nedeľa, 29. marec 2015 23:05 | Autor: TASR

Bratislava 29. marca (TASR) - Futbalisti Nemecka potvrdili v nedeľu úlohu favorita v kvalifikácii EURO 2016, keď v Tbilisi vyhrali nad domácim Gruzínskom 2:0. V D-skupine po piatich dueloch strácajú z tretieho miesta bod na vedúce Poľsko, ktoré remizovalo s Írskom v Dubline 1:1. Poliaci prišli o plný bodový zisk v nadstavenom čase.

Nemci o svojom triumfe rozhodli v závere prvého polčasu. Najskôr v 39. minúte skóroval Marco Reus po prihrávke Maria Götzeho, o päť minút neskôr pridal poistku Thomas Müller. Rovnaký počet bodov a lepšie skóre ako úradujúci majstri sveta má v D-skupine na konte Škótsko po očakávanom domácom víťazstve nad outsiderom z Gibraltáru 6:1. Hetrikom sa na tom podieľal Steven Fletcher, dva góly z pokutových kopov pridal Shaun Maloney.

Rumunsko potvrdilo pozíciu lídra F-skupiny - doma nad Faerskými ostrovmi vyhralo iba tesne 1:0, autorom víťazného zásahu bol Claudiu Keserü v 21. minúte. V tesnom závese za 13-bodovými Rumunmi je Severné Írsko, ktoré si poradilo s Fínskom 2:1. Hrdinom domácich bol dvojgólový Kyle Lafferty. Maďarsko remizovalo doma s Gréckom bez gólov 0:0.

Na čelo I-skupiny sa vyšvihlo Portugalsko vďaka víťazstvu 2:1 v šlágri so Srbskom. Na štadióne Benficy v Lisabone poslal domácich do vedenia po desiatich minútach presnou hlavičkou z ôsmich metrov Ricardo Carvalho a hoci Nemanja Matič po zmene strán vyrovnal, Portugalsko okamžite odpovedalo zásluhou Fabia Coentraa. Výrazne v hre o postup sú aj naďalej Albánci, keď v Elsabane otočili v závere skóre stretnutia s oslabeným Arménskom a triumfovali 2:1.

Kvalifikácia EURO 2016 vo futbale:

D-skupina:

Gruzínsko – Nemecko 0:2 (0:2)
Góly: 39. Reus, 44. Müller

Škótsko – Gibraltár 6:1 (4:1)
Góly: 28., 77. a 90. Fletcher, 18. a 25. Maloney (oba z 11m), 39. Naismith – 20. L. Casciaro

Írsko – Poľsko 1:1 (0:1)
Góly: 90.+1 Long - 26. Peszko