorý má 26 rokov a v minulosti hrával futbal. Porozprávali sme sa s ním o pozícii bojových športov na Slovensku. Momentálne má za sebou 43 zápasov, v ktorých triumfoval 36-krát a prehral v siedmich prípadoch. 

Vaše aktuálne skóre predstavuje 36 výhier a 7 prehier. Dá sa hovoriť o spokojnosti?

Som optimista, ale keď hovoríme o športe, kde chce človek stále rásť a napredovať, nemôžeme hovoriť o úplnej spokojnosti. Vždy sa dá robiť viac, lepšie rozhodnúť zápas, rozdať viac knokautov.

Ako ste sa dostali k bojovým umeniam?

Vždy som mal k tomu blízko, chcel som vyskúšať aspoň trénovanie. Dlho som sa nevedel rozlúčiť s futbalom, ale nakoniec som to vyskúšal. Priviedol ma k tomu kamarát, ktorý ma tam aj vozil, čo tomu dopomohlo. Futbalu odzvonilo a naplno som sa začal venovať thajskému boxu.

Čo si myslíte o úrovni kickboxu na Slovensku?

Úroveň na Slovensku je fakt dosť vysoká, žiaľ, nie je dostatočne docenená, a preto je pomerne náročné ju navýšiť. Ak sa chce človek posunúť ďalej, neostáva mu nič iné, ako behať po svete.

Kto je podľa vás najlepší bojovník zo Slovenska a Česka?

Na Slovensku a v Českej republike je veľa – veľa dobrých zápasníkov, za posledné roky sa tu vystriedalo veľmi veľa mien. Ale ľudia, čo pritom ostali sú napríklad Šenkýr, Hron, Žák či Gaňo. Zaujímavým vychádzajúcim bojovníkom je Vašek Sivák, spomenúť by som mal určite aj Vlada Moravčíka, ktorý je slovenskou ikonou bojovych športov. Úroveň je vysoká, sú tu taktiež StefanMeszároš, Pavol Garaj, Marko Novák či Samuel Hadzima alebo Tomáš Tadlánek. Veľmi vysokú uroveň majú aj ženy v bojových športoch na Slovensku a to hlavne Monika Chochlíková ktorá v minulom roku vyhrala čo sa dalo a získala tituly majsterky Europy v organizaciach IFMA a WAKO.

A celosvetovo?

Ťažko sa mi hovorí o tom, kto je najlepší bojovník. Ako som totiž spomenul, kvalita je vysoká. Často je to vec štýlu, keď niekto prehrá, nemusí to byť preto, že by bol horší, ale preto, že  mu súper jednoducho nesedel. A niekedy je to jednoducho o tom, ako sa človek vyspí. Rozhoduje skutočne veľa faktorov.

Čo vás najbližšie čaká?

Najbližšie to bude Trenčín deviateho februára, prvýkrát nastúpim v tomto meste a dúfam, že to bude tak veľkolepé, ako v minulom roku v mojom rodnom meste v Žiline.

Predstavte nám dlhodobé ciele.

Konkrétny cieľ nemám, určite nemám v pláne vyhrať nejaký opasok a skončiť kariéru. Pokúsim sa dostať čo najvyššie a podvihnúť československú latku o stupeň vyššie. Samozrejme, pokiaľ mi to dovolí zdravie a podmienky. Ak sa tak stane, budem do toho dávať všetko.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí kritizujú bojové športy kvôli brutálnosti?

Ťažko vyhovoriť ľuďom niečo, čo odcudzujú. Aj bojový šport je šport ako každý iný. Kto to kritizuje nemá o tom po väčšine vôbec prehľad. Ja keď dostanem úder, je to ako keby som v inom športe dostal gól. Je to šport, nie sme zvieratá. Je to bolestivé, ale som menej zranený ako keď som hrával futbal.

Milan „Minči“ Paleš

Vek: 26 rokov

Prvý profi zápas: ako 18 ročný v roku 2010

Domáci gym: Diamond gym Žilina

Skóre: 43 zápasov, 36 výhier, 7 prehier

Organizácie, kde bojoval: Enfusion, KunLun, WKN, W5