Main Content

Peter Chrappan: "Nikdy som neoľutoval, že som išiel hrať do Rakúska"

utorok, 30. november 2010 12:01 | Autor: Lukáš Vráblik

Peter Chrappan: "Nikdy som neoľutoval, že som išiel hrať do Rakúska"
Peter Chrappan: "Nikdy som neoľutoval, že som išiel hrať do Rakúska" | zdroj: google.com, facebook.com

Na Slovensku nie je vôbec známy. Ľudia ho nezastavia na ulici s prosbou o autogram. Je však oporou rakúskeho klubu Mattersburg. Rodák z Bratislavy hráva pravidelne rakúsku Bundesligu. V našej krajine ho poznajú iba zarytí odborníci alebo futbaloví fanatici. Nikdy sa výraznejšie nedostal po povedomia slovenských fanúšik. Peter Chrappan exkluzívne pre Sport7...

JEHO KLUB – MATTERSBURG

Mattersburg je na predposlednom mieste tabuľky. Nie je síce zostupové, ale posledný LASK Linz (hrajú tam známi Aufhauser a Duro) má iba trojbodové manko. Navyše Kapfenberg sa od Vás odpútal už o šesť bodov. Veríte v záchranu?

„Samozrejme, že veríme. Tohtoročná tabuľka vôbec neodráža kvalitu jednotlivých mužstiev. Každý môže vyhrať nad každým. Presvedčili sme sa o tom, keď sme zdolali Ried 3:1. Teraz toto mužstvo vedie ligový pelotón...“


Aké ciele ste si stanovili pred sezónou? K ich splneniu určite nedochádza...

„Nemali sme nič konkrétne, čo sa týka umiestnenia v tabuľke. V poslednom roku klub nastolil novú politiku. Spolieha sa na mladých futbalistov, pracuje s nimi a dáva im veľa priestoru v ligových stretnutiach. Hlavným úmyslom je teda vybudovať tím, na ktorý sa bude dať spoľahnúť aj v budúcnosti.“


Oporou mužstva je určite osemgólový strelec Patrick Burger. Za ním je v streleckých štatistikách hlboká priepasť. Platí teda - keď sa nedarí Burgerovi, nedarí sa mužstvu?

„To určite neplatí. Patrik je typ hráča, ktorý má čuch na góly. U neho to je tak, že ho niet vidieť na ihrisku celý zápas, ale potom rozvlní sieť. Doteraz ich dal osem a dúfam, že táto šnúra mu vydrží čo najdlhšie. Väčšinou hrávame systémom na jedného útočníka, ktorým je práve Patrick. Snažíme sa vypracovať akcie, na ktorých koncoch býva väčšinou on. Preto mu patrí prvá priečka, čo sa týka najlepších strelcov klubu.“


Známe mená by sme v tíme hľadali márne, snáď iba slovenským reprezentantom známy Macedónec Ilčo Naumoski. Je to na ihrisku cítiť, že tam chýba nejaký vodca, opora?

„Ako som už spomínal, naše mužstvo je veľmi mladé. Vekový priemer je pod dvadsaťštyri rokov. Na jednej strane je to veľmi dobre, čo sa týka mladíckej bojovnosti a húževnatosti. Musím ale priznať, že niekedy v tých rozhodujúcich momentoch nám chýba nejaká rutina, ktorú by mal priviesť práve skúsenejší futbalista.“


Ešte v minulej sezóne hrali za Mattersburg Slováci Tomáš Sedlák a Juraj Czinege (ten iba v amatérskom mužstve) a Čech Josef Hamouz. Teraz ste zostali bez krajana a vlastne možnosti pokecať si v rodnom jazyku. Ako to beriete?

„V Rakúsku pôsobím už šiesty rok. Takže, nerobí mi problém dorozumievať sa s domácimi hráčmi v nemeckom jazyku. Určite by som ale nejakého Čecha či Slováka v kabíne rád privítal.“


Považujete Mattersburg za prestupnú stanicu svojej kariéry?

„Za Mattersburg hrám dva roky. Uvidím, čo prinesie budúcnosť. Momentálne sa sústredím na tento ročník a moje výkony. Snáď sa niekedy posuniem vyššie.“


Posledné tri kolá ste mali ťažký žreb. Doma Rapid Viedeň a Sturm Graz, vonku milionársky Red Bull Salzburg. Salzburg dal jediný gól z penalty, s Rapidom ste viedli 2:1 (hostia vyrovnávali v nadstavenom čase) a Sturm vyrovnával na 1:1 v 80.min. Z týchto štatistík to vyzerá na veľmi smolné stretnutia. Mrzí mužstvo takáto strata bodov?

„Samozrejme, že mrzí. Neboli to len tieto posledné tri zápasy, keď sa nám šťastena odvrátila chrbtom. Práve to je jeden z dôvodov, prečo sme až na deviatom mieste v tabuľke. Máme pred sebou ešte druhú polovicu sezóny. Veríme, že sa nám podarí nazbierať viac bodov. Snáď budeme mať aj to potrebné športové šťastie.“


Váš tím trénuje Franz Lederer. Aký je? Má Vás rád?

„Franz tu pôsobí ako šéftréner už siedmu sezónu. To jasne dokazuje, že jeho filozofia sa plne stotožňuje s tou, ktorá je nastolená v klube. Na mňa pôsobí ako bezkonfliktný kouč, ktorý vychádza s každým hráčom a snaží sa nasmerovať naše mladé mužstvo tým správnym smerom.“

V mužstve je vraj jeden veľký talent, dvadsaťjedenročný záložník Dominik Doleschal. Má potenciál?

„Šikovných mladých chalanov je u nás veľmi veľa. Čo sa týka Doleho, tak to je typ rýchlonohého krajného stredopoliara, ktorý to podľa mňa dotiahne raz aj do rakúskej seniorskej reprezentácie.“


RAKÚSKY FUTBAL A BUNDESLIGA

Podmienky v Rakúsku išli veľmi hore. Najmä zrekonštruovanie štadiónov to posunulo dopredu. Moderné futbalové stánky môžeme na Slovensku našim západným susedom iba ticho závidieť...

„Podmienky jednotlivých mužstiev sú na ozaj vysokej úrovni. Myslím, že slovenské kluby majú ešte veľa doháňať, aby sa dostali na úroveň Rakúšanov.“

V rakúskej Bundeslige pôsobí veľa hviezd. Čím to je, že do Rakúska idú, zatiaľ čo o Slovensko by ani nezakopli?

„To je jednoduché – všetko je otázkou peňazí a zázemia.“


Aká je Bundesliga v porovnaní s Corgoň ligou?

,,Ťažko sa mi porovnáva úroveň mužstev, pretože v Corgoň Lige som nikdy nehral. Ale čo sa týka atmosféry na štadiónoch, tak Rakúsko je na tom lepšie, keďže tam chodí na futbal podstatne viac ľudí.“


Utrpel záujem divákov odchodom hviezd – Milenko Ačimovič ukončil kariéru, Marc Janko hrá za Twente, posilou West Bromwichu Albion sa stal Somen Tchoyi, do škótskeho Glasgowu Rangers ku mladému Weissovi zamieril Jelavič – z Rakúska?

„Myslím si, že ani nie. Tu v Rakúsku sú fanúšikovia naviazaný na klub, nie na futbalistov. Po odchode Jelaviča určite nechodilo na zápasy Rapidu Viedeň menej prívržencov.“


Aký je v Rakúsku záujem médii, obyvateľstva,... o futbal?

„Interes tu je veľký. Všetky zápasy sú v televízii vysielané v priamom prenose. Vychádza niekoľko magazínov (týždenníkov), ktoré sa venujú len futbalu. Plus denné periodiká, pričom v každom je kapitola o najpopulárnejšej hre sveta.“


Fanúšikovia ktorého klubu sú najtemperamentnejší?

„Najlepšiu atmosféru zažívam pri stretnutiach s Rapidom Viedeň, Austriou Viedeň a Sturmom Graz.“


Reprezentácii Rakúska sa moc nedarilo. V rebríčku FIFA uzatvára prvú päťdesiatku. Teraz v kvalifikačnej skupine A na EURO 2012 je na druhom barážovom mieste, za Nemeckom a pred Tureckom. V tíme je veľa talentov ako Prodl, Arnautovic, Kavlak, Alaba alebo Harnik. Tí sú dopĺňaní skúsenými borcami - Scharner, Fuchs, Janko... Prichádza nová éra rakúskej reprezentácie?

„Popravde, rakúsky národný tím veľmi nesledujem. Poznám ale hráčov, ktorí reprezentujú a zároveň pôsobia v rakúskej Bundeslige. Určite ale venujem väčšiu pozornosť našej reprezentácii.“

CHRAPPANOVA KARIÉRA

S futbalom ste začínali v Interi Bratislava.

„K futbalu ma priviedol otec. Keď som mal šesť rokov, priviedol ma na zápis do prípravky Interu a vlastne celú mládežnícku kariéru som venoval tomuto klubu. Hrával som s takými chalanmi, ako Filip Šebo, Marek Čech, Martin Krnáč alebo Juraj Halenár.“


Ako ste sa dostali do Rakúska?

,,V devätnástich rokoch som začal so štúdiom na vysokej škole a dostal som vtedy ponuku. Akceptoval som ju, lebo to bol pre mňa najlepší spôsob ako skombinovať futbal so vzdelaním.“


Najskôr ste tam hrali za Stadlau.

,,Viedeňský klub FC Stadlau bol a myslím si, že aj je, jeden z najlepších tímov vo Wiener Stadt Lige. S podmienkami a vedením som bol veľmi spokojný. Vzťahy s nimi ostali dobré dodnes. Vo svojom voľnom čase chodievam do Viedne práve do tohto klubu.“


Ako si Vás všimli v Mattersburgu?

„Hrali sme vo finálovom zápase Viedenského pohára. Na takýchto zápasoch, ako už tradične, býva veľa skautov z veľkých klubov. Po záverečnom hvizde rozhodcu za mnou prišiel manažér Mattersburgu s ponukou."


Ako si pamätáte na svoj debut v rakúskej lige proti SC Wiener Neustadt?

„Môj prvý zápas bol vydarený. Odohral som celý duel. Dokázali sme doma zvíťaziť 1:0. Podmienky na zápas ale neboli najlepšie, keďže predtým celý týždeň snežilo a dlho sa ani nevedelo, či z tohto dôvodu nastúpime.“

Mrzí Vás, že ste nikdy nehrali v Corgoň Lige?

„Moje rozhodnutie ísť študovať na vysokú školu a hrať v Rakúsku nižšiu súťaž som nikdy neoľutoval. Hoci, keby som zostal na Slovensku, možno by som skúsil aj našu najvyššiu divíziu.

Chceli by ste sa vrátiť na Slovensko ako futbalista?

„V mojej futbalovej kariére chcem stále napredovať a ak by mi mal prospieť prestup do rodnej krajiny, určite by som neodmietol."


Krátko pred Vianocami oslávite dvadsaťšesť rokov. Je pre teba slovenská reprezentácia už uzavretá kapitola? Na poste stopéra je obrovská konkurencia...

„Na takú vysokú úroveň sa môžem dostať iba výbornými výkonmi. Snažím sa zdokonaľovať a dúfam, že raz okúsim atmosféru národného tímu.“


Kde by ste chceli v budúcnosti pôsobiť? Z ktorých krajín ste mali v minulosti ponuky?

„Samozrejme, že by som chcel vyskúšať najkvalitnejšie súťaže sveta, ako Premier League, Seriu A či nemeckú Bundesligu. Zatiaľ sa mi ozvali len z Českej republiky a anglickej League One (tretia najvyššia súťaž – pozn. red.).“

INÉ

Ste v kontakte so Šventom, Hlinkom, atď., teda Slovákmi, ktorí v súčasnosti pôsobia v Rakúsku?

„Len v zápasoch, keď proti sebe nastúpime, prehodíme pár slov. Inak nie sme v bližšom kontakte.“

Toto je len Váš druhý rozhovor pre slovenské média. Čím to je, že ste taký neznámy?

„Určite je to tým, že pred odchodom do Rakúska som nepôsobil v našej prvej lige. Teraz o mne píšu oveľa viac Rakúšania.“

KTO JE PETER CHRAPPAN?

Dátum narodenia: 21. decembra 1984
Miesto narodenia: Bratislava, Slovensko
Štátna príslušnosť: slovenská
Výška: 191 centimetrov
Hmotnosť: 89 kilogramov
Mládežnícka kariéra:
Inter Bratislava
Seniorská kariéra:
2006 – 2009 FC Stadlau
2009 – 2010 SV Mattersburg II
2010 – SV Mattersburg
Hodnota na prestupovom trhu: 250 tisíc eur

SLOVÁCI V MATTERSBURGU

Marek KAUSICH                 1995 - 2006
Tibor ZÁTEK                       2002 – 2005
Ján KOŽIAK                        2003 – 2004
Stanislav VELICKÝ            2009
Juraj CZINEGE              2009 - ? (hrá za rezervu)
Tomáš SEDLÁK              2009
Peter CHRAPPAN              2009 - ?