Partneri
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
Internet.sk ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
12.08.2017, 13:45, Filip Chudý , foto: © TASR, 12100 prečítaní

Kluby, spojte sa, zastavte PSG a zachráňte futbal!

Katarskí Parížania si začínajú robiť vo futbale čo chcú. Keď s nimi nevedia zamiesť kompetentní, mali by ich súperi pohnúť rozumom a jednoduchým krokom PSG potrestať.

Komentár Filipa Chudého

Futbal sa rýchlo mení, pričom nemožno povedať, že k lepšiemu. Nie je to tak dávno, čo menej bohaté kluby dokázali vyhrať Ligu majstrov (EPM), Európsku ligu (Pohár UEFA) či Pohár víťazov pohárov. Stačilo to, že len dobre systematicky pracovali. V nedávnej minulosti navyše najväčšie futbalové hviezdy stáli na prestupovom trhu asi toľko, koľko dnes kusovky z Premier League, ba možno aj menej. Dnešný futbal? Hráči z top líg sú zbytočne preplácaní, navyše toto prestupové leto nám posiela odkaz, že peniaze stále viac víťazia nad radosťou z hry. Nech si Neymar hovorí čo chce...

Podobný vývoj sa pritom viac-menej predpokladal. S nástupom komercie a príchodom zbohatlíkov do majiteľských štruktúr sa zmenil futbal na nepoznanie. Víťazstvo už nemá iba čisto športový charakter, ale v nemalej miere ide aj o iné záujmy.

Aktuálne najjasnejším príkladom je Paríž Saint-Germain. Pred príchodom katarských majiteľov išlo o priemerný francúzsky klub. Nie je pritom nič zlé, keď niekto získa bohatého majiteľa a zrazu začne písať najkrajšie roky svojej existencie, hoci v minulosti až tak veľa neznamenal. Aj na Slovensku máme také prípady. No ak sa to začne vymykať z normálu, nastáva problém. Pričom PSG problém vytvára.

Nikto nemá nič proti tomu, že PSG túži po najvyšších priečkach, čiže ušatej trofeji, to je v poriadku, ciele mať treba. Lenže spôsob ich dosahovanie v podaní katarských Parížanov v poriadku nie je.

Princípy fair play a systematickej práce tomuto klubu nič nehovoria. UEFA síce pred pár rokmi zareagovala, keď vymyslela finančné fair play, ale zbohatlíci za ten čas vymysleli toľko kľučiek, že to obchádzajú ako chcú. Čerstvý príklad Neymara hovorí za všetko. A keďže to PSG vyšlo, dostali v klube chuť na ďalšie kšeftíky. Oblak, Mbappé a ďalšie stovky miliónov, že aký problém, keď pre niekoho sú to haliere?

Ak niekto chce kúpiť hráča, pričom futbalista má záujem prestúpiť, s bohatými vreckami sa to vyriešiť dá. Preto PSG môže zastaviť teoreticky to, ak budú mať hráči charakter, no keďže peniaze nesmrdia a opatrenia UEFA sú pre najmocnejších len na smiech, treba hľadať iné riešenia.

Začína sa hovoriť o tom, že aby splnilo PSG pravidlá finančného fair play, bude musieť v krátkom čase získať na prestupoch niekoľko desiatok miliónov eur. A keďže zopár jeho hviezd je na predaj, nemal by to byť teoreticky problém, ale mohol by, ak by jeho rivali pohli rozumom. Parížanov nepotrestáte tak, že získate ich hráčov pod cenu, čo sa môže stať, keďže sú donútení predávať. Myslíte si, že Katarčanom milióny budú chýbať...? PSG bude potrestané jedine tak, keď proste finančné fair play nesplní a bude mu hroziť napr. vylúčenie z európskych súťaží. To je trest, keď si chcete kúpiť ušatú trofej, ale do „obchodu“ vás ani nepustia...

Ako sa to dá dosiahnuť?  Jednoducho, keď sa všetky kluby zatnú a medzi sebou dohodnú, že žiadneho hráča z PSG nekúpia. To je asi jediný spôsob, ako aspoň bojovať proti takýmto praktikám vo futbale. Samozrejme, nešokovalo by, keby sa v takom prípade následne urobil rekordný prestup hráča kdesi do Kataru, ale iba sa pozerať na to, ako sa ničí zmysel futbalu, čiže športové súťaženie na zdravých základoch, je cesta do pekla. Veď ak to PSG všetko prejde toto leto, čo bude o rok, dva, tri...?

PRIDAŤ KOMENTÁR
KOMENTÁRE (4)
Anonym (makak), 17/08/2017, 06:33:46
velmi jednoduchy a naivny clanok...radsej keby zrusili vykupne klauzuly a bol by s takymi ciastkami pokoj...
Odpovedať
Anonym (majo2), 12/08/2017, 22:20:38
Mne sa celkom páči, ako bohaté kluby dostali vlastnú medicínu. Vyberajú hrozienka slabších klubov, teraz vyberajú hrozienka im
Odpovedať
Filip Chudý +37, 13/08/2017, 11:04:49
Mne je jedno, kto kde bude, ale musí tam byť za fér podmienok. O to tu ide. Preto nech ostatné kluby dajú vyžrať PSG ich medicínu, a to tým, že dopomôžu, aby nesplnili finančné fair-play. Potom ich zrejme vylúčia z LM, čo je jediný skutočný trest pre nich, peňažný by nepomohol.
Odpovedať
0 4
Anonym (Športový bloger Šimon S.), 13/08/2017, 23:49:06
Pán Chudý, zamysleli ste sa a vyšlo Vás toto. Nemôžem si pomôcť, ale celý tento "návrh" (alebo čo to má byť), aby sa kluby spojili proti PSG je komický. Nie som fanúšikom PSG ani toho, akým spôsobom sa snažia zaistiť si úspech, ale aké spájanie sa proti nim? Áno, astronomické sumy za najväčšie hviezdy deformujú trh v tom zmysle, že aj za slabších hráčov bude treba dávať viac peňazí, ale to, čo navrhujete, to absolútne nevyrieši. Osobne si myslím, že PSG narazí samo a to tak, že šejkovia zistia, že bezbrehé nakupovanie hviezd im nič nezaručí, ak tie hviezdy nebudú spolu ladiť. Zopár takýchto megalomanských projektov tu už bolo a nakoniec pomerne rýchlo zhasli (viď Anži Machačkala).

A na záver ešte jedno odporúčanie pre Vás: na futbal treba nazerať trochu komplexnejšie, ako len na to, čo sa deje na ihrisku. ;) Napr. na túto tému priniesla DVTV nedávno veľmi dobrý rozhovor s českým agentom Jiřím Mullerom: https://video.aktualne.cz/dvtv/barcelona-myslela-ze-neymara-nikdo-nevyplati -sejkum-z-psg-al/r~b991530478f611e79584002590604f2e/
Odpovedať
Anonym ((Začínajúci) Športový bloger Šimon S.), 13/08/2017, 23:41:44
Pán Chudý, nemôžem si pomôcť, ale celý tento "návrh" (alebo čo to má byť), aby sa kluby spojili proti PSG je komický. Nie som fanúšikom PSG ani toho, akým spôsobom sa snažia zaistiť si úspech, ale aké spájanie sa proti nim? Áno, astronomické sumy za najväčšie hviezdy deformujú trh v tom zmysle, že aj za slabších hráčov bude treba dávať viac peňazí, ale to, čo navrhujete Vy, to absolútne nevyrieši. Osobne si myslím, že PSG narazí samo a to tak, že šejkovia zistia, že bezbrehé nakupovanie hviezd im nič nezaručí, ak tie hviezdy nebudú spolu ladiť. Zopár takýchto megalomanských projektov tu už bolo a nakoniec pomerne rýchlo zhasli (viď Anži Machačkala).

A na záver ešte jedno odporúčanie pre Vás: na futbal treba nazerať trochu komplexnejšie, ako len na to, čo sa deje na ihrisku. ;) Napr. na túto tému priniesla DVTV nedávno veľmi dobrý rozhovor s českým agentom Jiřím Mullerom: https://video.aktualne.cz/dvtv/barcelona-myslela-ze-neymara-nikdo-nevyplati -sejkum-z-psg-al/r~b991530478f611e79584002590604f2e/

https://www.fac ebook.com/%C5%A0portov%C3%BD-bloger-2036780496549905/
Odpovedať
Anonym (D.L), 12/08/2017, 14:57:22
Ja budem mať na to asi úplne sedliacky názor ..vlastne toto všetko spustila Barcelona aj s pánom rozhodcom Aytekinom v tej divnej odvete Ligy majstrov s PSG ..a tak sa šejkovia rozhodli že to všetko bude tentoraz inak a vykupia spanielskym klubom ich naj hráčov ...ale asi ma kazdy na to svoj názor a môj je takýto
Odpovedať
Filip Chudý +37, 13/08/2017, 11:05:55
Rozhodca síce Barce jasne pomohol, ale ten zápas pri aj PSG sám prehral.
Odpovedať
0 2
Anonym (maross), 13/08/2017, 09:38:06
presne ako píšeš - vtedy mala uefa zasiahnuť ... o tom fiasku sa už nebude hovoriť, aby sa mohlo v prospech "gigantov" /BARCA,REAL.../ udiať ak bude treba nové fiasko - načo by tlačili zavedenie videa...banda - teraz keď sú bezmocní voči katarským peniazom tak bude veľký plač....
Odpovedať
Anonym (Milan), 12/08/2017, 14:28:26
Vazeny pan Chudy, mate naozaj amaterske zmyslanie a co je najhorsie, futbalu vobec nerozumiete... Netyka sa to len tohto konkretneho clanku, Vas prehlad o futbalovej problematike je fakt zalostny :(
Dnes uz moze byt "novinarom" alebo "redaktorom" naozaj hocikto!
Odpovedať
Filip Chudý +37, 13/08/2017, 10:44:47
Nabudúce napíš, čo sa ti konkrétne nepáči a čomu presne akože nerozumiem, lebo maximálne žalostné sú iba Milanove slová, ktorý nenapísal absolútne nič. Takto nemám na čo reagovať.
Odpovedať
1 0
Anonym (Boris), 21/08/2017, 09:48:04
Ja musím za článok autora veľmi pochváliť, samozrejme za predpokladu, že nemá viac ako 7 rokov.
Odpovedať
Jozef Jankovič +19, 12/08/2017, 18:44:33
Už som si myslel, že Chudý dosiahol svoje dno, ale má tvdrú hlavu, ktorá prerazí aj betón. Čo tam potom, že hlava osprostie. Iste sa z jeho článku s výzvou ako hrom všetci po.erú a vykonajú jeho želanie :D. Možno by mal začať vyzývať najprv niekoho v slovenských pomeroch, keď tu niekto prepláca hráčov viacnásobne vyššími sumami ako najvačší konkurenti a ako káže zdravý rozum, či sa už jedná o prestupy, alebo pravdepodobne aj platy. Ako tréning by to mohol absolvovať, dostal by od vekslákovho syna jednu, či dve po papuli a bolo by po článkoch.
Odpovedať
3 1
Filip Chudý +37, 13/08/2017, 10:59:32
Mne je úplne jasné, že tento futbalový kolotoč sa bude krútiť do pekla ďalej. No aspoň sa to len nepozerám a urobím to málo, čo môžem. Keby to "málo" urobil každý vo futbalovom svete, čo sú miliardy ľudí, potom by sa to zmenilo. No, bohužiaľ, aj slovenské ovečky budú radšej mékať nad Neymarom, anglickou ligou a pod. Čo tomu biznisu iba nahráva.
A v druhej časti je zrejme myslený Slovan. Lenže tu si treba uvedomiť, že jeho konkurentmi nie sú slovenské kluby, ale kluby z iných krajín, ktorých cieľom je tiež skupina európskych pohárov. Ani súperom PSG predsa nie sú francúzske kluby, ale tie, ktoré chcú získať ušatú trofej. A rozhodne nemám pocit, že by Slovan preplácal kluby napr. z okolia ako Slavia, Sparta, Plzeň, Legia atď. Dokonca si dovolím povedať, že má oproti nim menší rozpočet.
A zdôrazňujem, ja nemám nič proti šejkom vo futbale, dokonca ich vítam, ak budú robiť v rámci noriem. No nemám pocit, že minutie nejakých 500 miliónov eur na nákupy počas jedného leta, lebo ak chcú Oblaka a Mbappeho, tak to toľko bude, je normálne.
Odpovedať
0 3
Anonym (martin), 14/08/2017, 12:38:13
Slovenske kluby nie su konkurentom Slovana? Tak nech ide bars aj do madarskej ligy. Ved ani majstrom nebol, hoci sa nezmyselne po odstupeni Myjavy odratuvali body namiesto kontumacie dalsich ich zapasov a tym padom Slovan sa priblizil zadarmo o 7 bodov k Ziline a prd z toho. Potom tie spominane uspechy na ceste za skupinovou fazou Jelgava, Lyngby su v protiklade s nakupmi a snahou sa vyrovnat Lotysom, ci Litevcom, Bielorusom a podobnym obrom. Slovan je dominantny nie v hre, to ani nahodou, iba v preplacani slabych hracov.
Odpovedať
Anonym (marko), 13/08/2017, 22:06:01
haló šéfko ty čo tu splietaš sprostosti?u slovana ti takáto politika nevadí,u PSG áno?slovan robí presne to isté,akurát na milion násobne menšom v europe nič neznamenajúcom piesočku a aj tak nikdy nebude konkurovat slávii,sparte ani légii...hlavným spoločným znakom sú nakradnuté peniaze od chudoby,preto sa bezhlavo rozhadzuje...keby mali oligarchovia hráčov kupovat z vlastných mozolov tak pri svojich futbalových znalostiach a lakomosti hrajú všetci v okrese a v gumotextilkách
Odpovedať

NAJČÍTANEJŠIE
Liga majstrov