Slovenky zdolali Izrael a postúpili do baráže o MS 2019

sobota, 1. december 2018 19:33 | Autor: TASR

Slovenské hádzanárky
Slovenské hádzanárky | zdroj: TASR

Šaľa 1. decembra (TASR) - Slovenské hádzanárky postúpili do budúcoročnej európskej baráže o postup na MS 2019. Rozhodol o tom ich sobotňajší triumf na turnaji 1. skupiny prvej fázy kvalifikácie MS v Šali nad Izraelom 24:20.

Slovenky v piatok zdolali Ukrajinu 36:32 a na konte majú pred záverečným kolom štyri body. Bodovo ich môžu dostihnúť už iba Ukrajina a Izrael, s oboma majú ale lepší vzájomný zápas. Zverenky trénera Jána Packu ukončia turnaj nedeľňajším súbojom s Kosovom (18.00 h).

Na MS 2019 v Japonsku sa predstaví z Európy 13 tímov, istú účasť už má Francúzsko ako obhajca titulu. Ďalšie tri celky sa pridajú po skončení prebiehajúcich ME a zvyšných deväť vzíde z baráže (play off systémom doma-vonku), ktorá sa uskutoční v máji a júni budúceho roka. Žreb baráže je na programe 15. decembra, deň pred vyvrcholením európskeho šampionátu vo Francúzsku.

Slovenky na začiatku plnili úlohu favorita. Súperovi dovolili skórovať prvýkrát až po šiestich minútach, to už po dvoch zásahoch Patrnčiakovej viedli 2:0. Domáce postupne odskočili na rozdiel štyroch gólov - v 18. minúte Holešová zakončila rýchly protiútok na 8:4. Rozdiel v skóre mohol byť aj vyšší, no Slovenky robili príliš veľa technických chýb a nepremenili viacero ďalších čistých príležitostí. V prestávke mali náskok 11:7.

Vstup do druhej časti Slovenkám nevyšiel, opäť sa trápili v koncovke a Bertautová znížila v 25. minúte na 10:12 z pohľadu Izraela. O štyri minúty neskôr už bol súper na dostrel - domáce viedli o jediný gól 14:13. V bránke hostí "čarovala" Boronovská a domáce dlho nedokázali definitívne rozhodnúť zápas vo svoj prospech. Až štvrťhodinu pred koncom Patrnčiaková dvoma gólmi za sebou na 18:14 "upokojila" svoj tím a ten už dokráčal k očakávanému víťazstvu. Po ňom už mohla na palubovke vypuknúť postupová radosť.

Turnaj 1. skupiny prvej fázy kvalifikácie MS 2019 - Šaľa:

Izrael - Slovensko 20:24 (7:11)
Najviac gólov Izraela: Bertautová 5, Vakratová 5/2, Shaulová 4. Zostava a góly SR: Oguntoyeová, Medveďová, Gubiková - Pócsíková, Fiľková-Trehubová 1, Rebičová, Trúnková 2, Szarková 3, Holešová 5, Rajnohová 3/3, Patrnčiaková 6, Bujnochová 1, Tulipánová 1, Kučerová 1, Vargová, Popovcová 1. Rozhodovali: M. Sáová, V. Sáová (obe Portug.), vylúčenia: 3:1, 7m hody: 2/2 - 3/3, 800 divákov