Slovenská hokejová reprezentácia sa v ére samostatnosti prvýkrát predstavila na zimnej olympiáde v roku 1994 v nórskom Lillehammeri. Po úspešnej predolympijskej kvalifikácii Slováci šokujúco vyhrali svoju základnú skupinu, v ktorej nazbierali 8 bodov za remízy so Švédskom (4:4) a USA (3:3) a výhry nad Talianskom (10:4), Kanadou (3:1) a Francúzskom (6:2). Žiaľ sen o olympijskej medaile sa rozplynul vo štvrťfinále s Ruskom, v ktorom Slovensko prehralo 3-2 po predĺžení. Postup našich bol pritom veľmi blízko, veď Peter Šťastný mal v predĺžení na hokejke gól, ktorý by nás posunul do boja o medaily. Nič to nemení na fakte, že Slováci v Lillehameri prvýkrát ukázali svoj obrovský potenciál. Mužstvo bolo plné budúcich hviezd NHL, ktoré viedol ako kapitán hokejová superhviezda Peter Šťastný. Na slovenskej súpiske sa nachádzali aj napríklad Róbert Švehla, Žigmund Pálffy, Miroslav Šatan, Oto Haščák či Róbert Petrovický. Žigmund Pálffy sa s 10 bodmi (3+7) dokonca stal najproduktívnejším hráčom turnaja a Miroslav Šatan (9+0) s deviatimi gólmi najlepším strelcom.