Main Content

VIDEO: Ani hviezdny Conor McGregor ho nezastavil: Ruský šampión Nurmagomedov ovládol historický zápas roka

nedeľa, 7. október 2018 07:54 | Autor: TASR

Chabib Nurmagomedov
Chabib Nurmagomedov | zdroj: TASR

Las Vegas 7. novembra (TASR) - Ruský MMA zápasník Chabib Nurmagomedov obhájil v noci na nedeľu titul šampióna ľahkej váhy organizácie UFC. V hlavnom zápase podujatia UFC 229 v Las Vegas zdolal Íra Conora McGregora po dominantnom výkone technikou neck crank vo 4. kole. Zápas mal škandalóznu dohru, keď Nurmagomedov krátko po víťazstve zaútočil v hľadisku na McGregorovho tréningového partnera Dillona Danisa, následkom čoho sa strhla šarvátka aj priamo v oktagone, kde McGregora napadli členovia Nurmagomedovho tímu. Obaja zápasníci opustili scénu ešte pred oficiálnym vyhlásením výsledku. Prezident UFC Dana White povedal, že Nurmagomedov môže po škandále prísť o svoj titul.

Tridsaťročný Dagestanec podľa očakávania preniesol zápas hneď od úvodu na zem, írsky vyzývateľ mu však v prvej trojminútovke nedovolil žiadny signifikantný úder či techniku. Ten prišiel na začiatku druhého kola, keď Nurmagomedov trafil pravú zadnú na bradu, ktorou McGregora posadil na zadok a dostal pod veľký tlak. McGregorovi postupne dochádzali sily, jeho povestná ľavačka nenachádzala svoj cieľ a navyše si v defenzíve neraz vypomáhal za hranicou pravidiel, čo mu však rozhodca Herb Dean toleroval. Rozuzlenie prinieslo štvrté kolo, v ktorom McGregor ponúkol ruskému súperovi chrbát a po následnom škrtení Ír odklepal.

McGregor sa bránil proti dvojici z Nurmagomedovho tímu sám, kým mu nepomohli bezpečnostní pracovníci. Jeden z agresorov mal byť Zubaira Tuchugov. Čečenský zápasník v mušej váhe sa mal za tri týždne predstaviť v súboji s Arťomom Lobovom z McGregorovho tímu. White však povedal, že ak bol naozaj v nedeľu v oktagone on, v UFC už nikdy bojovať nebude.

Konflikt si nevyžiadal žiadne seriózne zranenia, no môže mať vážnu dohru. Celý prípad budú vyšetrovať a Nurmagomedov môže dokonca prísť o svoj titul, upozornil White. "Ak ho suspendujú a bude to na dosť dlho, môže prísť o opasok." Ďalej dodal, že troch mužov z Rusovho tímu zadržala polícia, no keďže McGregor nevzniesol obvinenia, neskôr ich prepustili.

"Robím to už 18 rokov a počas najväčšej noci v histórii nemôžem byť viac sklamaný. Ani neviem, čo mám povedať, som znechutený," povedal White.

Nurmagomedov sa na moment objavil na pozápasovej tlačovke a ospravedlnil sa, no zároveň odsúdil McGregorove predzápasové provokácie. "Neukázal som svoju najlepšiu stránku, no nemôže hovoriť o náboženstve a národe." Dodal, že mu k víťazstvu zagratuloval aj ruský prezident Vladimir Putin. "Povedal mi, že je na mňa veľmi hrdý," citovala ho agentúra AP.

Pre Nurmagomedova išlo o prvú obhajobu titulu vo váhe do 70,3 kg, v apríli vystriedal na tróne práve McGregora po víťazstve nad Alom Iaquintom. V profikariére zostáva nezdolaný, svoju bilanciu vylepšil na 27 víťazstiev. McGregor, ktorý nastúpil do MMA zápasu po dvojročnej odmlke, utrpel pri 21 víťazstvách len štvrtú prehru v kariére.

V hlavnom predzápase podujatia zvíťazil Američan Tony Ferguson po tom, čo si jeho krajan Anthony Pettis v divokom zápase zlomil ruku a nemohol pokračovať do tretieho kola. Ferguson sa vrátil do kolotoča UFC iba pol roka od operácie kolena.