piatok, 2. október 2015 09:05 | Autor: TASR

Bratislava 1. októbra (TASR) - Slovenský futbalový reprezentant Róbert Mak prispel gólom k cennej remíze PAOK-u Solún s Borussiou Dortmund 1:1 v dueli 2. kola skupinovej fázy Európskej ligy UEFA. Grécky tím si tak do tabuľky C-skupiny pripísal druhý bod, Borussia je so štyrmi bodmi na čele.

Mak sa prezentoval ukážkovým gólom v 34. minúte zápasu, keď si nabehol za obranu na pas kapitána Alexandrosa Tziolisa, s loptou sa dostal až na pravú stranu pokutového územia a nechytateľnou strelou od brvna prekonal brankára Romana Weidenfellera. Po oslavách s divákmi a spoluhráčmi videl od rozhodcu žltú kartu. Dortmund po zmene strán manko zmazal po presnom zásahu Gonzala Castra. Mak hral do 73. minúty, jeho krajan Erik Sabo odohral celý duel.

Český šampión Viktoria Plzeň aj so slovenskými legionármi Matúšom Kozáčikom, Patrikom Hrošovským a Michalom Ďurišom prehral na ihrisku Villarrealu 0:1. Hrdinom domácich sa stal autor jediného gólu Brazílčan Leo Baptistao. Lídrom E-skupiny je Rapid Viedeň, ktorý v Minsku nad Dinamom vyhral 1:0 a čisté konto si udržal slovenský brankár Ján Novota.

SSC Neapol aj bez slovenského stredopoliara Mareka Hamšíka vyhral v D-skupine na štadióne Legie Varšava 2:0, keď Dušana Kuciaka v bránke domácich prekonali Dries Mertens a Gonzalo Higuain. Hamšík ani nebol v kádri na duel v poľskej metropole, v drese domácich zasiahol po zranení stehna do hry jeho krajan Ondrej Duda - nastúpil ako striedajúci hráč v 62. minúte.

V B-skupine si FC Liverpool v stretnutí so švajčiarskym Sionom pripísal na konto druhú remízu po výsledku 1:1. Na zápasovej súpiske domácich sa neobjavilo meno kapitána slovenskej reprezentácie Martina Škrtela. Sion je na čele skupiny so štyrmi bodmi.

Cenný triumf 1:0 si z Marseille odviezol Slovan Liberec. Za hostí prišiel Marek Bakoš na ihrisko v polčasovej prestávke a jeho spoluhráč Vladimír Coufal šesť minút pred koncom zaznamenal víťazný gól. Na prvom mieste F-skupiny je s plným počtom bodov Braga po triumfe 1:0 doma nad Groningenom, v drese ktorého hral Albert Rusnák do 32. minúty.

Tottenham Hotspur v jednom zo šlágrov večera remizoval na ihrisku AS Monaco 1:1 a je na čele J-skupiny súťaže. Účastníka Premier League poslal v 35. minúte do vedenia Erik Lamela, aspoň bod pre domácich zachránil deväť minút pred koncom presnou hlavičkou striedajúci Stephan El Shaarawy.

Bundesligista Schalke 04 Gelsenkirchen rozhodol o hladkom víťazstve nad gréckym Asterasom Tripolis 4:0 už v prvom polčase, keď sa čistým hetrikom v priebehu šestnástich minút blysol argentínsky útočník Franco Di Santo. Iba na lavičke hostí presedel celý zápas slovenský brankár Tomáš Košický. Schalke je lídrom K-skupiny so šiestimi bodmi pred pražskou Spartou, ktorá si doma poradila s APOEL-om Nikózia 2:0, góly zaznamenali Nigérijčan Kehinde Fatai a obranca Jakub Brabec.

Premožiteľ MŠK Žilina z 3. predkola súťaže Athletic Bilbao prehral na ihrisku holandského AZ Alkmaar 1:2. V tomto dueli sa predstavilo slovenské rozhodcovské trio na čele s hlavným Ivanom Kružliakom. V L-skupine je nečakaným lídrom Partizan Belehrad po cennom triumfe na ihrisku nemeckého Augsburgu 3:1. Bundesligista nemá po dvoch kolách na konte ani bod, Partizan dvakrát bodoval naplno.

Skupinová fáza vyvrcholí záverečným šiestym kolom 10. decembra. Do jarného 16-finále postúpia prvé dva kluby z každej skupiny, tam sa k nim pridá osem tretích zo skupín LM. Finále sa bude hrať 18. mája 2016 v Bazileji.

Sumáre - 2. kolo skupinovej fázy EL:

A-skupina:

Molde FK - Ajax Amsterdam 1:1 (1:1)

Góly: 8. Hestad – 19. Fischer

Celtic Glasgow - Fenerbahce Istanbul 2:2 (2:1)

C-skupina:

PAOK Solún - Borussia Dortmund 1:1 (1:0)

/za hostí chytal Novota celý zápas/

FC Villarreal - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Gól: 54. Baptistao, ČK: 80. Procházka (Plzeň)
/za hostí Kozáčik, Ďuriš a Hrošovský celý zápas/

F-skupina:

Olympique Marseille - Slovan Liberec 0:1 (0:0)

Lazio Rím - AS St. Etienne 3:2 (1:1)

Góly: 22. Onazi, 48. Hoedt, 80. Biglia – 6. Sall, 84. Monnet-Paquet, ČK: 33. Berič, 77. Sall (obaja St. Etienne)

Rosenborg Trondheim - Dnepr Dnepropetrovsk 0:1 (0:0)

Gól: 80. Selezňov

H-skupina:

Besiktas Istanbul - Sporting Lisabon 1:1 (0:1)

Gól: 61. Tore - 16. Ruiz

Lokomotiv Moskva - Skenderbeu Korce 2:0 (1:0)

Góly: 35. Niasse, 74. Samedov

I-skupina:

Belenenses Lisabon - AC Fiorentina 0:4 (0:2)

Góly: 18. Astori, 45.+2 Babacar, 83. Tonel (vlastný), 90. Rossi

FC Bazilej - Lech Poznaň 2:0 (0:0)

Góly: 55. Bjarnason, 90. Embolo, ČK: 49. Linetty (Lech)

J-skupina:

FK Karabach Agdam - RSC Anderlecht 1:0 (0:0)

Gól: 36. Richard

AS Monaco - Tottenham Hotspur 1:1 (0:1)

Góly: 81. El Shaarawy - 35. Lamela

K-skupina:

Sparta Praha - APOEL Nikózia 2:0 (1:0)

Gól: 24. Fatai, 60. Brabec

Schalke 04 Gelsenkirchen - Asteras Tripolis 4:0 (3:0)

Góly: 28., 37. a 44. Di Santo (tretí z 11m), 84. Huntelaar

L-skupina:

AZ Alkmaar - Athletic Bilbao 2:1 (0:0)

Gól: 55. Henriksen, 65. Boveda (vlastný) - 75. Aduriz
/rozhodovali: Kružliak - Balko, Brendza (všetci SR)/

FC Augsburg - Partizan Belehrad 1:3 (0:1)

Góly: 57. Bobadilla - 31. a 62. Živkovič, 54. Ji Dong-Won (vlastný), ČK: 64. Subič (Partizan)