SVK

APN

ENG

SPA

ITA

GER

FRA

CZE

Liga majstrov

EL-UEFA

EURO

EURO U21

Extraliga

NHL

CZ hokej

KHL

NBA

Hokejbal

LIVE SCORES


Šport7 - sprievodca svetom športu
ANKETA
Čo hovoríte na Weissové odvolanie?
Sklamalo ma to (35)
Nemal som ho rád, ale mal dostať ešte šancu (4)
Som štastný (20)
pridané 04/05/2010 od Martin Bohunický
120 čitateľov

Predstavujeme účastníkov MS 2010 vo futbale (17.): Mexiko

Takmer pravidelný účastník MS napriek 13 štartom nedosiahol ďalej ako na štvrťfinále. Môžu tento rok prepísať históriu? Prečítajte si informácie o národnom výbere Mexica.

Prezývka: El Tri

Súperi: JAR, Uruguaj, Francúzsko

Klúčoví hráči: Rafael Marquez(FC Barcelona), Carlos Vela(Arsenal)

Posledných  5 zápasov:

vs Island 0:0
vs KĽDR 2:1
vs Nový Zéland 2:0
vs Bolívia 5:0
vs Trinidad a Tobago 2:2

Slabiny

Éra brankára Camposa je za nami a mužstvo nemá dôstojnú náhradu na brankársky post. Z pätice brankárov, ktorí pripadajú do úvahy ani jeden nepôsobí v Európe a ten najvyťaženejší - Oscár Pérez má už 37 rokov.
 
VIDEO:  Futbal v Mexiku
 

Krátka história

Mexická futbalová reprezentácia vznikla na podnet predovšetkým Španielskych prisťahovalcov v roku 1923. Mužstvo odvtedy odohralo množstvo priateľských zápasov prevažne s Guatemalou a Španielskom.

Prvý medzinárodný turnaj odohralo mužstvo na Olympiáde v roku 1928. Pri príprave im pomohli mnohými priateľskými stretnutiami práve hráči Španielska. Po dvoch remízach a jednej prehre podľahli v štvrťfinále práve Španielom vysoko 1:7.

O dva roky neskôr sa konali prvé majstrovstvá sveta v histórií. Po prehrách s Chile a Francúzskom prišlo veľmi kontroverzné stretnutie s Argentínou. Boli to prvé odpískané pokutové kopy v historií svetových šampionátov a bolo ich päť! Tieto majstrovstvá boli jedinými s Mexickou účasťou až do roku 1950, hoci to bolo podmienené pochopitelne aj tým, že v rokoch 1942 a 1946 sa MS v dôsledku svetovej vojny nekonali. Od roku 1950 chýbalo Mexiko na záverečnom šampionáte už len tri krát.

V roku 1970 dostalo Mexiko právo usporiadať svetový šampionát. Po bezgólovej remíze so ZSSR a jednoznačnej výhre 4:0 nad El Salvadorom hostili Mexičania Belgicko a gólom Carlosa Peňa z pokutového kopu v 14.minúte postúpili do jedného z dvoch historických štvrťfinále. Tam im však rozbehnutí Taliani nedali žiadnu šancu a rozprášili ich 4:1. 

VIDEO: MS 1970 Taliansko - Mexiko
 
 
Nasledujúce roky možno označiť ako neplodné. Na MS 1974 sa El Tri neprebojovali a z MS 1978 boli rezolútne vyprevadení po prehre 6:0 so Západnym Nemeckom a 3:1 s Tuniskom a Poľskom. Následne opäť na MS v Španielsku chýbali.
 
Zo zúfalstva vytrhol Mexičanov až ďalší domáci šampionát. A zas a znova to bolo na domácej pôde jediné štvrťfinále. Cestu k nemu mali Mexičania pomerne vydláždenú. Po skupine s Belgickom, Paraguajom a Irakom zdolali v osemfinále Bulharsko. Zápas so Západným Nemeckom už nebol taký jednoznačný ako z roku 1974, naopak, rozhodli až pokutové kopy.
 
VIDEO:  MS 1986 Západné Nemecko - Mexiko 
 
 

Podobne ako Chile vyrobilo aj Mexiko jeden škandál, ktorý otriasol ich futbalovou históriou. Ten napriek tomu, že rozhodne nebol takých rozmerov ako u Chilanov znamenal zastavenie činnosti pre Mexický šport na dva roky. Dôvodom bolo úmyselné využitie starších hráčov, ako povoluje vekový limit v kvalifikácií na Olympijské hry 1988. 

V roku 1998 predviedlo Mexiko niekoľko skvelých obratov, ktoré ich doviedli do osemfinále na MS. Najskôr s domácou Kóreou otočili z 0:1 na 3:1 a potom s Belgickom z 0:2 vyrovnali na 2:2. Posledný zápas s Holandskom v pomere 2:2 zabezpečil Mexiku spomínaný postup do osemfinále. Žiaľ, Mexiko narazilo na svojho odvekého strašiaka z Nemecka  a podľahlo mu 2:1.

Osemfinálová hranica zostala nepokorená aj v najbližších dvoch prípadoch - v roku 2002 podľahli rivalovi z USA 2:0 a v roku 2006 Argentíne 2:1 po predĺžení krásnym volejom Maxiho Rodriguéza. 

Šance na MS

Celé Mexiko dúfa, že osemfinávé prekliate tentoraz bude prelomené. V pomerne vyrovnanej základnej skupine sa môže stať čokolvek, no Mexiko má všetko vo svojich rukách. No štvrťfinále sa zdá byť v dôsledku nedostatočne kvalitného kádra utópiou aj naďalej.

KOMENTÁRE K ČLÁNKU
INZERCIA
SME NA FACEBOOKU
NAJČÍTANĚJŠIE ČLÁNKY
DNES
3 DNI
TÝŽDEŇ
SME NA FACEBOOKU