Európska liga: Mak zariadil výhru Zenitu, Chelsea deklasovala PAOK Solún + TABUĽKY

piatok, 30. november 2018 06:59 | Autor: TASR

Róbert Mak, Olivier Giroud
Róbert Mak, Olivier Giroud | zdroj: TASR

Bratislava 29. novembra (TASR) - Futbalisti Fenerbahce Istanbul remizovali vo štvrtkovom zápase 5. kola Európskej ligy UEFA "trnavskej" D-skupiny s Dinamom Záhreb 0:0 a spolu s chorvátskym klubom postúpili do jarného šestnásťfinále.

Spartak Trnava remizoval rovnakým výsledkom na pôde Anderlechtu Brusel a oba tímy po záverečnom skupinovom kole v súťaži skončia. Slovenský reprezentant Róbert Mak zariadil gólom triumf Zenitu Petrohrad doma nad FC Kodaň 1:0, ktorý znamenala istotu postupu ruského tímu do ďalšej fázy. V drese hostí odohral jeho krajan Ján Greguš celý zápas a Denis Vavro bol na ihrisku do 54. minúty.

Vo štvrtok postúpili do šestnásťfinále aj Sporting Lisabon, Betis Sevilla, Dynamo Kyjev a RB Salzburg. Už pred 5. kolom mali istý postup Bayer Leverkusen, FC Zürich, Dinamo Záhreb, Arsenal Londýn, Eintracht Frankfurt, Lazio Rím a Chelsea Londýn.

Hráči Fenerbahce Istanbul boli v domácom zápase aktívnejší a držali loptu na svojich kopačkách, no v prvom polčase sa do útoku príliš nehnali. Aj hostia hrali najmä zo zabezpečenej obrany a tak bolo väčších šancí minimum. V 31. minúte sa ocitol v dobrej pozícii Michael Frey, ale hlavičkoval veľmi nepresne. Situáciu si zopakoval v 54. minúte, tentokrát dostal center z ľavej strany a lopta z jeho hlavy išla len tesne nad hornú žrď. Ani ďalšie šance sa neskončili gólmi a tak sa v Turecku zrodila bezgólová remíza. Slovenský stopér Martin Škrtel odohral v domácom drese celý duel.

V C-skupine má Zenit vďaka triumfu istotu prvého miesta, keď nazbieral 11 bodov. Druhá je sedembodová Slavia Praha, za ktorú odohral celý duel Miroslav Stoch pri prehre na ihrisku Girondins Bordeaux 0:2. Tretia Kodaň má päť bodov, francúzsky klub štyri a tiež ešte môže postúpiť.

Na góly boli bohaté zápasy E-skupiny, v ktorých potvrdili favoriti svoju silu a obaja majú už aj istý postup do jarného šestnásťfinále. Arsenal mal miestenku istú už pred duelom s Vorsklou Poltava, ktorý z bezpečnostných dôvodov presunuli do Kyjeva. Londýnčania nenechali nič na náhodu a vyhrali 3:0. V druhom stretnutí si zaistil pokračovanie v súťaži Sporting Lisabon, keď zdolal domáci FK Karabach Agdam 6:1.

Hráči Dynama Kyjev zvíťazili vo štvrtkovom zápase 5. kola na pôde FK Astana 1:0 a prebojovali sa z K-skupiny do vyraďovacej fázy. O postupový gól sa postaral v 29. minúte slovinský legionár Benjamin Verbič. Dynamo má vďaka triumfu na konte 11 bodov, Astana o tri menej. Šancu na postup si udržalo Rennes, ktoré vyhralo vo večernom zápase nad Jabloncom 1:0 a má na konte šesť bodov.

V L-skupine si už istá postupujúca Chelsea pripísala vysoké víťazstvo doma nad oslabeným PAOK-om Solún 4:0. Dva góly strelil Olivier Giroud, po jednom pridali Callum Hudson-Odoi a Alvaro Morata. Rovnakým rozdielom zvíťazil Eintracht Frankfurt v šlágri H-skupiny nad Olympique Marseille. Apollon Limassol vyhral doma nad taktiež postupujúcim Laziom Rím 2:0. Sarpsborg 08 FF vyhrával nad Besiktas Istanbul v I-skupine po hodine hry 2:0, no nakoniec nezískal ani bod po prehre 2:3. Turecký klub tak so siedmimi bodmi poskočil na druhú priečku tabuľky, no o postupujúcich z tejto skupiny sa rozhodne až v záverečnom kole.

Rovnako tomu bude aj v J-skupine, kde Sevilla nevyužila šancu na spečatenie svojho postupu i postupu FK Krasnodar, keď prehrala na pôde Standard Liege 0:1. Ruský klub je prvý s 12 bodmi, Sevila a Liege majú na konte po deväť.

5. kolo skupinovej fázy Európskej ligy:

A-skupina

FC Zürich - AEK Larnaka 1:2 (0:1)
Góly: 74. Khelifi - 38. Giannou, 85. Tričkovski

Bayer Leverkusen - Ludogorec Razgrad 1:1 (0:0)
Góly: 85. Weiser - 69 Marcelinho

1. Bayer Leverkusen 5 3 1 1 11:8 10 - istý postup
2. FC Zürich 5 3 0 2 6:5 9 - istý postup
3. AEK Larnaka 5 1 2 2 5:7 5
4. Ludogorec Razgrad 4 0 3 2 4:6 3

B-skupina

Rosenborg Trondheim - Celtic Glasgow 0:1 (0:1)

C-skupina

Girondins Bordeaux - Slavia Praha 2:0 (0:0)
Gól: 49. De Preville, 90.+5 Kounde
/Stoch za hostí do 77. minúty/

Zenit Petrohrad - FC Kodaň 1:0 (0:0)
Gól: 59. MAK
/Mak celý zápas a v 59. minúte strelil gól - Greguš celý zápas, Vavro do 54. min/

E-skupina

FK Karabach Agdam - Sporting Lisabon 1:6 (1:3)
Góly: 14. Zoubir - 20. a 75. Fernandes, 65. a 81. Diaby, 5. Dost (z 11m), 33. Nani

Vorskla Poltava - FC Arsenal Londýn 0:3 (0:3)
Góly: 11. Smith-Rowe, 27. Ramsey (z 11m), 41. Willock

1. FC Arsenal 5 4 1 0 11:2 13 - istý postup
2. Sporting Lisabon 5 3 1 1 10:3 10 - istý postup
3. Vorskla Poltava 5 1 0 4 4:10 3
4. FK Karabach 5 1 0 4 2:12 3

F-skupina

Betis Sevilla - Olympiakos Pireus 1:0 (1:0)
Gól: 39. Canales

AC Miláno - F91 Dudelange 5:2 (1:1)
Góly: 21. Cutrone, 66. Stelvio (vl.), 70. Calhanoglu, 78. Schnell (vl.), 81. Borini - 39. Stolz, 49. Turpel

1. Betis Sevilla 5 3 2 0 7:2 11 - istý postup
2. AC Miláno 5 3 1 1 11:6 10
3. Olympiakos Pireus 5 2 1 2 8:5 7
4. F91 Dudelange 5 0 0 5 3:16 0