Slováci prehrali v generálke na kvalifikáciu ME s Iránom

štvrtok, 7. august 2014 22:05 | Autor: TASR

Slováci prehrali v generálke na kvalifikáciu ME s Iránom | zdroj: © TASR

Pezinok 7. augusta (TASR) - Slovenskí basketbalisti prehrali vo štvrtkovej generálke pred kvalifikáciou na ME 2015 v Pezinku s Iránom vysoko 77:89. Zverenci trénera Milana Černického prehrávali po polčase 31:44 a v druhom dejstve dokonca o 27 bodov, no v závere dokázali vysoké manko stiahnuť na rozdiel siedmich bodov. Hostia tak domácim oplatili utorňajšiu prehru 57:64. Najviac bodov SR zaznamenali Anton Gavel (21), ktorý však tímu v kvalifikácii nepomôže.

Slovenskí basketbalisti odštartujú boje o ME v nedeľu 10. augusta doma proti Rumunsku. V F-skupine sa stretnú aj s Lotyšskom a Švédskom. Všetky tri domáce duely zohrajú v pezinskej športovej hale.

prípravný zápas:

SLOVENSKO - Irán 77:89 (44:31)

zostava a body SR: Sedmák 12, Tot 12, Bílik 3, Dorazil 3, Jašš 3 (Gavel 21, Kuffa 12, Šimek 5, Mrviš 4, Žiak 2) - najviac bodov Irán: Bahrami 20, Yakhchali a Afagh po 12. TH: 41/27-22/15, fauly: 28:34, 5 faulov: Dorazil, Mrviš, Žiak, Bílik - Sahakian, Afagh, trojky: 4:8, štvrtiny: 16:18, 15:26, 16:28, 30:17

Domácim nevyšiel začiatok duelu. Na úvodný kôš Kardousta síce odpovedal Tot, no hostia si potom šnúrou piatich bodov v rade vypracovali náskok 7:2 a v 4. minúte viedli 11:5. Slováci zaostávali pod košom a zozačiatku im nevychádzala koncovka. Postupne však vyrovnali hru a po prvej desaťminútovke prehrávali už iba o dva body 16:18. V 13. minúte vyšla domácim pekná akcia, keď Gavel prihral pod kôš Šimekovi a ten upravil na 19:20. Po troch úspešných trestných Kuffu bolo vyrovnané 22:22, no to bol jediný moment duelu, keď sa Černického zverenci na súpera dotiahli. Iránci mali stále navrch, v 15. minúte viedli 27:23 a po trojke Afagha už 31:23. Do polčasovej prestávky išli hostia s náskokom 44:31.

Ešte horšie to bolo pred domácich po prestávke, keď hostia dominovali ešte výraznejšie. Boli agresívnejší v obrane, lepší pod oboma košmi a hlavne presnejší v koncovke. V 25. minúte zveľadili svoje vedenie už na 21 bodov (59:38) a kráčali za víťazstvom. Ich náskok narastal, v 27. minúte sa predviedol pekným smečom Kazemi a upravil na 64:40. V 34. minúte znížil Gavel po úniku na 56:74. Slováci sa v napínavom závere, v ktorom prišlo aj k hromadnej šarvátke, dokázali dotiahnuť na rozdiel sedem bodov, no v generálke na kvalifikačné boje o ME 2015 nakoniec prehrali 77:89.

Milan Černický, tréner SR: "Irán je veľmi silný súper, dokázal to hlavne dnes. Predchádzajúci zápas boli možno trochu unavení, ale víťazstvo sa cení. Irán je účastník majstrovstiev sveta. Dnes bol rýchlejší, agresívnejší, silnejší na doskokoch, mal otvorené strely, bol lepší vo všetkých činnostiach. My sme zaspali začiatok, boli sme nekoncentrovaní, ale vrátili sme sa do zápasu a ukázali sme veľký charakter. Myslím si, že je to základ na nedeľňajší kvalifikačný zápas."

Andrej Kuffa: "Predvčerom sme mali výborný začiatok, vyhrávali sme 20:3, dnes to nebolo také dobré. V podstate sme celý zápas prehrávali. Síce sme to dotiahli na 22:22, no potom sme to opäť stratili. Podľa mňa rozhodla tretia štvrtina. Hrali sme neorganizovane v útoku a Iránci to využili. Dostali sme asi päť-šesť trojok z rýchlych protiútokov a nacvičených signálov. Proti takému náskoku sa potom už ťažko niečo robí."