Main Content

Najznámejší prešľap Bokroša: O Chárovi si myslel, že nikdy nebude hokejista

utorok, 8. január 2019 09:22 | Autor: Martin Gregor

Ernest Bokroš, Zdeno Chára
Ernest Bokroš, Zdeno Chára | zdroj: TASR

Ernest  Bokroš sa po svetovom šampionáte do 20 rokov ocitol v nemilosti drvivej väčšiny hokejovej verejnosti. Spôsobili to obvinenia zo strany dvoch hokejistov z jeho výberu Martina Pospíšila a Miloša Fafráka, ktorí na sociálnych sieťach naznačili možnú korupciu a zvláštne pomery v národnom tíme. Ernest Bokroš tieto obvinenia rezolútne odmieta a nepotvrdili ich na včerajšej tlačovej konferencii ani obrancovia Martin Fehérváry a Marek Korenčík

Či už je meno Ernesta Bokroša pošpinené neprávom, alebo nie, sa zrejme nikdy na sto percent nedozvieme. Bokroš dokonca kvôli pošpineniu mena zvažuje právne kroky. Je pravdou, že so slovenskou reprezentáciou dosiahol veľké úspechy, no bol aj súčasťou viacerých sklamaní. Pokiaľ ide o úspechy, nesmieme zabudnúť na to, že bol asistentom Jána Filca počas majstrovstiev sveta 2002, kde sme získali historické zlaté medaily. Taktiež viedol národný tím "dvadsiatok" na svetovom šampionáte 2015, kde družina okolo Denisa Godlu a Martina Réwaya získala senzačný bronz.

Bokroš má však aj mnoho kritikov. Herný systém, ktorý už roky predvádza reprezentácia do 20 rokov, rozhodne nie je okulahodiaci. Hovorí sa o tom, že nie je ani moderný. Tréner argumentuje tým, že so súčasnou kvalitou, akou disponujeme, si nemôžeme dovoliť hrať proti favoritom otvorený hokej. Na tom samozrejme niečo bude. Pravdou však je aj to, že na MS do 18 rokov spred dvoch rokov dokázal s obdobnou družinou hráčov predvádzať krásny ofenzívny hokej ambícióny tréner Norbert Javorčík. 

Azda najpripomínanejší prešľap v súvislosti s Bokrošom sa však týka Zdena Cháru. O ňom si myslel, že je to chlapec, ktorý nemá na to, aby hrával hokej. Kedy si to v zaujímavom rozhovore prezradil Zdeněk Chára, otec budúcého člena siene slávy NHL a len druhého Európana, ktorý ako kapitán zdvihol nad hlavu Stanleyho pohár.  

VIDEO: Zdeněk Chára o tom, ako Bokroš odpisoval jeho syna

Pravdou však je, že kvality Zdena Cháru neboli spochybňované len Ernestom Bokrošom. Hoci sa dostal z Trenčína do zámoria, aj v Amerike musel dlho dokazovať, že nie je len hráčom pre pästné výmeny. Dodnes v New York Islanders zrejme nevedia zabudnúť na to, ako ho vymenili počas draftu 2001 v rámci balíku za Alexeia Yashina. V tej dobe nikto nepredpokladal (snáď okrem jeho otca), že z Cháru vyrastie budúci držiteľ Norrisovej trofeje. Slovenský obor putoval do Ottawy spoločne s Billom Muckaltom a druhým výberom v drafte, z ktorého si Ottawa vybrala Jasona Spezzu, ďalšieho skvelého hokejistu a budúcu hviezdu profiligy. Yashin naopak v Islanders očakávania nenaplnil a jeho bodový priemer postupne klesal, až kým v roku 2008 definitívne neopustil NHL.