piatok, 25. október 2013 10:05 | Autor: TASR

New York 25. októbra (TASR) - Hokejisti Chicaga Blackhawks prehrali v noci na piatok v súboji zámorskej NHL s domácou Tampou Bay 5:6 po predĺžení.

Obhajcovi Stanleyho pohára nepomohol k bodovému zisku ani gól slovenského útočníka Mariána Hossu, ktorým v 31. minúte vyrovnal na 2:2. O uznaní jeho gólu sa však musel hlavný rozhodca poradiť s videorozhodcom. V drese domácich"bleskov" sa do štatistík asistenciou pri úvodnom góle zapísal Richard Pánik.

Na jediný gól svojho tímu prihral obranca Caroliny Andrej Sekera, no Hurricanes si z arény Minnesoty odviezli prehru 1:3. Štvrté víťazstvo v rade zaznamenali hráči Bostonu, ktorí zvíťazili nad San Jose 2:1 a dostali sa na čelo tabuľky Východnej konferencie pred Pittsburgh.

V Tampe videli diváci gólové hody a divoký záver. "Blesky" viedli 2:0, keď pri otváracom góle Matta Carla v presilovke asistoval Richard Pánik. V polovici duelu však Chicago vyrovnalo zásluhou Mariána Hossu, ktorý tečoval strelu Patricka Sharpa a tešil sa zo štvrtého zásahu v sezóne. Hossa dal svoj 428. gól v kariére a v historických tabuľkách sa dotiahol na 62. Garyho Robertsa. V závere tretej časti putoval na trestnú lavicu za vyhodenie puku Michal Handzuš a domáci to potrestali. Kanonier Steve Stamkos 2 minúty a 39 sekúnd pred sirénou strelil svoj druhý gól v zápase a poslal Tampu do vedenia 5:4. Chicago však odpovedalo kurióznym spôsobom o 40 sekúnd neskôr. Spätnú prihrávku Carla si nešťastne za chrbát vlastného brankára tečoval český obranca Radko Gudas a zápas sa predlžoval. Vyrovnávajúci gól pripísali Jonathanovi Toewsovi. V nadstavenom čase rozhodol kapitán domácich Martin St. Louis, ktorý zaznamenal 924. bod v kariére a v historických tabuľkách sa posunul na 93. miesto. Pri víťaznom góle asistoval aj smoliar Gudas a tak mohol po zápase vtipkovať. "Nečakal som, že si takýmto spôsobom otvorím strelecký účet. Puk sa mi odrazil od hokejky do členka a do bránky," povedal 23-ročný obranca. Chicago prestrieľalo domácich v pomere 43:25. V bránke Chicaga dostal šancu náhradník Nikolaj Chabibulin, ktorý štartoval v Tampe druhýkrát od roku 2004, kedy v drese Lightning vyhral Stanley Cup. Hossa mal dva plusové body a tri strely, Handzuš vystrelil dvakrát. Pánik zaznamenal dve mínusky.

O víťazstve Bostonu nad San Jose rozhodol 0,8 sekundy pred koncom tretej tretiny český útočník David Krejčí, keď tečoval strelu Adama McQuaida. Bruins vyhrali 2:1. Hráči San Jose tak prišli nešťastne o sériou neporazenosti v riadnom čase, ktorá trvala deväť zápasov. "Bol to veľmi šťastný gól. Dal som hokejku do strely a puk sa odrazil rovno medzi betóny brankára," povedal Krejčí, ktorý vybojoval pre Bruins siedme víťazstvo v sezóne a štvrté v rade. V súboji popredných tímov NHL boli lepší Sharks, ktorí prestrieľali domácich 39:17, ale okrem osemgólového strelca Patricka Marleau nenašli recept na skvelého Tuukku Raska. Prvý gól v sezóne a prvý v drese Bostonu strelil veterán Jarome Iginla, keď na konci druhej časti otvoril skóre. Obranca Bostonu Zdeno Chára odohral 20 minút a 15 sekúnd, ale do štatistík sa nezapísal.

Štvrtú asistenciu v sezóne zaznamenal obranca Andrej Sekera, ale jeho Carolina prehrala v Minnesote 1:3. V zápase sa zranili brankári oboch tímov. Už po štyroch minútach opustil ľadovú plochu pre zranenie dolnej časti tela Cam Ward a bude Caroline chýbať 3 až 4 týždne. Po druhej tretine prenechal miesto v bránke aj domáci Josh Harding, ktorý bol pred zápasom lídrom v priemere inkasovaného gólu na zápas i percentuálnej úspešnosti. Sekera odohral 21 minút a 41 sekúnd a zaznamenal jeden strelecký pokus. Víťazstvo Wild poistil svojim prvým gólom v sezóne Dany Heatley.

V súboji dvoch trápiacich sa tímov vyhrala Philadelphia nad New Yorkom Rangers 2:1. Víťazný gól strelil v tretej tretine Braydon Coburn a vybojoval pre Flyers len druhé víťazstvo v sezóne. Slovenský obranca Andrej Meszároš opäť nedostal šancu a duel sledoval len z tribúny. Prvý gól v sezóne strelil center Philadelphie, keď v oslabení otvoril skóre duelu. Viac ako pekný hokej bavili divákov bitky. V prvej tretine si to rozdali Derek Dorsett a Zac Rinaldo, v druhej Wayne Simmonds a Brandon Mashinter. Tri minúty pred koncom druhej tretiny narazil útočníka Flyers Maxa Talbota zozadu škaredo na mantinel Benoit Pouliot a dostal trest do konca zápasu.

V Montreale privítali diváci potleskom v stoji svojho bývalého kapitána Saku Koiva, ktorý bol lídrom Canadiens 13 sezón, ale už piaty rok korčuľuje za Anaheim. "Bolo to veľmi emotívne," povedal 38-útočník, ktorý nehral v Montrealu po výmene do Ducks prvýkrát. Montreal znepríjemnil Anaheimu kanadský trip a uštedril mu druhú prehru po sebe. Ducks prehrali pred dvomi dňami aj v Toronte. Prednosť pred Petrom Budajom dostal v bránke Canadiens opäť Carey Price a zaznamenal 31 úspešných zákrokov.

Dallas vyhral nad Calgary 5:1, keď rozhodol o víťazstve tromi gólmi v druhej tretine, ktoré strelil v priebehu jednej minúty a jednej sekundy. Kanonier Washingtonu Alexander Ovečkin skóroval tretí zápas po sebe a s 10. gólmi je najlepším strelcom NHL. Capitals vyhrali v Edmontone 4:1. Až jedenásť gólov padlo v Los Angeles, kde Kings zdolali Phoenix 7:4. "Králi" viedli po prvej tretine 4:0, ale Coyotes dokázali vyrovnať. Hráči LA však nakoniec strhli víťazstvo na svoju stranu, prvý hetrik v kariére zaznamenal center Dwight King.

sumáre:

BOSTON - SAN JOSE 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Góly: 39. Iginla (Krejčí, Seidenberg), 60. Krejčí (McQuaid, Lucic) - 41. Marleau (Vlasic). Brankári: Rask - Niemi, strely na bránku: 17:39.

NEW JERSEY - VANCOUVER 2:3 po nájazdoch (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 6. Eliáš (Loktionov, Jágr), 10. Gelinas (Zajac, Židlický) - 7. Kesler (H. Sedin), 33. D. Sedin (H. Sedin, Kesler), rozh. nájazd: Santorelli. Brankári: Schneider - Luongo, strely na bránku: 30:21.

PHILADELPHIA - NY RANGERS 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Góly: 10. Read, 44. Coburn (Read, Grossmann) - 19. Richards (Kreider, Moore). Brankári: Mason - Talbot, strely na bránku: 27:31. Brankári: Mason - Talbot, strely na bránku: 27:31.

MONTREAL - ANAHEIM 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Góly: 12. Bournival (Beaulieu, Gorges), 17. Plekanec (Bournival), 32. Gionta (Plekanec, Galčenjuk), 53. Bourque (Plekanec, Gionta) - 49. Maroon (Bonino, Smith-Pelly). Brankári: Price - Hiller, strely na bránku: 25:32.

TAMPA BAY - CHICAGO 6:5 po predĺžení (1:0, 2:3, 2:2 - 1:0)

Góly: 7. Carle (Filppula, PÁNIK), 22. Thompson (Crombeen, Šustr), 38. Stamkos (Hedman), 52. Hedman (St. Louis, Stamkos), 58. Stamkos (Filppula), 62. St. Louis (Stamkos, Gudas) - 29. Bickell (Krüger, Seabrook), 31. HOSSA (Sharp, Toews), 39. Kane, 42. Shaw (Kane, Keith), 59. Toews. Brankári: Bishop - Chabibulin, strely na bránku: 25:43.

NASHVILLE - WINNIPEG 3:2 po predĺžení (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 16. Weber (Legwand, Forsberg), 47. Hörnqvist (Fisher, Jones), 65. Smith (Legwand) - 34. Peluso (Jokinen, Frolík), 57. Wheeler (Bogosian, Ladd). Brankári: Hutton - Pavelec, strely na bránku: 33:36.

MINNESOTA - CAROLINA 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)

Góly: 9. Niederreiter (Granlund, Dumba), 12. Parise (Spurgeon, Suter), 60. Heatley (Cooke, Prosser) - 27. Siomin (E. Staal, SEKERA). Brankári: Harding (41. Bäckström) - Ward (5. Peters), strely na bránku: 27:28.

DALLAS - CALGARY 5:1 (1:0, 3:1, 1:0)

Góly: 5. Chiasson (Whitney, Eakin), 32. Chiasson (Whitney), 32. Benn (Peverley, Lehtonen), 33. Dillon (Horcoff), 44. Benn (Chiasson) - 25. Stempniak (Stajan, Wideman). Brankári: Lehtonen - Ramo, strely na bránku: 34:29.

EDMONTON - WASHINGTON 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Góly: 58. Schultz (Perron, Belov) - 19. Ovečkin (Johansson, Bäckström), 36. Ward (Carlson, Alzner), 42. Bäckström (Johansson, Ovečkin), 54. Chimera (Grabovskij). Strely na bránku: Dubnyk - Holtby, strely na bránku: 31:26.

LOS ANGELES - PHOENIX 7:4 (4:0, 0:2, 3:2)

Góly: 1. Kopitar (Williams, Brown), 5. King (Kopitar), 11. Nolan (Fraser, Brown), 18. King (Regehr, Williams), 45. Richards, 53. Frattin (Doughty, Carter), 60. King (Kopitar) - 31. Halpern (Michálek, Schlemko), 35. Hanzal (Boedker, Vrbata), 42. Hanzal (Yandle, Vrbata), 43. Doan (Morris, Yandle). Brankári: Quick - Smith (21. Greiss), strely na bránku: 38:28.

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 20:15 0 0 0 0 0 0

Michal Handzuš (Chicago) 13:56 0 0 0 0 2 2

Marián Hossa (Chicago) 19:42 1 0 1 2 3 0

Richard Pánik (Tampa Bay) 15:48 0 1 1 -2 0 0

Andrej Sekera (Carolina) 21:41 0 1 1 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/