Celkovým víťazom Tour Froome, Peter Sagan si prevzal zelený dres

nedeľa, 26. júl 2015 20:38 | Autor: TASR

Celkovým víťazom Tour Froome, Peter Sagan si prevzal zelený dres | zdroj: © TASR

Paríž 26. júla (TASR) - Chris Froome sa v nedeľu stal víťazom 102. ročníka najslávnejších cyklistických pretekov sveta Tour de France. Jazdec stajne Sky tak zopakoval triumf z roku 2013.

Britský jazdec sa zároveň stal aj najlepším vrchárom tohto ročníka. Na druhej priečke skončil, rovnako ako pred dvoma rokmi, Kolumbijčan Nairo Quintana (Movistar) a tretie miesto obsadil jeho tímový kolega Alejandro Valverde. Zelený dres získal už štvrtýkrát v rade Peter Sagan. Dvadsaťpäťročný Slovák sa tak posunul na druhé miesto historických tabuliek hneď za Nemca Erika Zabela, ktorý v tejto súťaži triumfoval šesťkrát.

"Po prvé sa chcem poďakovať svojim tímovým kolegom, bez ktorých by som tu nestál. Majú moju vďaku a rešpekt, žltý dres patrí rovnako im ako mne. Ďakujem aj celému tímu a všetkým, čo ma podporovali. Svoje žene, ktorá je moja motivácia a sila. Žltý dres je niečo veľmi špeciálne, symbolizuje všetko, čo som si prežil. To dobré aj to zlé. Som naňho hrdý," povedal Froome.

V záverečnej exhibičnej 21. etape z Sevres - Grand Paris Seine Ouest do cieľa na Elyzejských poliach v Paríži (109,5 km) triumfoval Nemec Andre Greipel v čase 2:49:41 h. Pretekár stajne Lotto sa presadil v hromadnom špurte pred Francúzom Bryanom Coquardom z tímu Europcar a tretí skončil Nór Alexander Kristoff z Kaťuše. Sagan sa taktiež pokúšal o triumf, no skončil na 7. mieste.

"Každý špurtér sníva o tom, že vyhrá na Elyzejských poliach. Ďakujem celému tímu, ktorý ma sem doviedol. Taktiež aj rodine, priateľom a trénerom. Toto víťazstvo pre mňa znamená veľmi veľa," povedal v cieli Greipel.

Froome sa odel do žltého dresu najprv v 3. etape, na ďalšie tri ho stratil, ale v siedmej si ho obliekol opäť a odvtedy ho už z rúk nepustil. Hlavný krok k celkovému triumfu spravil v 10., prvej horskej etape v záverečnom stúpaní na La Pierre Saint-Martin, kde deklasoval svojich najväčších súperov, vypracoval si takmer trojminútový náskok a ten v ďalšom priebehu už len kontroloval.

Vyhral s náskokom 1:12 minúty na druhého Quintanu, tretí Valverde stratil 5:25 minút. Štvrtý skončil obhajca trofeje Vincenzo Nibali a na piatej priečke ďalší veľký favorit Alberto Contador zo Španielska. Najlepší domáci jazdec je deviaty Romain Bardet z AG2R.

Sagan zvíťazil v bodovacej súťaži pred druhým Nemcom Andrem Greipelom o 66 bodov a získal "maillot vert" už štvrtýkrát v rade. V historických tabuľkách sa tak dostal na druhé miesto spolu s Írom Seanom Kellym. Pred nimi je už len Zabel. Celkovo skončil na 46. mieste s vyše dvojhodinovou stratou na víťaza.

"Som veľmi šťastný. Od začiatku tohto ročníka to boli veľmi tvrdé súboje a moja úloha v tíme bol iná ako v predchádzajúcich rokoch. Som rád, že som nespadol a že si opäť odveziem zelený dres. Som spokojný aj s výkonom, ktorý som predviedol. Bolo to pekné a dôležitá skúsenosť ísť s Albertom Contadorom. Je to veľký šampión. Tento ročník som si poriadne užil," povedal Sagan v prvom televíznom rozhovore. Na tohtoročnej Tour nazbieral päť druhých, dve tretie a dve štvrté a jedno piate miesto. Navyše sa prezentoval ako veľmi aktívny jazdec. V druhej polovici Tour bol štyrikrát po sebe v dlhých únikoch, ktoré sám vypracoval, a vyhlásili ho za najbojovnejšieho pretekára 15. a 16. etapy.

Najlepším vrchárom sa stal Froome, ktorý nazbieral 119 bodov, druhý Quintana ich mal o jedenásť menej. Pre Kolumbijčana môže byť cenou útechy aspoň biely dres pre najlepšieho mladého pretekára do 25 rokov. Medzi tímami dominoval španielsky Movistar s takmer hodinovým náskokom pred britskou stajňou Sky, tretí je Saganov Tikoff-Saxo. Najbojovnejším mužom 102. ročníka Tour sa stal Bardet.

Záverečná etapa mala už tradične najmä exhibičný charakter. Na rovinatej trati dlhej 109,5 kilometrov zo Sevres - Grand Paris Seine Ouest s cieľom na slávnych Elyzejských poliach v Paríži sa už nebojovalo o celkové poradie a išlo len o jej víťaza a body do súťaže aktivity. Tá však mala už pred štartom svojho víťaza - Sagana.

Jedinú rýchlostnú prémiu na 56. kilometri získal Andrij Grivko, hneď po nej zaútočil Sylvain Chavanel. Za ním sa vydalo ďalších šesť pretekárov, ale nevypracovali si výraznejší náskok. Dvadsať km pred cieľom bola na čele trojica Oliveira, Vachon a Van Bilsen s približne 30-sekundovým náskokom. Jedenásť km pred cieľom sa k nim pridal aj Rohan Dennis, víťaz úvodnej časovky, po ňom to skúsil aj Thomas Voeckler, no pelotón nenechal nikoho na dlhšie uniknúť a všetko smerovalo k hromadnému finišu. Posledné kilometre išli už všetci spolu, pričom na čele sa zhromaždili špurtéri aj so Saganom. Víťazom sa stal nakoniec Greipel.

výsledky 21. etapy (Sevres - Grand Paris Seine Ouest - Elyzejské polia, Paríž, 109,5 km):

1. Andre Greipel (Nem./Lotto) 2:49:41 h, 2. Bryan Coquard (Fr./Europcar), 3. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša), 4. Edvald Boasson Hagen (Nór./MTN), 5. Arnaud Demare (Fr./FDJ), 6. Mark Cavendish (V.Brit./Etixx-Quick-Step), 7. Peter SAGAN (SR/Tinkoff-Saxo), 8. John Degenkolb (Nem./Giant), 9. Michael Matthews (Aus./Orica), 10. Ramunas Navardauskas (Litva/Cannondale) všetci rovnaký čas

celkové poradie: 1. Chris Froome (V.Brit./Sky) 84:46:14 h, 2. Nairo Quintana (Kol./Movistar) +1:12 min, 3. Alejandro Valverde (Šp./Movistar) +5:25, 4. Vincenzo Nibali (Tal./Astana) +8:36, 5. Alberto Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) +9:48, 6. Robert Gesink (Hol./LottoNL) +10:47, 7. Bauke Mollema (Hol./Trek) +15:14, 8. Mathias Frank (Švaj./IAM Cycling) +15:39, 9. Romain Bardet (Fr./AG2R) +16:00, 10. Pierre Rolland (Fr./Europcar) +17:30, ... 46. SAGAN +2:14:55

bodovacia súťaž: 1. SAGAN 432 b, 2. Greipel 366, 3. Degenkolb 298, 4. Cavendish 206, 5. Coquard 152, 6. Froome 139, 7. Thibaut Pinot (Fr./FDJ) 113, 8. Valverde 103, 9. Thomas De Gendt (Belg./Lotto) 90, 10. Kristoff 90

súťaž vrchárov: 1. Froome 119 b, 2. Quintana 108, 3. Bardet 90, 4. Pinot 82, 5. Joaquim Rodriguez (Šp./Kaťuša) 78, 6. Rolland 74, 7. Valverde 72, 8. Jakob Fuglsang (Dán./Astana) 64, 9. Porte 58, 10. Serge Pauwels (Belg./Team MTN) 55

súťaž mladých pretekárov: 1. Quintana 84:47:26 h, 2. Bardet +14:48 min, 3. Warren Barguil (Fr./Giant) +30:03, 4. Pinot +37:40, 5. Bob Jungels (Hol./Trek) +1:32:09, 6. SAGAN +2:13:43, 7. Adam Yates (V.Brit./Orica) +2:15:24, 8. Wilco Kelderman (Hol./Lotto) +3:02:55, 9. Emanuel Buchmann (Nem./Bora) +3:07:35, 10. Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri./MTN-Qhubeka) +3:09:24

poradie tímov: 1. Movistar (Šp.) 255:24:24 h, 2. Sky (V.Brit.) +57:23 min, 3. Tinkoff-Saxo (Rus.) 1:00:12, 4. Astana (Kaz.) +1:12:09, 5. MTN-Qhubeka (JAR) +1:14:32

najbojovnejší pretekár 102. ročníka Tour: 1. Bardet