Bern postúpil na úkor Sparty, Slovan najhorším tímom EL

piatok, 12. december 2014 00:05 | Autor: TASR

Bern postúpil na úkor Sparty, Slovan najhorším tímom EL | zdroj: © TASR

Bratislava 11. decembra (TASR) - Futbalisti Young Boys Bern zvíťazili vo štvrtkovom zápase záverečného 6. kola I-skupiny Európskej ligy UEFA 2014/2015 nad Spartou Praha 2:0 a tento výsledok ich posunul do jarného 16-finále.

Rozhodujúci moment stretnutia prišiel v 76. minúte, keď francúzsky útočník Guillaume Hoarau premenil jedenástku po nedovolenom zákroku Pavla Kadeřábka na Milana Vilotiča. V nadstavenom čase spečatil na 2:0 Renato Steffen.

I-skupinu vyhral SSC Neapol (13 bodov) pred švajčiarskym tímom (12 bodov), tretia s 10 bodmi skončila Sparta, ktorej pritom stačilo uhrať na umelej tráve v Berne remízu, no nepodarilo sa jej to. Na poslednom mieste s nulou na bodovom konte a katastrofálnym skóre 1:20 skončil bratislavský Slovan.

Obhajca trofeje FC Sevilla pokračuje v súťaži po tom, ako si poradil s chorvátskou Rijekou 1:0. Legia Varšava s duom slovenských legionárov Dušan Kuciak - Ondrej Duda v základnej zostave zvíťazila nad Trabzonsporom 2:0. Poľský tím si zaistil postup z prvého miesta L-skupiny. PAOK Solún bez Róberta Maka prehral doma s Guingampom 1:2 a pohárová púť sa pre neho skončila.

Futbalisti Red Bull Salzburg triumfovali nad rumunským Astra Giurgiu presvedčivo 5:1. V základnej D-skupine neokúsili trpkosť prehry, po piatich víťazstvách a jednej remíze suverénne postúpili do jarného šestnásťfinále a stali sa držiteľmi gólového rekordu v EL.

V šiestich dueloch hlavnej fázy nastrieľali až 21 gólov, čím o tri presné zásahy prekonali doterajšie maximum ruských klubov Zenitu Petrohrad a CSKA Moskva spoločne s belgickým RSC Anderlecht. Autorom rekordného gólu bol v 46. minúte Brazílčan Alan Carvalho, ktorý dvadsať minút pred koncom pridal aj ďalší presný zásah.

Postup do vyraďovacích bojov mali vo vrecku bez ohľadu na štvrtkový výsledok aj futbalisti Dinama Moskva so slovenským reprezentantom Tomášom Hubočanom. Ruský klub si triumfom na trávniku PSV Eindhoven v pomere 1:0 pripísal šieste víťazstvo a s plným počtom bodov ovládol tabuľku E-skupiny. Hubočan odohral na pôde PSV, ktoré postúpilo z 2. priečky, celý zápas.

Z F-skupiny si po už jej istom víťazovi Interi Miláno vybojovali postup do jarného 16-finále futbalisti Dnepru Dnepropetrovsk. Tí vo štvrtkovom zápase záverečného 6. kola zdolali Saint Etienne 1:0.

Zápas Besiktas Istanbul - Tottenham Hotspur rozhodca dvakrát prerušil pre výpadok osvetlenia, no napokon sa v metropole Turecka dohralo. Domáci zvíťazili 1:0 a preskočili "kohútov" na čele tabuľky C-skupiny, oba tímy však postúpili do vyraďovačky.

Žreb 16-finále sa uskutoční v pondelok 15. decembra vo švajčiarskom Nyone.

6. kolo Európskej ligy 2014/2015 - sumáre:

A-skupina

Apollon Limassol - FC Villarreal 0:2 (0:2)

Góly: 35. Moreno, 40. Vietto

Borussia Mönchengladbach - FC Zürich 3:0 (1:0)

Góly: 59., 64. Hrgota, 31. Herrmann

B-skupina

FC Bruggy - HJK Helsinki 2:1 (1:1)

Góly: 28. Gedoz, 88. Refaelov - 51. Kandji

FC Kodaň - FC Turín 1:5 (1:2)

Góly: 6. Amartey - 15., 47. Martinez, 42. Amauri (z 11 m), 49. Darmian, 53. Silva. ČK: 30. Antonsson, 40. Jorgensen (obaja Kodaň)

C-skupina

Partizan Belehrad - Asteras Tripolis 0:0

Besiktas Istanbul - Tottenham Hotspur 1:0 (0:0)

Gól: 59. Tosun

D-skupina

Dinamo Záhreb - Celtic Glasgow 4:3 (2:2)

Góly: 14., 40., 50. Pjaca, 48. Brozovič - 30., 81. Sčepovič, 23. Commons

FC Salzburg - Astra Giurgiu 5:1 (2:0)

Góly: 46., 70. Alan, 34., 90.+2 Kampl, 9. Sabitzer - 51. Florescu

E-skupina

Panathinaikos Atény - GD Estoril Praia 1:1 (0:0)

Góly: 55. Karelis - 87. Kleber

PSV Eindhoven - Dinamo Moskva 0:1 (0:0)

Gól: 90. Jonov

/T. HUBOČAN za hostí celý zápas/

F-skupina:

Dnepr Dnepropetrovsk - AS St. Étienne 1:0 (0:0)

Gól: 66. Fedeckij

FK Karabach Agdam - Inter Miláno 0:0

G-skupina

FC Sevilla - HNK Rijeka 1:0 (1:0)

Gól: 20. Suarez

Standard Liege - Feyenoord Rotterdam 0:3 (0:1)

Góly: 16. Toornstra, 60. Boetius, 88. Manu

H-skupina

FC Everton - FK Krasnodar 0:1 (0:1)

Gól: 30. Laborde

OSC Lille - VfL Wolfsburg 0:3 (0:1)

Góly: 45.+1 Vieirinha, 65., 90. Rodriguez (druhý z 11 m), ČK: 56. Guilavogui (Wolfsburg)