Main Content

Reakcie smutných Talianov: Plačúci Buffon sa ospravedlňoval

utorok, 14. november 2017 09:01 | Autor: TASR

Futbalisti Talianska
Futbalisti Talianska | zdroj: TASR

Miláno 14. novembra (TASR) - Štvornásobný futbalový majster sveta Taliansko neprerazil švédsku oceľ. V pondelok na milánskom San Sire v odvete európskej baráže MS 2018 "Azzurri" len remizovali 0:0 so Švédskom, ktoré sa tak teší z postupu do Ruska po domácej výhre 1:0.

Bezprostredne po konečnom hvizde padli na trávnik hráči oboch výberov, talianski reprezentanti v slzavej agónii, švédski v postupovej extáze. Taliansko, šampión z rokov 1934, 1938, 1982 a 2006, bude chýbať na finálovom turnaji prvýkrát od roku 1958. Naposledy na veľkom turnaji chýbalo v roku 1992 na ME (na ME ešte aj v roku 1984-pozn.).

Domáci mali územnú prevahu, držali loptu takmer tri štvrtiny súboja, Švédov výrazne prestrieľali, ale defenzívny múr severanov neprekonali.

"Je to čierny moment pre náš futbal. Nanešťastie bude dosť času si ho rozanalyzovať. Jediné, čo teraz môžem povedať, je, že našej hre chýbala myšlienka," citovala agentúra AP domáceho stredopoliara Daniele De Rossiho.

"Musíme sa zdvihnúť a nájsť cestu, ako byť opäť na takej úrovni, akú si zaslúžime," uviedol obranca Giorgio Chiellini.

Obrovská kritika po neúspechu padla na hlavu trénera Giana Piera Venturu. Jeho koniec na reprezentačnej lavičke je takmer istý. On sám ho síce bezprostredne po zápase nepotvrdil so slovami, že "sa ešte nerozprával s prezidentom federácie", ale za blamáž takmer isto ponesie zodpovednosť.

Médiá i fanúšikovia kritizovali jeho taktiku už po prvom zápase. V ňom strelil jediný gól Jakob Johansson, bol pre neho vôbec prvý v najcennejšom drese.

"Chcem sa ospravedlniť talianskemu národu za výsledok. Nie za nasadenie, túžbu a ďalšie veci, ale za výsledok. Ešte som nerezignoval, pretože som ešte nerozprával s prezidentom federácie. Veci musíme zhodnotiť a potom uvidíme. Budeme musieť skonfrontovať problémy," povedal tréner Talianska, ktorý nedal ani tradičný pozápasový rozhovor.

Namiesto neho sa k slovu pred kamerami televízie RAI dostal plačúci brankár Gianluigi Buffon. Ten sa po 20 rokoch lúči s reprezentáciou veľmi smutne. "Je veľmi nešťastné, že v mojom poslednom zápase sme sa nekvalifikovali na MS. Je mi to ľúto, ospravedlňujem sa. Nie za mňa, ale za Taliansko. Ospravedlňujem sa, že sa nám nepodarilo dosiahnuť niečo, čo má presah aj do celej spoločnosti. To je jediné, čo ma mrzí," citovala 39-ročného brankára agentúra AP.

Švédom, ktorí sa na San Sire radovali spolu s ich fanúšikmi, tak ani nevadilo, že im arbitri neodpískali dva pokutové kopy po rukách Mattea Darmiana a Andreu Barzagliho. Tréner Tre kronor Janne Andersson prekypoval šťastím. "Dnes sme mali v mužstve veľa hrdinov. Som samozrejme plný emócií a veľmi šťastný, ťažko hľadám slová. Som šťastný, že sú moji hráči teraz šťastní. Pre viacerých z nich to bola posledná šanca zahrať si na majstrovstvách sveta," povedal kouč vicemajstrov sveta z roku 1958, keď sa MS konali práve vo Švédsku.

Taliansko bude absentovať na MS v Rusku ako jediný z predchádzajúcich držiteľov titulu.