sobota, 10. október 2015 09:05 | Autor: TASR

Hossa prihral Kaneovi na víťazný gól, ďalší traja Slováci v noci bodovo mlčali (+VIDEO) | zdroj: © TASR

New York 10. októbra (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa prispel v noci na sobotu v zámorskej NHL jednou asistenciou k výhre Chicaga na ľade New Yorku Islanders 3:2 pp. Tridsaťšesťročný útočník prihral v druhej minúte predĺženia spoluhráčovi Patrickovi Kaneovi na víťazný gól, vďaka ktorému vybojoval úradujúci držiteľ Stanleyho pohára prvý triumf v novej sezóne.

Hossa mal výrazný podiel na triumfe hostí, keď ho v predĺžení pri brejku fauloval Nick Leddy a vybojoval tak pre svoj tím presilovku. V nej následne nabil Kaneovi, ktorého strieľanú prihrávku si dvojica domácich obrancov Boychuk - Hamonic nešťastnými tečmi zrazila do vlastnej siete. Slovenský krídelník zaznamenal druhý bod v sezóne, keď si asistenciu pripísal aj v otváracom dueli s Rangers, ktorý "jastrabi" prehrali 2:3. Na ľade Islanders sa počas 19:46 min. prezentoval aj dvoma neúspešnými streleckými pokusmi. Blackhawks tak pokazili domácim premiéru v novej hale Barclays Center v Brooklyne. V bránke "ostrovanov" sa neobjavil Slovák Jaroslav Halák, ktorého trápi zranenie v hornej časti tela, medzi žrďami ho nahradil Nemec Thomas Greiss, ktorý zaznamenal 32 úspešných zákrokov.

Dvaja Slováci sa predstavili na ľade Detroitu, kde domáci Red Wings skolili Toronto 4:0. Útočník "červených krídel" Tomáš Tatar rovnako ako obranca hostí Martin Marinčin nebodovali, Tatar počas 15:29-minútového pobytu na ľade vyslal na súperovu bránku dve strely, Marinčin odohral 14:20 min., odsedel si dvojminútový trest a duel dokončil s dvomi mínuskami. Ďalší Slovák, Tatarov spoluhráč Tomáš Jurčo sledoval zápas ako zdravý náhradník z tribúny. Hrdinom stretnutia bol domáci útočník Justin Abdelkader, ktorý sa zaskvel hetrikom, svojím druhým v profiligovej kariére. Oporou Detroitu bol aj brankár Jimmy Howard, ktorý zastavil všetkých 22 striel súpera a radoval sa už z 21. čistého konta v NHL. Jeff Blashill tak slávil víťaznú premiéru na striedačke Red Wings, o to pikantnejšiu, že bola proti jeho predchodcovi. Kouč hostí Mike Babcock, ktorý viedol mužstvo z Hockeytownu dlhých desať rokov, naopak nebude na návrat do Detroitu spomínať v dobrom.

Neúspešný štart do nového ročníka zažívajú hráči Los Angeles, ktorí podľahli doma Arizona 1:4 a utrpeli už druhú prehru. Slovenský krídelník v službách Kings Marián Gáborík sa bodovo nepresadil, keď si počas 18:44 min. zapísal iba dva neúspešné strelecké pokusy.

Columbus podľahol na domácom ľade New Yorku Rangers 2:4. Domáci Brandon Saad síce v 57. minúte strelil gól na 2:1, "jazdci" sa však nevzdali a odpovedali troma gólmi v priebehu 77 sekúnd. "Dnes sme hrali hokej zhruba 57 minút," povedal po stretnutí tréner Columbusu Todd Richards.

Sumáre NHL:

NEW JERSEY DEVILS - WINNIPEG JETS 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)

Góly: 33. Tlustý (Cammalleri, Stempniak) - 22. Scheifele (Ehlers, Perreault), 24. Wheeler (Ladd, Myers), 37. Ladd (Perreault, Wheeler). Brankári: Schneider - Hutchinson, strely na bránku 21:30, 14.579 divákov.

COLUMBUS BLUE JACKETS - NEW YORK RANGERS 2:4 (0:1, 1:0, 1:3)

Góly: 21. Atkinson (Dubinsky), 57. Saad (Murray, Johansen) - 20. Zuccarello, 58. Lindberg (Miller), 58. Hayes (Girardi, Stepan), 59. Zuccarello. Brankári: Bobrovskij - Lundqvist, strely na bránku: 33:25, 19.027 divákov.

DETROIT RED WINGS - TORONTO MAPLE LEAFS 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)

Góly: 2. Abdelkader (Franzén, Zetterberg), 9. Abdelkader (Larkin, Kindl), 21. Larkin (Zetterberg, Green), 24. Abdelkader (Zetterberg, Quincey). Brankári: Howard - Bernier (21. Reimer), strely na bránku: 22:22, 20.027 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - CHICAGO BLACKHAWKS 2:3 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Góly: 26. Tavares (Boychuk, Cizikas), 42. Židlický (Nelson, Kuľomin) - 14. Anisimov, 46. Kane (Toews, Keith), 62. Kane (HOSSA, Keith). Brankári: Greiss - Crawford, strely na bránku: 36:35, 15.795 divákov.

LOS ANGELES KINGS - ARIZONA COYOTES (0:2, 1:2, 0:0)

Góly: 40. Toffoli (Carter) - 3. Michálek (Rieder), 20. Ekman-Larsson (Domi, Hanzal), 25. Domi (Murphy), 27. Rieder (Duclair, Hanzal). Brankári: Quick - Smith, strely na bránku 41:22, 18.230 divákov.