sobota, 30. január 2016 09:50 | Autor: Filip Chudý

,,Teší ma, že ma prirovnávajú k Stochovi,'' hovorí strojca senzačného obratu proti Holandsku | zdroj: © TASR

V novembri jeho príchod na ihrisko zmenil dejiny kvalifikačného zápasu 21-tiek Slovenska a Holandska. Nielen o tom sme sa porozprávali s Tomášom Brigantom, krídlom Zbrojovky Brno a slovenskej reprezentácie do 21 rokov.

V jesennej časti ste mal okrem iného aj zdravotné problémy, no predsa len ste stihol na seba výrazne upozorniť. V lige proti Plzni ste vybojoval pokutový kop, ktorý zapríčinil iba druhú a zatiaľ poslednú prehru lídra tabuľky. Ako hodnotíte jeseň zo svojho a klubového pohľadu?

„Z klubového pohľadu môžeme byť spokojní s postavením v tabuľke. Niektoré zápasy sme zvládli, niektoré zase naopak nie, ale výsledné siedme miesto po jeseni je dobré. Treba stále pracovať a pridať niečo navyše, aby sme išli v tabuľke nahor. Keď sa pozriem na jeseň z osobného pohľadu, tak zo začiatku to bolo ťažké, hlavne psychicky. Veľa šancí mi tréner nedával, a keď už áno, tak len na pár minút. To s futbalistom zamáva, je znechutený. No ja práve naopak. Áno, bol som zo situácie naštvaný, to je jasné, ale zaťal som sa, makal ešte viac a čakal na šancu. Keď prišla práve v spomínanom zápase proti Plzni, chytil som sa jej a v podstate do konca jesennej časti som hral pravidelne.“

Fanúšikov slovenského futbalu nadchol na jeseň obrat 21-tky v domácom zápase proti Holandsku. Po polčase bolo 0:2, no cez prestávku ste vystriedali Matúša Bera a výraznou mierou sa pričinili o obrat na 4:2. Už po štyroch minútach pobytu na trávniku ste prihral na kontaktný gól a svojím nebojácnym výkonom ste akoby strhol ostatných spoluhráčov. Ako sa na to spätne pozeráte?

„Ja som sa na tento zápas osobne veľmi tešil. Síce som nehral od začiatku, ale prial som nám všetkým taký výsledok. No po prvom polčase to nevyzeralo dobre. Prehrávali sme 0:2 a hra nebola dobrá. Už v 25. minúte ma tréneri poslali rozcvičovať sa a nakoniec ma poslali na trávnik hneď od začiatku druhého polčasu. Išiel som do stretnutia s tým, že musím pomôcť chalanom a niečo vymyslieť hlavne vpredu, nebáť sa niečo spraviť, robiť súboje jeden na jedného, proste zlepšiť ofenzívu a byť zdravo drzý. A myslím si, že sa to podarilo. Hnali ma dopredu hlavne kamaráti, ktorých prišlo cez 30 z našej dedinky Podmanín. Od začiatku povzbudzovali, či už mňa, ale hlavne nás – tím Slovenska do 21 rokov.“

Akcia pri kontaktnom góle (zdroj youtube.com)

Veľa ľudí si počas toho zápasu povedalo, že akoby videlo hrať Miroslava Stocha v najlepších časoch. Teší vás, že odborníkom a fanúšikom kľučkami a celkovou hrou veľmi pripomínate práve Stocha?

„Samozrejme, že teší. Takéto slová musia potešiť. Veď od malička, ako som videl Miňa hrať, tak som sa chcel na neho podobať.“

Kto je okrem Stocha ešte vaším futbalovým vzorom?

„Ešte sa mi páči hrou Sebastian Giovinco a tiež Mathieu Valbuena.“

Nedávno ste sa vrátili zo sústredenia reprezentačnej 21-tky v Dubaji, ktorého sa zúčastnili aj niektorí noví hráči vo výbere Pavla Hapala. Cítite, že konkurencia sa v reprezentačnom mužstve zvyšuje?

„Určite áno. Aspoň vidíme, že nesmieme prestať makať ani na chvíľku, pretože na vaše miesto sú tu ďalší dobrí futbalisti, ktorí čakajú na šancu.“

V prvom prípravnom zápase v Dubaji ste porazili kórejského majstra Jeonbuk Hyundai Motors 2:1, v druhom ste prehrali s uzbeckým vicemajstrom Lokomotiv Taškent 0:2. Vy ste v oboch nastúpil v základnej zostave a odohral väčšinu času. Čo tieto stretnutia ukázali s výhľadom na ďalšie pokračovanie kvalifikácie?

„Z tohto hľadiska som to osobne nebral. My všetci vieme, aká je pre nás kvalifikácia dôležitá a čo chceme v nej dosiahnuť. Musíme držať pri sebe naďalej ako partia, plniť pokyny trénerov a bojovať jeden za druhého. Verím, že výsledok sa dostaví.“

Holandskú 21-tku ste síce dvakrát porazili, ale turecká bude ešte ťažkým orieškom v boji o prvé a zároveň postupové miesto. Zrejme vzájomné zápasy proti Turkov rozhodnú, kto z našej skupiny postúpi na ME do Poľska. Čo budete musieť ako mužstvo spraviť, aby sa slovenská 21-tka po 17 rokoch dostala na vrcholné podujatie?

„Hrať tak ako doteraz, čiže poctivý futbal.“

V januári ste strávili 11 dní s 21-tkou na sústredení v Dubaji, aktuálne ste s Brnom na 10-dňovom hernom sústredení v Turecku. Značnú časť zimnej prípravy tak absolvujete v teple a na prírodných terénoch. Vnímate to ako veľkú výhodu?

„Samozrejme, každý hráč sa radšej pripravuje na sezónu v teple ako v zime. Ale či to bola výhoda, to sa ukáže až neskôr.“

Aké sú ciele Brna do jarnej časti súťaže?

„Nazbierať čo najviac bodov a vyhnúť sa bojom o záchranu.“

A aké sú vaše osobné ciele do najbližších rokov kariéry?

„Hrávať pravidelne v klube a vyhrať čo najviac zápasov. A veľkým cieľom a snom je postup na Euro do Poľska.“

Čo považujete za svoje najväčšie futbalové prednosti?

„Tak asi výšku (smiech, pozn. autora). Veď ktorý obranca rád bráni malých hráčov? Ale je to hlavne hra jeden na jedného, rýchlosť a technika.“