Main Content

Nórsky tréner Lagerbäck vychválil slovenské krídla

pondelok, 13. november 2017 13:19 | Autor: TASR

Lars Lagerbäck
Lars Lagerbäck | zdroj: TASR

Trnava 13. novembra (TASR) - Nórska futbalová reprezentácia sa chce v Trnave rehabilitovať za prehru 0:2 v sobotňajšom prípravnom zápase s Macedónskom, v ktorom herne "vybuchla".

Mužstvo vedené švédskym odborníkom Larsom Lagerbäckom dopadlo v Skopje podobne neslávne ako jeho najbližší protivník - Slováci už v piatok prehrali na Ukrajine 1:2. Oba tímy sa preto túžia rozlúčiť so starým rokom priaznivým výsledkom.

"Teší ma, že okrem obrancu Gustava Valsvika, ktorý je prechladnutý, absolvovali tréning všetci hráči. Oproti predošlému zápasu v Macedónsku plánujem urobiť štyri až päť zmien v zostave. V Skopje sme hrali veľmi pasívne, nebol to z našej strany dobrý výkon. Očakávam, že hráči sa predvedú na Slovensku v lepšom svetle, musia byť koncentrovaní od prvej minúty. Duel s Macedónskom sme si rozanalyzovali, hráčom som vytkol chyby. Tí mladší sedeli ako zarezaní a počúvali, uvedomovali si, že ich výkon bol slabý," povedal na pondelňajšej tlačovej konferencii Lagerbäck, ktorý sa ujal kormidla pri nórskej reprezentácii vo februári tohto roka.

Šesťdesiatdeväťročný kouč počas svojej kariéry viedol až štyri národné tímy - pred Nórskom pôsobil na lavičke rodného Švédska, trénoval aj Nigériu (2010) a Island (2011-2016), s ktorým na vlaňajšom európskom šampionáte vo Francúzsku po senzačnom skalpe Angličanov postúpil do štvrťfinále.

O Slovákoch má Lagerbäck vysokú mienku. Najviac sa obáva ich krídelných priestorov. "Na krajoch stredovej formácie majú veľkú silu, ich krídelníci sú veľmi rýchli a nebezpeční smerom dopredu. Pokiaľ sa nám ich podarí pokryť, vypojíme z hry aj špílmachra Mareka Hamšíka, ktorý má v tíme voľnú rolu. Slováci budú ešte silnejší súper ako Macedónsko, musíme byť preto pripravení," dodal Lagerbäck.

Nórsko figuruje v rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) až na 58. mieste, o 34 priečok nižšie ako Slovensko. V kvalifikácii MS 2018 obsadilo v tabuľke C-skupiny nepostupovú štvrtú pozíciu za Nemeckom, Severným Írskom a Českom. Nóri v desiatich zápasoch dosiahli štyri víťazstvá, jednu remízu a päť prehier (skóre 17:16).

Slovensko má s Nórskom negatívnu bilanciu, keď ťahalo za kratší koniec v oboch doterajších vzájomných zápasoch. V máji 2000 v Oslo podľahlo 0:2, v marci 2010 v rámci prípravy na svetový šampionát v Juhoafrickej republike sklamalo žilinské publikum po výsledku 0:1.

Nóri stavajú na tímový výkon, v kádri nemajú výraznú individualitu. Medzi najskúsenejších hráčov výberu patria brankár Rune Jarstein - spoluhráč Petra Pekaríka a Ondreja Dudu v Herthe Berlín, či obranca Havard Nordtveit z iného bundesligového tímu TSG 1899 Hoffenheim. Viac než 30 štartov v najcennejšom drese majú v súčasnom výbere už len stredopoliar Markus Henriksen (Hull City) a útočník Alexander Soderlund z francúzskeho Saint-Étienne.